Ola potrzebuje waszej pomocy. Zostań dawcą szpiku w Kaliszu

2017-05-09 07:10:00 red. za Fundacja DKMS

14-letnia Ola, tak jak wielu kaliszan chorych na białaczkę potrzebuje pomocy. Pomóc możemy oddając dla nich szpik, a już 20 maja rusza akcja rejestracji potencjalnych dawców, która odbędzie się jednocześnie na Głównym Rynku, w Galerii Amber, Galerii Tęcza i Galerii Kalisz. Sprawdźcie jak się zarejestrować i na czym polega pobieranie szpiku.

Ola Fornalczyk
Ola Fornalczyk

Ola Fornalczyk to 14-letnia kaliszanka, dla której największą radością jest pomaganie innym. Jest harcerką i często angażuje się w akcje charytatywne. Na co dzień zajmuje się śpiewem, gra na gitarze, prowadzi bloga czytelniczego, zdobi przedmioty metodą decoupeagu oraz z wielką pasją gotuje. Kocha wędrówki po górach i rodzinne wypady rowerowe. Marzy, aby w przyszłości zostać psychologiem.

W grudniu 2016 roku Ola po raz drugi usłyszała diagnozę – białaczka. Aby mogła powrócić do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku od niespokrewnionego dawcy. - Zwracam się do Was z gorącą prośbą, do wszystkich ludzi o wielkich sercach, podzielcie się życiem. W Waszych rękach leży przyszłość wielu chorych na nowotwory krwi. Zostańcie dawcami szpiku. Razem pokonajmy białaczkę! – apeluje Ola.

Akcja rejestracji odbędzie się:

Data: 20.05.2017 – 21.05.2017
Godzina: 10:00-17:00

równocześnie w 4 lokalizacjach:

1. Główny Rynek w Kaliszu
2. Galeria Tęcza, ul. 3 -go Maja 1, Kalisz
3. Galeria Amber, ul. Górnośląska 82, Kalisz
4. Galeria Kalisz, Poznańska 121-131, Kalisz

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

W momencie, kiedy ktoś będzie mógł zostać dawcą i uratować komuś życie najpierw dawca poddawany jest gruntownym badaniom medycznym czy dawca jest zdrowy, albo czy ma schorzenia które go nie wykluczają z możliwości oddania. Dopiero 2 tygodnie po badaniach następuje oddane komórek macierzystych bądź szpiku.

Są dwie metody:

- W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej. Na pięć dni przed pobraniem Dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu G-CSF (aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny). Substancja ta ma działanie zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwiobiegu. Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. Po zakończeniu podawania czynnika wzrostu komórki macierzyste selekcjonowane są z krwi przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane jako materiał przeszczepowy. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca i przeszczepiany. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej odbywa się maksymalnie w ciągu dwóch następujących po sobie dni w klinice pobrań. Dawca nie wymaga pobytu stacjonarnego w szpitalu i może przenocować w hotelu.

- W 20% przypadków pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej. Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować