6 października w Koźminku odbyło się spotkanie z Michałem Szymańskim, doktorantem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, który w ramach swojej pracy naukowej zajmuje się historią miast i miasteczek prowincji wielkopolskiej.

Article 22407813 10212886886259897 1481545377 n
Od lewej: Michał Szymański z Uniwersytetu Łódzkiego, Tomasza Potemkowski, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku. fot. Grzegorz Pietrzykowski

- Historia niewielkich miasteczek, a obecnie często wsi, jest pełna białych plam i nieścisłości. Niedostatek źródeł wynika z braku badań, a tych nie ma, ponieważ brak jest dobrych źródeł. Zamknięte koło tej sytuacji wymaga przerwania, tym bardziej, że małe społeczności są bardzo spragnione wiedzy na temat swojej przeszłości – powiedział Michał Szymański.

W czasie prelekcji Michał Szymański przedstawił dzieje Koźminka porównując go z innymi niewielkimi pobliskimi ośrodkami, wyjaśniał mechanizmy powstawania i rozwoju miast w średniowieczu i czynniki, które wpływały na ich przemiany. Opowiadał również o wielu niewiadomych, z których, jak podkreślił, spora cześć może pozostać niewyjaśniona i bez odpowiedzi.

Spotkanie było pierwszym z planowanej serii pod wspólnym szyldem Akademii Koźmineckiej, która jest autorskim projektem Tomasza Potemkowskiego, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku.

- Akademia jest ambitnym przedsięwzięciem, którego celem jest przystępne, ale zarazem naukowe przedstawienie historii i zwyczajnych dziejów Koźminka w różnych epokach. Daty i wydarzenia nie mówią nam zbyt wiele o życiu zwykłych ludzi, którzy przez stulecia zamieszkiwali Koźminek. Tymczasem właśnie to jest najciekawsze dla mieszkańców takich miejscowości jak Koźminek. Akademia ma zadanie umożliwić poszerzenie wiedzy na takie właśnie tematy – mówi Tomasz Potemkowski. – Sama nazwa jest próbą nawiązania i przypomnienia o istnieniu w Koźminku XVI wiecznej szkoły, co świadczy o ówczesnej pozycji Koźminka i jego znaczeniu jaki miasta wtedy, jak i wcześniej.

Na spotkanie przyszło ponad sześćdziesiąt osób, z których część przybyła spoza gminy Koźminek. Pozytywny odbiór pokazał, że takie przedsięwzięcia mają wielki sens i są odpowiedzią na konkretne potrzeby mieszkańców.

Zobacz także
Thumb 20171208 180955
Manifestacja w Kaliszu [zdjęcia, wideo]
Thumb 13seria azovskal foto1  1
Azoty nie takie straszne. Szczypiorniści powalcz...
Thumb dsc 9861
Halowe zmagania w Opatówku
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb logo
Msm icon 30
Helen Doron English. Jak szybko i skutecznie Twoje Dziecko może nauczyć się j...
więcej»
Bico australia 20131216 146n120