W tym roku Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia jako galeria sztuki współczesnej. Od 1977 do 2010 funkcjonowała jako Biuro Wystaw Artystycznych, a od 2010 roku przyjęła obecną nazwę. Z tej okazji od 8 września do 20 października czeka na kaliszan wiele wydarzeń kulturalnych.

Article img 5176
fot. Błażej Krawczyk

- Jest mi bardzo miło zaprosić wszystkich kaliszan i gości Galerii, którzy przyjadą do nas z Warszawy, Krakowa i wielu innych miast na obchody 40-lecia Galerii – mówi Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. - Przygotowaliśmy kilka wydarzeń artystycznych po to, by wszyscy kaliszanie wiedzieli już, że prace Tarasina są Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, w bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, we wszystkich muzeach narodowych w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu – dodaje.

Do Galerii przyjechała już duża wystawa licząca 26 prac malarskich i graficznych Jana Tarasina „CIĄG DALSZY” przygotowana we współpracy z ASP w Warszawie, którą oglądać można od 8 września. Również w tym czasie na kaliskich przystankach w ramach cyklicznego projektu “Postój ze Sztuką” prezentowane będą serigrafie Jana Tarasina ze zbiorów Galerii.

- Mamy dzisiaj wyjątkową wystawę w Galerii Tarasina. Przyjechała kolekcja prac dotąd nieznanych, które były w latach 70-tych przez Tarasina traktowane eksperymentalnie. Jest to artysta uniwersalny, o niezwykłej sile osobowości. Jego twórczość nie starzeje się, możemy ją ciągle odkrywać, poznawać, dyskutować o biologicznych aspektach natury i bardzo filozoficznym języku sztuki. To jest abstrakcja, która myślę, że każdemu z państwa przyniesie wiele refleksji – opowiada Joanna Dudek.

Kulminacja wydarzeń będzie miała miejsce 16 września w czasie NOCY KULTURY. Mieszkańców i gości Galeria zaprasza najpierw na piknik artystyczny, podczas którego odbywać się będą warsztaty artystyczne, a także wyświetlona zostanie projekcja, na której zaprezentowane zostaną najważniejsze wydarzenia z 40-letniej działalności GST. - Wspaniałe Laboratorium Sztuki poprowadzi Janusz Kokot, a warsztaty fotograficzne poprowadzą Michał Mąka oraz Dominik Kulaszewicz – mówi Joanna Dudek.

Po uroczystym wernisażu wystawy prac Jana Tarasina w Galerii, w przestrzeni kaliskiego Parku Miejskiego, przed Basztą Dorotką odbędzie się koncert jazzowy zespołu EABS „REPETOTIONS” (Letters to Krzysztof Komeda). - Jest to jazzowa dawka niezwykłej energii, improwizacje na temat twórczości Krzysztofa Komedy, połączone z rapem, funkiem, hip-hopem i cytatami z filmów Komedy – mówi dyrektor Galerii.

W środę 18 października odbędzie się sympozjum naukowe pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter, podczas którego jej zespół badawczy oraz zaproszeni goście opowiedzą o ochronie, konserwacji i restauracji dzieł sztuki współczesnej, które często wymykają się tradycyjnemu, materialnemu ujęciu.

Wcześniej, w piątek 29 września w kręgielni znajdującej się w kaliskim Parku Wodnym odbędzie się turniej bowlingowy artystów i ich przyjaciół z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego i Liceum Plastycznego. Główną nagrodą będzie wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w 2018 roku. Pokonana drużyna również otrzyma atrakcyjną nagrodę. Oczywiście wynik jest ważny, ale najważniejsze jest towarzyskie spotkanie i dobra zabawa.

Dla młodych twórców przygotowany jest konkurs „De-CODEr otwartych przestrzeni” na animację inspirowaną twórczością Jana Tarasina z nagrodą finansową, która ufundował ALIOR BANK. Również w czasie trwania obchodów jubileuszowych prowadzić będziemy w Galerii warsztaty artystyczne dla najmłodszych.

Obchody 40-lecia Galerii zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Kalisza oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Współorganizatorzy:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Kaliski Park Wodny

Partnerzy:
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Miasto Kalisz
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu
Alior Bank
Firma Budowlana – Marek Antczak
Liceum Plastyczne w Kaliszu
Ignaszak Sp.J.
Drukarnia DANGRAF
M&P Alkohole i Wina Świata

Na wernisaż wystawy obowiązują zaproszenia.

Na warsztaty dla dzieci i młodzieży prosimy o wcześniejsze zapisy w celu ustalenia terminu i kwoty za udział w zajęciach. Maksymalna liczba dzieci: 20.

Na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

Projekt materiałów promocyjnych: Tomasz Wolff

Informacje o wydarzeniach zamieszczane są na stronie internetowej www.facebook.com/GaleriaKalisz/?ref=aymt_homepage_panel

PROGRAM
OBCHODÓW 40-LECIA
Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
wrzesień-październik 2017

JAN TARASIN / CIĄG DALSZY
Termin wystawy 08.09. – 20.10.2017
wernisaż 16 września godz. 19.00
Kuratorki: Iwona Szmelter, Joanna Dudek
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Pl. św. Józefa 5

PIKNIK ARTYSTYCZNY
sobota 16 września 2017 od 13.00 – 17.00
Przestrzeń kaliskiego PARKU MIEJSKIEGO
Prezentacje multimedialne, warsztaty, spotkania z artystami.

KONCERT JAZZOWY ZESPOŁU EABS
REPETITIONS (Letters to Krzysztof Komeda)
sobota 16 września 2017 od 21.00 – 23.00
Przestrzeń kaliskiego PARKU MIEJSKIEGO

29.09.2017- piątek, godz. 16.00-19.00
I DRUŻYNOWY TURNIEJ BOWLINGOWY
O NAGRODĘ PREZYDENTA MIASTA KALISZA (wystawa w przestrzeni miejskiej) i Nagrodę Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
(wystawę w galerii w 2018)

Liceum Plastyczne versus Wydział Pedagogiczno-Artystyczny
Współorganizator: KALISKI PARK WODNY
Partnerzy: Liceum Plastyczne im. T. Kulisiewicza w Kaliszu
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM

„SZTUKA W PROCESIE – O LEKKOŚCI BYTU?
Ochrona, konserwacja i restauracja dzieł sztuki współczesnej.”
Sympozjum naukowe pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter (ASP Warszawa)

18 października 2017, godz. 10.00-14.00
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

deKOD-eR otwartych przestrzeni
Konkurs dla młodzieży na animację inspirowaną twórczością JANA TARASINA.
Konkurs przeznaczony jest dla młodych twórców od 15-25 roku życia.
Partner: ALIOR BANK, Oddział w Kaliszu

SŁODKIE STRUKTURY
Otwarte warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży
prowadzone przez pracowników galerii
w czasie trwania wystawy: 08.09.- 20.10. 2017.

POSTÓJ (ZE) SZTUKĄ
JAN TARASINDWIE STREFY
Pokaz prac artysty ze zbiorów Galerii Sztuki im. Jana Tarasina
w przes

Zobacz także
Thumb article p1150752
Smog w Kaliszu. Normy przekroczone kilkanaście r...
Thumb 20180219 102321
Wpadła w poślizg i wjechała w sygnalizację. Mogł...
Thumb dsc 0458
Zapowiada się prawdziwa walka na lodzie w Kaliszu
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07  godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
więcej»
Bico australia 20131216 146n120