Samochodów mamy dużo, ale parkingów za mało – to wiemy nie od dziś. Miasto wypatruje miejsca na parking z prawdziwego zdarzenia oraz zastanawia się, gdzie będzie wygodniej i taniej. Stawiszyńska, 3-ciego Maja czy jeszcze gdzieś indziej? Zapraszamy na tradycyjny przegląd kaliskiej prasy.

Article p1160996
fot. BK

Rodzice zaoszczędzą na podręcznikach szkolnych

Jak podaje Ziemia Kaliska uczniowie klas pierwszych, czwartych i siódmych będą uczyć się od września według nowej podstawy programowej. Największym bólem dla rodziców od zawsze był zakup podręczników i ćwiczeń, które potrafią mocno obciążyć domowy budżet. Teraz jak się okazuje, rodzice nie będą za nie płacić.

O wyborze książek zdecydują sami nauczyciele, którzy mają do dyspozycji listę podręczników dopuszczonych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie materiały dydaktyczne rodzice dostaną za darmo. Książki zostaną zakupione przez szkoły z budżetu państwa i będą je wypożyczać uczniom w danym roku szkolnym.

Do tej pory darmowe podręczniki dostępne były dla klas IV i V.

Więcej o sprawie przeczytacie w najnowszym wydaniu Ziemi Kaliskiej.

Na Tyńcu osiedle za osiedlem

Jak podaje Życie Kalisza, władze Kalisza zapowiadają chęć budowy osiedla budynków wielorodzinnych w rejonie ul. Owsianej na Tyńcu. Powstanie kilkaset nowych mieszkań z programu „Mieszkanie+”, z docelowym dojściem do własności. Ziemia była i pozostaje własnością skarbu Państwa, ale Miasto jest pierwsze w kolejce do przejęcia.

- Agencja będzie przekazywała swoje grunty na rzecz budownictwa komunalnego. Będzie to jeszcze regulowane osobnymi przepisami w drugiej połowie 2018 r. ale rozpoczęcie naboru przyszłych najemców ma rozpocząć się już w drugiej połowie w 2017 r. – mówi wiceprezydent Barbara Gmerek dla Życia Kalisza.

Miasto od początku kadencji deklarowało chęć budowania nowych mieszkań i takie zadania realizuje. Pierwszym z nich była adaptacja budynku przy Izbie Wytrzeźwień przy ul. Warszawskiej. Powstały tam 23 mieszkania socjalne i 11 pomieszczeń tymczasowych. Przy tej samej ulicy ma powstać również 112 nowych mieszkań komunalnych z możliwością dojścia do prawa własności.

Więcej przeczytacie w Życiu Kalisza.

Jakie rekordy można jeszcze pobić?

Rekord w jedzeniu hamburgerów, w ilości aniołów i ludzi grających jednocześnie na gitarach. W czym można jeszcze ustanowić rekord? Pokazał nam to kaliski nauczyciel, który ustanowił rekord Polski w kategorii „najwięcej tytułów laureatów ogólnopolskich konkursów i olimpiad z fizyki uzyskanych przez uczniów pod kierunkiem jednego nauczyciela.

Rekordzistą jest Pan Marek, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół nr 9. 2 lata temu ze swoimi uczniami ustanowił w Kłodawie Rekord Polski w Kategorii „najgłębiej pod ziemią wykonane doświadczenie fizyczne”. Uczniowie przygotowywani przez Pana Marka zdobyli na przestrzeni 10 lat aż 30 tytułów laureatów w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach fizyki.

Więcej w Życiu Kalisza.

Na czym stanęliśmy z parkingami?

Jak podaje Życie Kalisza, przynajmniej cztery lokalizacje brane są pod uwagę dla przyszłego parkingu buforowego dla śródmieścia. Sporo mówiło się o budowie dużego parkingu w rejonie targowiska przy ul. 3-ciego Maja i pomysł ten powrócił ten powrócił w minionych tygodniach. Plany takie potwierdza Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Miasto zapatruje się również na budowę parkingu w rejonie ul. Stawiszyńskiej i jest to najbardziej prawdopodobna lokalizacja. Nie został zarzucony jeszcze całkowicie pomysł budowy parkingu podziemnego pod targowiskiem na Nowym Rynku. Brane wcześniej pod uwagę również planty, ostatecznie się nie przyjęły – może być za drogo i swoje zdanie musiałby mieć w tej kwestii konserwator zabytków.

Więcej przeczytacie w Życiu Kalisza.

Zobacz także
Thumb zamachowski1
Zbigniew Zamachowski wystąpi w Pałacu Tłokinia
Thumb baner calisiapl forum kobiet volvocarkalisz hotel kristoff
Już za tydzień w piątek – spotkanie z Dorotą Wel...
Thumb 315 204554
Policyjni kierowcy ćwiczyli w ODJ [Wideo]

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Takie sobie pierdu pierdu……….

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Moźnaby rekord ginesa w sraniu prostopadłym ku górze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Wybieramy władzę w Kaliszu. Wybieraliśmy zawsze tych, którzy nam mieli służyć. Nie wybierajmy tych, którym daliśmy szansę i się nie sprawdzili. Problem w tym, że teraz mamy krusoteologa z ramienia PIS , Pana, który założył kolejne ugrupowanie “stowarzyszenie” a którego tatuś działał w SLD (chyba ma to samo zakwaterowanie co poprzednie i itp. Tych wszystkich obecnych nie wybierajcie. Ich czas się przeminął. Mogli coś zrobić a ile zrobili to wy sami już wiecie.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03 godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28 godz. 19.57.34 article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
więcej»
Bico australia 20131216 146n120