Wczoraj, tj 12 stycznia w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego odbyło się spotkanie poświęcone “Józefowi Czapskiemu – w 25. rocznicę śmierci”. Historię pisarza i malarza poznali uczniowie, nauczyciele oraz wolni słuchacze.

Article 20180112 105557
fot. Roksana Kubicka

Spotkanie w IV LO miało przybliżyć sylwetkę polskiego twórcy wciąż niedostatecznie znanego w ojczyźnie. Józefa Czapskiego nie da się określić jedynie mianem pisarza czy malarza. To człowiek o bogatej i wręcz nieprawdopodobnej biografii. Uczestnik największych batalii militarnych i artystycznych XX wieku. Polak, Europejczyk, światowiec. W swoim życiu był żołnierzem, ale i dezerterem- pacyfistą. Jako oficer cudem uniknął tragicznego losu innych więźniów obozu w Starobielsku. Wysłany przez generała Andersa z determinacją poszukiwał zaginionych w Rosji polskich żołnierzy. Był szefem Wydziału Propagandy i Kultury polskiej armii, z którą przeszedł cały szlak bojowy. Po wojnie nie wrócił do komunistycznej Polski, ale polską tradycję ciągle tworzył jako współzałożyciel paryskiej „Kultury”, pisma promującego rodzimych artystów „źle obecnych w ojczyźnie”.

Polską literaturę i teorię sztuki wzbogaciły jego utwory prozatorskie, pisma krytyczno- literackie, eseje propagujące sztukę dawną i współczesną, wnikliwe szkice poprzedzające wydania najważniejszych utworów emigracyjnych twórców. Przez swoje niemal stuletnie życie w dziennikach nie tylko zapisywał własne myśli i artystyczne inspiracje, ale przede wszystkim przedstawiał dogłębną analizę zmieniającego się świata i jego zasad. Jako baczny obserwator próbował ująć, zrozumieć i ponazywać jego zadziwiające sprzeczności.

Wystąpienia na temat artysty przygotowali – mgr Joanna Kucińska oraz dr Marek Kozłowski.

Zobacz także
Thumb down foto
Światowy Dzień Zespołu Downa w Kaliszu już jutro!
Thumb article article uwaga roboty drogowe
Remont Serbinowskiej. Od wtorku utrudnienia
Thumb dsc 2216
II LO obchodziło Dzień Patrona

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Mam pytanie do Pani Dyrektor. Kiedy zacznie Pani wdrażać program naprawczy w szkole, aby jakimś cudem podnieść tę szkołę z kolan? Oraz drugie pytanie do grona nauczycielskiego IV LO. Kiedy solidarnie podziękują Państwo szanownej Pani Dyrektor za tych wspaniałych kilka lat przeinaczania tej szkoły w coś czym jest ona obecnie?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zrzut ekranu 2014 03 27  godz. 10.40.24
Msm icon 30
Richmond Music Club and Restaurant
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb szyld 320x110 krzywe page 001  1
Msm icon 30
Bu’a Caffe Pieczywo i Pyszności
Thumb pory roku 002
Msm icon 30
Dwór Chotów
Thumb elena logo big
Msm icon 30
ELENA - Kolagenum i naturalne dodatki do żywności
więcej»
Bico australia 20131216 146n120