Niechciany spadek dla Twojego dziecka. Jak go uniknąć?

2016-10-17 08:31:00 prawnik@calisia.pl

Ojciec pani Doroty pozostawił po sobie wyłącznie wielkie długi. Na szczęście rodzina o tym wiedziała, dlatego jego żona i dzieci odrzuciły spadek po zmarłym, i tym samym osoby te zwolniły się od odpowiedzialności za zobowiązania finansowe zmarłego.

W kręgu spadkobierców pozostały jednak jeszcze wnuki zmarłego – małoletnie dzieci pani Doroty. Czy one dziedziczą po zmarłym dziadku, jeśli spadek po nim odrzuciła ich matka, pani Dorota? Tak, jeśli pani Dorota po tym, jak odrzuciła we własnym imieniu spadek po ojcu, nie odrzuciła też spadku po zmarłym w imieniu swoich dzieci.
Jak rodzic może odrzucić spadek w imieniu swojego małoletniego dziecka?

Przede wszystkim spadek można odrzucić w ciągu 6 miesięcy od dnia w którym spadkodawca dowiedział się o swoim powołaniu do spadku. W przypadku spadkobiercy z ustawy, jakim jest pani Dorota, będzie to zazwyczaj dzień śmierci spadkodawcy. W przypadku zaś spadkobiercy testamentowego, będzie to chwila w której spadkobierca po śmierci spadkodawcy dowiedział się o testamencie, w którym został powołany do spadku. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed sądem lub u notariusza.

Jeśli pani Dorota nie chce aby po jej zmarłym ojcu dziedziczyły jej dzieci, przede wszystkim musi uzyskać zgodę sądu na złożenie takiego oświadczenia w imieniu małoletnich. Od jej uzyskania uzależniona jest skuteczność oświadczenia o odrzuceniu spadku, bowiem odrzucenie spadku jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka. Bieg 6-miesięcznego terminu do złożenia oświadczenia w imieniu dzieci rozpoczyna się od chwili odrzucenia spadku po ojcu przez Panią Dorotę.

Co jednak, kiedy Sąd nie zdąży wydać zgody we wskazanym wyżej terminie 6 miesięcy do złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka? Zgodnie z orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 20.11.2013 r., w sprawie I CSK 329/13 złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie – na czas postępowania – biegu 6-miesięcznego terminu do złożenia oświadczenia o odrzucenia spadku. Termin ten nie biegnie dalej, aż do chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu opiekuńczego, w którym udzielił on zgody na odrzucenie spadku.

Aby ustalić, czy upłynął omawiany termin należy zsumować czas od daty odrzucenia spadku przez panią Dorotę do chwili wystąpienia przez nią z wnioskiem do sądu opiekuńczego oraz czas od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu o wyrażeniu zgody do chwili złożenia oświadczenia w imieniu dziecka o odrzuceniu spadku.
Kiedy pani Dorota otrzyma zgodę sądu na złożenie oświadczenia w imieniu jej dzieci o odrzuceniu spadku, powinna następnie złożyć takie oświadczenie przed sądem lub przed notariuszem.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana, żeby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie pytania. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować