Pieniądze fałszowano też w średniowieczu

2015-02-25 16:03:00 red. za artykułem: A. Kędzierskiego, L. Ziąbki i S.Miłka

Prace wykopaliskowe prowadzone w dzielnicy Zawodzie w Kaliszu ujawniły pozostałości domostwa z przełomu XI i XII wieku. Poddane konserwacji odkopane dawne monety okazały się być niepełnowartościowe.

fot. A.Kędzierski
fot. A.Kędzierski

Niedawno z konserwacji powróciła część zabytków z zeszłorocznych badań archeologicznych na działce przy ul. Starte Miasto 13 w Kaliszu. Odkryto tam relikty budynku zamieszkałego w fazie wcześniejszej w okresie od końca XI po XII stulecie oraz w fazie późniejszej, w drugiej połowie XIII w. Wokół domostwa znaleziono liczne obiekty: jamy odpadowe, paleniska oraz piece związane z przerobem szkła i żelaza. Wśród poddanych konserwacji przedmiotów na szczególną uwagę zasługują niepełnowartościowe monety.

Pieniądze fałszowane były od zawsze. Już w okresie starożytności na dzisiejsze ziemie Polski docierały rzymskie a nawet celtyckie suberaty– monety wykonane z brązu lub miedzi, powlekane srebrem lub złotem. Zabytki tego typu znane są również z badań archeologicznych w Kaliszu i okolicach. Miedziana trzecia część celtyckiego statera została odkryta w czasie badań archeologicznych w Jastrzębnikach. Podobnie fałszowane monety, ale z okresu wczesnego średniowiecza zostały odkryte w czasie badań archeologicznych.
Najlepszą próbę srebra miały okazy starsze, sprzed ostatniej ćwierci XI stulecia. Późniejsze denary, przede wszystkim krzyżowe, miały w najlepszym przypadku, obniżoną próbę srebra, często sięgającą poniżej 50% zawartości kruszcu. Inne produkowano z miedzianego jądra i pokrywano warstwą srebra. Te najlichszej wartości bite były z miedzi czy mosiądzu i pokrywane cieniutką warstewką srebra. Jeden z takich nowo odkrytych egzemplarzy mógł być produkowany w mennicy kaliskiej w czasach panowania Władysława Hermana.
Poza fałszowaniem monet z końca XI i początków XII w. w czasie zeszłorocznych badań odkryty został miedziany brakteat (moneta wybijana jednostronnie z cienkiej blaszki na miękkiej podkładce), wybity zapewne około połowy XIII w. To bardzo rzadki przypadek fałszowania monet w tym czasie.
Pozyskane na Starym Mieście monety wczesnośredniowieczne rzucają niewątpliwie nowe światło na dzieje i obieg pieniądza na terenie Polski.

Badania pradawnego Kalisza pozwoliły już częściowo rozpoznać rozplanowanie i charakter dawnej osady rzemieślniczo-targowej Stare Miasto. Poza grodem na Zawodziu, była ona najważniejszym elementem kaliskiego skupiska osadniczego i jednym ze znakomitszych ośrodków protomiejskich w Polsce Piastów. Wykopaliska na tym stanowisku prowadzone są przez Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Miasto Kalisz we współpracy z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować