Otwarci na Kanadę

2015-03-12 23:37:00 Karina Zachara - kalisz.pl

O perspektywach dalszego rozwoju sektora lotniczego, kształceniu odpowiedniej kadry oraz nawiązywaniu i poszerzaniu polsko – kanadyjskich kontaktów biznesowych także w innych branżach rozmawiał podczas pobytu w Kaliszu Arkadiusz Wysocki, doradca handlowy w Ambasadzie Kanady w Polsce. Dwudniowa wizyta upłynęła na spotkaniach z prezydentem miasta, przedstawicielami Wielkopolskiego Klastra Lotniczego oraz zwiedzaniu lokalnych firm tego sektora.

Arkadiusz Wysocki - Przedstawiciel Biura Radcy Handlowego Ambasady Kanady w Polsce, Omar Saoudi - menadżer Wielkopolskiego Klastra Lotniczego oraz Bogdan Zmyślony - Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Pratt & Whitney Kalisz
Arkadiusz Wysocki - Przedstawiciel Biura Radcy Handlowego Ambasady Kanady w Polsce, Omar Saoudi - menadżer Wielkopolskiego Klastra Lotniczego oraz Bogdan Zmyślony - Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Pratt & Whitney Kalisz

Wizyta przedstawiciela kanadyjskiej ambasady dziwić nie powinna. Przecież to właśnie w Kaliszu – związanym z branżą lotniczą od ponad 60 lat – działa kanadyjska firma Pratt and Whitney, która jest wiodącym w regionie pracodawcą, a i kilka innych przedsiębiorstw tej branży od kilkunastu lat sukcesywnie stawia kolejne duże kroki na drodze produkcji i rozwoju nowoczesnych technologii. Obecność firm kanadyjskich i amerykańskich uczyniła z Kalisza liczący się ośrodek na mapie światowego przemysłu lotniczego.

Arkadiusz Wysocki, który od 14 lat pracuje w Biurze Radcy Handlowego Ambasady Kanady, a od 10 lat odpowiada stricte za przemysł lotniczy, szczególnie mocno zaangażowany jest w sprawy eksporterów i inwestorów kanadyjskich w Polsce, wspieranie i promocję rozwoju biznesu na linii Kanada – Polska. Głównym celem jego wizyty w Kaliszu było zapoznanie się ze strukturą przemysłu lotniczego w regionie, działalnością Klastra Lotniczego i dokonanie wstępnej analizy możliwości dalszego rozwoju tego sektora.

W ratuszu, podczas spotkania z przedstawicielami firm tworzących Wielkopolski Klaster Lotniczy, ale też kooperujących z nimi na co dzień dostawców towarów i usług mówił m.in. o planowanych na najbliższy rok działaniach Biura związanych właśnie z sektorem lotniczym. O największych i najważniejszych konferencjach, seminariach, wystawach i targach stwarzających firmom szansę wymiany doświadczeń, nawiązywania i poszerzania kontaktów biznesowych. Również o tak zwanych webinarach, czyli konferencjach przez internet, podczas których Kanadyjczycy „uczą” się Polski – specyfiki kraju, w tym również tego co dzieje się na rodzimym rynku inwestycyjnym. W najbliższym tego typu wirtualnym spotkaniu, skierowanym do konkretnej grup docelowej – w tym wypadku głównie firm branży lotniczej i samochodowej – mają wziąć udział także przedstawiciele WKL-u.

Dlaczego tak aktywnie promujemy Polskę w Kanadzie? Bo chcemy, żeby kanadyjskich firm było tu coraz więcej. Wiem też z doświadczenia, że są kanadyjskie firmy – mniejsze i większe, które szukają dystrybutorów części dla przemysłu lotniczego na Polskę czy Europę Wschodnią. Szanse na to już wkrótce znacznie wzrosną. Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku będzie ratyfikowana, a w pierwszej połowie przyszłego roku wejdzie w życie tzw. CETA – umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską, dokument który szerzej otworzy bramę kanadyjskim firmom chcącym wejść na rynek europejski, także polski i odwrotnie – podkreśla Arkadiusz Wysocki.

CETA ma przede wszystkim uprościć wszelkie procedury i formalności inwestycyjne. Zakłada np. likwidację lub zmniejszenie barier celnych czy ograniczenie barier pozataryfowych, ale też wprowadzenie prostszych procedur certyfikacji, wszelkiego rodzaju dopuszczeń i zezwoleń na różne produkty nie tylko branży lotniczej. Daje też spore możliwości w sprawach związanych z kwalifikacjami, szkoleniami czy stażami pracowniczymi.

Wprawdzie otwarcie rynku handlowego pomiędzy Kanadą a Europą nastąpi dopiero w przyszłym roku, ale z szans i możliwości jakie daje skorzystają środowiska, które do owego otwarcia przygotują się wcześniej. My chcemy tak zrobić. Przede wszystkim przeanalizować lokalny sektor lotniczy, zobaczyć jakie ma potrzeby, o jakie rodzaje produkcji czy usług powinien zostać uzupełniony, by tworzyć jedną, spójną całość. Mamy prawie rok i zamierzamy ten czas dobrze wykorzystać m.in. w oparciu o ścisłą współpracę z ambasadą, stąd to dzisiejsze spotkanie – mówi Omar Saoudi, menadżer Wielkopolskiego Klastra Lotniczego.

Na temat rozwoju firm branży lotniczej, ale też przedsiębiorstw z innych sektorów, co jest warunkiem ożywienia lokalnego rynku pracy, a zarazem jednym z priorytetów władz miasta, z Arkadiuszem Wysockim i Bogdanem Zmyślonym, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Pratt & Whitney Kalisz, rozmawiał prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Niestety – na co uwagę zwracają wiodący w mieście przedsiębiorcy – wciąż poważną barierą rozwoju firm jest brak wykwalifikowanych pracowników.

Dla nas jako pracodawców, sprawą niezwykle istotną jest obniżenie kosztów pozyskiwania wykształconych pracowników. Warunkiem tego jest dostosowane do lokalnego rynku pracy edukacja i odpowiednia baza. Tymczasem obecnie szkoły z terenu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej nie dysponują zapleczem, dzięki któremu młodzi ludzie mogliby zaznajamiać się, oswajać choćby z nowoczesnymi maszynami czy systemami sterowania. Spada to później na przyszłych pracodawców, co wiąże się niestety z dużymi kosztami – podkreśla Bogdan Zmyślony i dodaje – Z prognoz na najbliższe 10 – 15 lat, opracowanych przez firmy zrzeszone w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym wynika, że w różnej skali, ale generalnie wszędzie przewidywany jest wzrost zatrudnienia, mamy więc oszacowaną skalę potrzeb w tym zakresie, zapotrzebowanie na konkretne rodzaje umiejętności zawodowych. Dlatego tak bardzo zależy nam, by jak najszybciej zbudować odpowiednią bazę, która pozwoli kształcić fachowców ukierunkowanych do wejścia w określony sektor.

I właśnie taki jest cel projektu, do opracowania którego już przygotowują się władze Kalisza, ale też Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu, a którego realizacja możliwa jest dzięki środkom z nowej perspektywy unijnej i tzw. ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Chodzi o duże aglomeracyjne przedsięwzięcie inwestycyjne opiewające nawet na 20 milionów złotych, którego celem byłoby doposażenie placówek oświatowych w nowoczesne maszyny i sprzęt, którymi na co dzień posługują się w firmy, a który umożliwiałby kształcenie młodzieży pod kątem potrzeb konkretnych przedsiębiorców.

W Wielkopolskim Klastrze Lotniczym powołano już grupę roboczą złożoną z dyrektorów firm, szkół i przedstawicieli miasta w celu zbudowania koncepcji takiego projektu. Temu też służyć ma wizyta z jaką kilkuosobowa delegacja z prezydentem Grzegorzem Sapińskim, udała się dziś do Rzeszowa i tamtejszej Doliny Lotniczej, gdzie podobny projekt już został wprowadzony w życie.

Chcemy – jeszcze na etapie tworzenia własnej koncepcji – rozpoznać jak w praktyce funkcjonują tam pewne rozwiązania. W planach jest spotkanie z prezydentem Rzeszowa, któremu chcemy zadać mnóstwo pytań. Mam nadzieję, że będzie to owocna wizyta i że wrócimy dużo mądrzejsi – podkreśla Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Tekst i zdjęcia: Karina Zachara

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować