Wczoraj, tj 12 stycznia w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego odbyło się spotkanie poświęcone “Józefowi Czapskiemu – w 25. rocznicę śmierci”. Historię pisarza i malarza poznali uczniowie, nauczyciele oraz wolni słuchacze.

Article 20180112 105557
fot. Roksana Kubicka

Spotkanie w IV LO miało przybliżyć sylwetkę polskiego twórcy wciąż niedostatecznie znanego w ojczyźnie. Józefa Czapskiego nie da się określić jedynie mianem pisarza czy malarza. To człowiek o bogatej i wręcz nieprawdopodobnej biografii. Uczestnik największych batalii militarnych i artystycznych XX wieku. Polak, Europejczyk, światowiec. W swoim życiu był żołnierzem, ale i dezerterem- pacyfistą. Jako oficer cudem uniknął tragicznego losu innych więźniów obozu w Starobielsku. Wysłany przez generała Andersa z determinacją poszukiwał zaginionych w Rosji polskich żołnierzy. Był szefem Wydziału Propagandy i Kultury polskiej armii, z którą przeszedł cały szlak bojowy. Po wojnie nie wrócił do komunistycznej Polski, ale polską tradycję ciągle tworzył jako współzałożyciel paryskiej „Kultury”, pisma promującego rodzimych artystów „źle obecnych w ojczyźnie”.

Polską literaturę i teorię sztuki wzbogaciły jego utwory prozatorskie, pisma krytyczno- literackie, eseje propagujące sztukę dawną i współczesną, wnikliwe szkice poprzedzające wydania najważniejszych utworów emigracyjnych twórców. Przez swoje niemal stuletnie życie w dziennikach nie tylko zapisywał własne myśli i artystyczne inspiracje, ale przede wszystkim przedstawiał dogłębną analizę zmieniającego się świata i jego zasad. Jako baczny obserwator próbował ująć, zrozumieć i ponazywać jego zadziwiające sprzeczności.

Wystąpienia na temat artysty przygotowali – mgr Joanna Kucińska oraz dr Marek Kozłowski.

Zobacz także
Thumb 1 226022
Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód
Thumb article przechwytywanie w trybie pe noekranowym 02.01.2018 123407.bmp
Ulica Parczewskiego znów przejezdna
Thumb article 20171206 171647
Miasto kupuje kolejne autobusy hybrydowe

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Mam pytanie do Pani Dyrektor. Kiedy zacznie Pani wdrażać program naprawczy w szkole, aby jakimś cudem podnieść tę szkołę z kolan? Oraz drugie pytanie do grona nauczycielskiego IV LO. Kiedy solidarnie podziękują Państwo szanownej Pani Dyrektor za tych wspaniałych kilka lat przeinaczania tej szkoły w coś czym jest ona obecnie?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb zrzut ekranu 2014 03 27  godz. 10.40.24
Msm icon 30
Richmond Music Club and Restaurant
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb szyld 320x110 krzywe page 001  1
Msm icon 30
Bu’a Caffe Pieczywo i Pyszności
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
więcej»
Bico australia 20131216 146n120