O popkulturze i życiu w małym miasteczku - spotkanie z Dorotą Masłowską w Kaliszu

2017-10-26 15:20:00 BK

Dorota Masłowska, polska pisarka i dramaturgistka, autorka takich dzieł jak “Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” czy “Kochanie, zabiłam nasze koty” spotkała się z kaliszanami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Dorota Masłowska, autorka powieści i dramatów. Urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie. Rozpoczynała studia na wydziale psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie na kulturoznawstwie na Uniwersytecie Warszawskim.

Masłowska debiutowała w organizowanym przez miesięcznik “Twój Styl” konkursie “Dzienniki Polek” (2000), w którym została nagrodzona. Jej faktyczna kariera literacka rozpoczęła się jednak od powieści “Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydanej w 2002. Dla autorki zaowocowało to Paszportem Polityki, nagrodą Złote Pióro Sopotu oraz nominacją do Nike. Dorota dostała nagrodę Nike w roku 2006, za powieść “Paw królowej”.

Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu, pisarka podzieliła się swoimi refleksjami i przemyśleniami na temat popularnych programów telewizyjnych, seriali i obecnej popkultury.

- Kultura pop polega na tym, że magnetyzuje wszystkich. Jest niesamowicie atrakcyjna, korzysta z wielu mechanizmów działających na wszystkie mózgi ludzkie, owija je sobie wokół palca oraz uniepełnosprawnia nas trochę – mówi Dorota Masłowska.

Pisarka mieszka w Warszawie, ale pochodzi z małego miasteczka jakim jest Wejherowo. Jak zaznacza, mała miejscowości dała jej umiejętności, których nie da duża metropolia.

- Małe miasteczko dało mi kompetencje socjologiczne. Dla mnie duże miasto polega trochę na tym, że ludzie mogą w sobie nawzajem przebierać, tzn. duże miasto jest tak duże, że można żyć z ludźmi podobnymi sobie, z którymi się zgadzamy, którzy nam się podobają, mają podobną mentalność, wykształcenie itd – mówi Masłowska. - Małe miasto polega na tym, że ludzi jest mniej i są na siebie oraz swoją inność skazani. W Wejherowie spotykałam się z bardzo różnymi ludźmi, o różnych kondycjach życiowych i mentalnością, co było dużo ciekawsze i poszerzyło moje kompetencje społeczne. To sprawiło, iż mogę się z wieloma ludźmi dogadać – dodaje.

Twórczość:

- Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2002.
- Paw królowej, Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2006.
- Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku [w:] TR/PL. Antologia nowego dramatu polskiego, Teatr Rozmaitości, Warszawa, 2006.
- Między nami dobrze jest (dramat), Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2008.
- Dwa dramaty zebrane (“Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i “Między nami dobrze jest” w jednym tomie, z ilustracjami z wystawień od Sydney po Sztokholm), Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2010.
- Kochanie, zabiłam nasze koty, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2012.
- Jak zostałam wiedźmą, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2014.
- Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, Warszawa, 2015.
- Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu, Wydawnictwo Literackie, Data premiery: maj 2017

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować