Samochodów mamy dużo, ale parkingów za mało – to wiemy nie od dziś. Miasto wypatruje miejsca na parking z prawdziwego zdarzenia oraz zastanawia się, gdzie będzie wygodniej i taniej. Stawiszyńska, 3-ciego Maja czy jeszcze gdzieś indziej? Zapraszamy na tradycyjny przegląd kaliskiej prasy.

Article p1160996
fot. BK

Rodzice zaoszczędzą na podręcznikach szkolnych

Jak podaje Ziemia Kaliska uczniowie klas pierwszych, czwartych i siódmych będą uczyć się od września według nowej podstawy programowej. Największym bólem dla rodziców od zawsze był zakup podręczników i ćwiczeń, które potrafią mocno obciążyć domowy budżet. Teraz jak się okazuje, rodzice nie będą za nie płacić.

O wyborze książek zdecydują sami nauczyciele, którzy mają do dyspozycji listę podręczników dopuszczonych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie materiały dydaktyczne rodzice dostaną za darmo. Książki zostaną zakupione przez szkoły z budżetu państwa i będą je wypożyczać uczniom w danym roku szkolnym.

Do tej pory darmowe podręczniki dostępne były dla klas IV i V.

Więcej o sprawie przeczytacie w najnowszym wydaniu Ziemi Kaliskiej.

Na Tyńcu osiedle za osiedlem

Jak podaje Życie Kalisza, władze Kalisza zapowiadają chęć budowy osiedla budynków wielorodzinnych w rejonie ul. Owsianej na Tyńcu. Powstanie kilkaset nowych mieszkań z programu „Mieszkanie+”, z docelowym dojściem do własności. Ziemia była i pozostaje własnością skarbu Państwa, ale Miasto jest pierwsze w kolejce do przejęcia.

- Agencja będzie przekazywała swoje grunty na rzecz budownictwa komunalnego. Będzie to jeszcze regulowane osobnymi przepisami w drugiej połowie 2018 r. ale rozpoczęcie naboru przyszłych najemców ma rozpocząć się już w drugiej połowie w 2017 r. – mówi wiceprezydent Barbara Gmerek dla Życia Kalisza.

Miasto od początku kadencji deklarowało chęć budowania nowych mieszkań i takie zadania realizuje. Pierwszym z nich była adaptacja budynku przy Izbie Wytrzeźwień przy ul. Warszawskiej. Powstały tam 23 mieszkania socjalne i 11 pomieszczeń tymczasowych. Przy tej samej ulicy ma powstać również 112 nowych mieszkań komunalnych z możliwością dojścia do prawa własności.

Więcej przeczytacie w Życiu Kalisza.

Jakie rekordy można jeszcze pobić?

Rekord w jedzeniu hamburgerów, w ilości aniołów i ludzi grających jednocześnie na gitarach. W czym można jeszcze ustanowić rekord? Pokazał nam to kaliski nauczyciel, który ustanowił rekord Polski w kategorii „najwięcej tytułów laureatów ogólnopolskich konkursów i olimpiad z fizyki uzyskanych przez uczniów pod kierunkiem jednego nauczyciela.

Rekordzistą jest Pan Marek, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół nr 9. 2 lata temu ze swoimi uczniami ustanowił w Kłodawie Rekord Polski w Kategorii „najgłębiej pod ziemią wykonane doświadczenie fizyczne”. Uczniowie przygotowywani przez Pana Marka zdobyli na przestrzeni 10 lat aż 30 tytułów laureatów w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach fizyki.

Więcej w Życiu Kalisza.

Na czym stanęliśmy z parkingami?

Jak podaje Życie Kalisza, przynajmniej cztery lokalizacje brane są pod uwagę dla przyszłego parkingu buforowego dla śródmieścia. Sporo mówiło się o budowie dużego parkingu w rejonie targowiska przy ul. 3-ciego Maja i pomysł ten powrócił ten powrócił w minionych tygodniach. Plany takie potwierdza Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Miasto zapatruje się również na budowę parkingu w rejonie ul. Stawiszyńskiej i jest to najbardziej prawdopodobna lokalizacja. Nie został zarzucony jeszcze całkowicie pomysł budowy parkingu podziemnego pod targowiskiem na Nowym Rynku. Brane wcześniej pod uwagę również planty, ostatecznie się nie przyjęły – może być za drogo i swoje zdanie musiałby mieć w tej kwestii konserwator zabytków.

Więcej przeczytacie w Życiu Kalisza.

Zobacz także
Thumb ef0239b1e9d9ce11b6e36a6516fba599
Strzel gola i zgarnij nagrody w Galerii Amber
Thumb czo%c5%82o
Siekiery i saperki dla „Orłów” z Budżetu Obywate...
Thumb img 6437a
Potrącenie rowerzysty na ul. Górnośląskiej

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Takie sobie pierdu pierdu……….

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Moźnaby rekord ginesa w sraniu prostopadłym ku górze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Wybieramy władzę w Kaliszu. Wybieraliśmy zawsze tych, którzy nam mieli służyć. Nie wybierajmy tych, którym daliśmy szansę i się nie sprawdzili. Problem w tym, że teraz mamy krusoteologa z ramienia PIS , Pana, który założył kolejne ugrupowanie “stowarzyszenie” a którego tatuś działał w SLD (chyba ma to samo zakwaterowanie co poprzednie i itp. Tych wszystkich obecnych nie wybierajcie. Ich czas się przeminął. Mogli coś zrobić a ile zrobili to wy sami już wiecie.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb logo
Msm icon 30
Helen Doron English. Jak szybko i skutecznie Twoje Dziecko może nauczyć się j...
więcej»
Bico australia 20131216 146n120