Odważne prace dyplomowe studentów na żywo

2018-06-22 07:00:00 redakcja

W czwartkowy wieczór w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbył się wernisaż wystawy prac dyplomowych połączony z pokazem kolekcji młodych designerów “Od kreacji po rzeczy”. Partnerem przedsięwzięcia jest najstarsza kaliska firma – Fabryka Firanek i Koronek HAFT, obchodząca w tym roku 140 lecie swojego istnienia.

Pracownia Sztuk Projektowych Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego tradycyjnie wieńczy rok akademicki pokazem mody. Tym razem studenci i dyplomanci prof. nadzw. Moniki Kostrzewy pokazali swe kolekcje ubiorów w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Ekspozycję prac wspiera kaliska Fabryka Firan i Koronek HAFT, której wyroby – zwłaszcza hafty – stały się częściową inspiracją w projektach młodych artystów.Haft wspomagał procesy twórcze, a jego przedstawiciele angażowali się w przygotowanie wydarzenia, dając przykład wzorowej współpracy między dużą, uznaną marką, a ludźmi, którzy będą tworzyć przyszłość.

Projektanci nawiązywali też w pokazywanych kolekcjach między innymi do Andy’ego Warchola i rozwiązań rodem z pop artu, ale wśród prezentowanych kolekcji można było też dostrzec fascynację naturą, motywami kwietnymi a nawet religijnymi. Prezentowana wystawa pozwala wejrzeć w proces twórczy: od wstępnych szkiców koncepcyjnych, poprzez prototypy do gotowych rzeczy.

Kaliska firma Haft, obchodzi w tym roku 140-lecie działalności. Jak powiedziała nam Monika Klejszmidt-Stachyra z działu marketingu, Haft podkreśla swoją okrągłą rocznicę poprzez szereg działań pokazujących z jednej strony tradycję, z drugiej nowoczesność tej firmy. - Stawiamy na przyszłość, a studenci tworzący swoje pierwsze dyplomowe kolekcje są właśnie ta przyszłością – mówi Monika Klejszmidt-Stachyra.

Fabryka Firanek i Koronek HAFT jest firmą, której realna udokumentowana historia mówi, że fabryka obchodzi w tym roku 140 lecie istnienia. Takiej ciągłości nie ma żaden zakład w Kaliszu. Podkreślane to jest przez rozmaite akcje podejmowane przez Haft lokalnie ale i w szerszej skali.

Gospodarzami i mecenasami wydarzenia byli:

Fabryka Firanek i koronek „Haft S.A. w Kaliszu, Dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Jerzy Marciniak, Dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM W KALISZU prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz oraz Kierownik Pracowni Sztuk Projektowych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa. Do projektu włączyli się również: salon stylizacji fryzur i makijaży BLACKSWAN, Big Star S. A. oraz Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Wystawa jest formą artystycznej prezentacji nowatorskich koncepcji modowych. Zainteresowania studentów kreowaniem najbliższego otoczenia człowieka i stylizacji wizerunku zaowocowały wieloma interesującymi realizacjami, opartymi na autorskich wizjach mody. Ukierunkowane są na poszukiwanie nowej formy w ubiorze, który tworzy styl i podkreśla osobowość człowieka dając mu możliwość bycia oryginalnym.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować