Odnowione KTW i zagrożony Most Warszawski

2016-07-25 13:05:00 Maciej Błachowicz

Bardzo miło jest przekazywać takie informacje – na budynek przystani Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego wróciła dekoracyjna barierka. Jeszcze tylko jej oszklenie, uporządkowanie otoczenia i będzie można powiedzieć, że mamy bardzo ładnie odnowiony zabytek modernizmu. Niestety takie działanie nie jest w naszym mieście normą. Zabytki modernizmu są bardzo często przebudowywane bez szacunku.

fot. Maciej Błachowicz
fot. Maciej Błachowicz

Na budynek przystani Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego wróciła dekoracyjna barierka. Jeszcze tylko jej oszklenie, uporządkowanie otoczenia i będzie można powiedzieć, że mamy bardzo ładnie odnowiony zabytek modernizmu. Na szczęście, mimo obłożenia styropianem, obiekt nie zmienił znacząco proporcji. Dopasowana też jest kolorystyka, choć być może dla podkreślenia stylu budynku nawiązującego do płynącego na Prośnie okrętu należałoby parter pomalować w innym odcieniu bieli.

Przystań letnia KTW powstała w 1912 r. według projektu Aleksandra Hermanna. Obecną postać zyskała w latach 60 XX wieku.

W 2015 roku rozpoczął się jej remont początkowo bez poinformowania konserwatora. Dzięki interwencji p. konserwator Beaty Matusiak i pod nadzorem pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Mateusza Halaka, udało się nie dopuścić do planowanej przebudowy i całkowicie zachować pierwotny wygląd budynku.

Niestety takie działanie nie jest w naszym mieście normą.

Zabytki modernizmu są bardzo często przebudowywane bez szacunku. Przykładem może być gmach NOT, który utracił nie tylko oryginalną dekorację wykonaną przez Zygmunta Miszczyka jak i dawne podziały okienne.

Przykład kaliskiego KTW daje nadzieję na zatrzymanie dalszej degradacji zabytków modernizmu w Kaliszu. A zachowało się już naprawdę niewiele.

Na szczęście remont z poszanowaniem specyfiki stylu modernistycznego budynku obecnego UAM przy Nowym Świecie (1957 – 60 r.)zapowiada profesor Piotr Łuszczykiewicz – dziekan elekt WP-A. Zachowana ma być nie tylko aula z herbami miast województwa kaliskiego, ale również wszystkie elementy zewnętrzne, takie jak choćby abstrakcyjne sgrafiitto obecnie zasłonięte napisem z nazwą uczelni.

Jest też zła informacja.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji częściowo usunął oryginalne słupki z Mostu Warszawskiego (1946 – 48 proj. Lucjan Ballestadt). Mimo zalecenia, żeby wymienić je na identyczne, nowe pozbawione są dekoracyjnego opracowania kamieniarskiego i dalekie są od rzemieślniczej precyzji pierwotnych słupków. A przecież wystarczyłoby oczyścić oryginały z warstw niebieskiej farby.

Czy i tym razem konserwatorowi uda się uratować pierwotny wygląd zabytkowego most
u?

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować