Patriotyczne Obchody 73. Rocznicy Pomordowania Mieszkańców Marchwacza [Zdjęcia]

2018-01-21 10:15:00 Robert Lis

W sobotę 20 stycznia miały miejsce w Marchwaczu uroczystości upamiętniające 73. Rocznicę Pomordowania Mieszkańców tej miejscowości pod koniec II wojny światowej.

fot. Przemysław Herman, Robert Lis
fot. Przemysław Herman, Robert Lis

W styczniu 1945 r. niedobitki wojsk niemieckich niespodziewanie weszły do już wyzwolonego Marchwacza. Nie są do końca znane okoliczności, dla jakich Niemcy postanowili dokonać kolejnego mordu, ale pod błahym pretekstem pomocy przy wyciąganiu samochodów z zasp śnieżnych zmusili ponad 50 mężczyzn powyżej 16. roku życia do zgromadzenia się w centrum wioski. Następnie po kilku zaczęli ich rozstrzeliwać pod stogiem słomy. Udało się uratować tylko trzem. Zostało wówczas zamordowanych 57 mieszkańców Marchwacza oraz 6 Polaków i 12 żołnierzy radzieckich o nieznanych nazwiskach.

Dla uczczenia tych wydarzeń, które miały miejsce 22 stycznia 1945 r., o godz. 8.30 spod kaliskiego Teatru na XIX już patriotyczny bieg wybiegło 24 biegaczy i przyjaciół Kaliskiego Towarzystwa Sportowego ”Supermaraton”: 69-latek Tadeusz Tomeczek oraz Andrzej Wolniak, Zdzisław Kubczyk, Czesław Fabiański, Marek Frontczak, Agnieszka Wasiewicz, Sebastian Antkowiak, Mieczysław Mikołajewski, Weronika Wodiczko, Konrad Pawlak, Rafał Pokora, Maciej Chrystek, Beata Kurzajczyk, Mariusz Kurzajczyk, Marek Kobyłka, Mariusz Wiśniewski, Magdalena Borkowska, Michał Asperski, Piotr Kurpik, Arkadiusz Bogacz, Łukasz Maciejewski, Damian Bugajny oraz Witold Sitek z Ostrowa Wielkopolskiego i Aleksandra Lis z Marchwacza.

W tym roku w IV. już rowerowym rajdzie pamięci towarzyszyło biegaczom 4 rowerzystów z Kaliskiego Towarzystwa Turystyki Kolarskiej ”Cyklista”: Bogusław Monczyński, Mirosław Jeziorski, Paweł Szmaja i Dariusz Wawrzyniak.

Przed godz. 11 uczestnicy Obchodów zgromadzili się na początku miejscowości i przemaszerowali nową drogą na Mogiłę, gdzie po chwili rozpoczęły się patriotyczne uroczystości. Wśród zaproszonych gości obecni byli.: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego p. Anna Zarębska – Kierownik Delegatury WUW w Kaliszu, władze samorządowe Powiatu Kaliskiego – Starosta Krzysztof Nosal i członek Zarządu Powiatu Kaliskiego Benedykt Owczarek, władze Gminy Szczytniki – Wójt Gminy Marek Albrecht oraz Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Augustyniak wraz z radną z Marchwacza Danutą Świątek.

Duchowieństwo reprezentował wikariusz Parafii Rajsko ks. Jędrzej Zaczyk Nie zabrakło pocztów sztandarowych, w tym, co bardzo cieszy, licznej delegacji dzieci i nauczycieli z miejscowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, a także Ochotniczych Straży Pożarnych z: Krowicy Zawodniej, Radliczyc, Iwanowic, Szczytnik i Stawu. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta przy OSP w Iwanowicach ze swoim kapelmistrzem Markiem Kuberą.

Oprócz oficjalnych delegacji, biegaczy i rowerzystów przy Mogile zebrały się rodziny pomordowanych i mieszkańcy Marchwacza. Uroczystości rozpoczęło wspomnienie tragicznych wydarzeń w Marchwaczu. Po odegraniu Roty uczestniczące w uroczystościach delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia. Po zakończeniu tej części uroczystości jej uczestnicy w asyście orkiestry przemaszerowali przez Marchwacz i udali się do budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II.

Drugą część obchodów rozpoczęła msza św. w intencji pomordowanych. Na jej rozpoczęcie celebrans odczytał nazwiska pomordowanych 57 mieszkańców Marchwacza. Po zakończeniu mszy św. okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht, które dobrze wprowadziło wszystkich obecnych w akademię przygotowaną przez dzieci i młodzież. Przygotowana przez uczniów akademia przypomniała historię i ogrom tragedii, jakie przyniosła II wojna światowa. Szczególnie wrażenie na obecnych zrobiło wspomnienie tragicznych wydarzeń w Marchwaczu. Na jej zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali Rotę.

Oficjalną część uroczystości zakończyła okolicznościowym koncertem Orkiestra Dęta z Iwanowic pod kierunkiem kapelmistrza Marka Kubery. Nie zabrakło jak zwykle wiązanki melodii patriotycznych i wojskowych, ale były też interesujące aranżacje innych utworów muzycznych. Następnie uczestnicy spotkania zgromadzili się na wspólnym poczęstunku. Obchody zorganizowano dzięki dużemu wsparciu Urzędu Gminy w Szczytnikach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować