W tym roku Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia jako galeria sztuki współczesnej. Od 1977 do 2010 funkcjonowała jako Biuro Wystaw Artystycznych, a od 2010 roku przyjęła obecną nazwę. Z tej okazji od 8 września do 20 października czeka na kaliszan wiele wydarzeń kulturalnych.

Article img 5176
fot. Błażej Krawczyk

- Jest mi bardzo miło zaprosić wszystkich kaliszan i gości Galerii, którzy przyjadą do nas z Warszawy, Krakowa i wielu innych miast na obchody 40-lecia Galerii – mówi Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. - Przygotowaliśmy kilka wydarzeń artystycznych po to, by wszyscy kaliszanie wiedzieli już, że prace Tarasina są Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, w bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, we wszystkich muzeach narodowych w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu – dodaje.

Do Galerii przyjechała już duża wystawa licząca 26 prac malarskich i graficznych Jana Tarasina „CIĄG DALSZY” przygotowana we współpracy z ASP w Warszawie, którą oglądać można od 8 września. Również w tym czasie na kaliskich przystankach w ramach cyklicznego projektu “Postój ze Sztuką” prezentowane będą serigrafie Jana Tarasina ze zbiorów Galerii.

- Mamy dzisiaj wyjątkową wystawę w Galerii Tarasina. Przyjechała kolekcja prac dotąd nieznanych, które były w latach 70-tych przez Tarasina traktowane eksperymentalnie. Jest to artysta uniwersalny, o niezwykłej sile osobowości. Jego twórczość nie starzeje się, możemy ją ciągle odkrywać, poznawać, dyskutować o biologicznych aspektach natury i bardzo filozoficznym języku sztuki. To jest abstrakcja, która myślę, że każdemu z państwa przyniesie wiele refleksji – opowiada Joanna Dudek.

Kulminacja wydarzeń będzie miała miejsce 16 września w czasie NOCY KULTURY. Mieszkańców i gości Galeria zaprasza najpierw na piknik artystyczny, podczas którego odbywać się będą warsztaty artystyczne, a także wyświetlona zostanie projekcja, na której zaprezentowane zostaną najważniejsze wydarzenia z 40-letniej działalności GST. - Wspaniałe Laboratorium Sztuki poprowadzi Janusz Kokot, a warsztaty fotograficzne poprowadzą Michał Mąka oraz Dominik Kulaszewicz – mówi Joanna Dudek.

Po uroczystym wernisażu wystawy prac Jana Tarasina w Galerii, w przestrzeni kaliskiego Parku Miejskiego, przed Basztą Dorotką odbędzie się koncert jazzowy zespołu EABS „REPETOTIONS” (Letters to Krzysztof Komeda). - Jest to jazzowa dawka niezwykłej energii, improwizacje na temat twórczości Krzysztofa Komedy, połączone z rapem, funkiem, hip-hopem i cytatami z filmów Komedy – mówi dyrektor Galerii.

W środę 18 października odbędzie się sympozjum naukowe pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter, podczas którego jej zespół badawczy oraz zaproszeni goście opowiedzą o ochronie, konserwacji i restauracji dzieł sztuki współczesnej, które często wymykają się tradycyjnemu, materialnemu ujęciu.

Wcześniej, w piątek 29 września w kręgielni znajdującej się w kaliskim Parku Wodnym odbędzie się turniej bowlingowy artystów i ich przyjaciół z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego i Liceum Plastycznego. Główną nagrodą będzie wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w 2018 roku. Pokonana drużyna również otrzyma atrakcyjną nagrodę. Oczywiście wynik jest ważny, ale najważniejsze jest towarzyskie spotkanie i dobra zabawa.

Dla młodych twórców przygotowany jest konkurs „De-CODEr otwartych przestrzeni” na animację inspirowaną twórczością Jana Tarasina z nagrodą finansową, która ufundował ALIOR BANK. Również w czasie trwania obchodów jubileuszowych prowadzić będziemy w Galerii warsztaty artystyczne dla najmłodszych.

Obchody 40-lecia Galerii zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Kalisza oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Współorganizatorzy:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Kaliski Park Wodny

Partnerzy:
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Miasto Kalisz
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu
Alior Bank
Firma Budowlana – Marek Antczak
Liceum Plastyczne w Kaliszu
Ignaszak Sp.J.
Drukarnia DANGRAF
M&P Alkohole i Wina Świata

Na wernisaż wystawy obowiązują zaproszenia.

Na warsztaty dla dzieci i młodzieży prosimy o wcześniejsze zapisy w celu ustalenia terminu i kwoty za udział w zajęciach. Maksymalna liczba dzieci: 20.

Na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

Projekt materiałów promocyjnych: Tomasz Wolff

Informacje o wydarzeniach zamieszczane są na stronie internetowej www.facebook.com/GaleriaKalisz/?ref=aymt_homepage_panel

PROGRAM
OBCHODÓW 40-LECIA
Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
wrzesień-październik 2017

JAN TARASIN / CIĄG DALSZY
Termin wystawy 08.09. – 20.10.2017
wernisaż 16 września godz. 19.00
Kuratorki: Iwona Szmelter, Joanna Dudek
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Pl. św. Józefa 5

PIKNIK ARTYSTYCZNY
sobota 16 września 2017 od 13.00 – 17.00
Przestrzeń kaliskiego PARKU MIEJSKIEGO
Prezentacje multimedialne, warsztaty, spotkania z artystami.

KONCERT JAZZOWY ZESPOŁU EABS
REPETITIONS (Letters to Krzysztof Komeda)
sobota 16 września 2017 od 21.00 – 23.00
Przestrzeń kaliskiego PARKU MIEJSKIEGO

29.09.2017- piątek, godz. 16.00-19.00
I DRUŻYNOWY TURNIEJ BOWLINGOWY
O NAGRODĘ PREZYDENTA MIASTA KALISZA (wystawa w przestrzeni miejskiej) i Nagrodę Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
(wystawę w galerii w 2018)

Liceum Plastyczne versus Wydział Pedagogiczno-Artystyczny
Współorganizator: KALISKI PARK WODNY
Partnerzy: Liceum Plastyczne im. T. Kulisiewicza w Kaliszu
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM

„SZTUKA W PROCESIE – O LEKKOŚCI BYTU?
Ochrona, konserwacja i restauracja dzieł sztuki współczesnej.”
Sympozjum naukowe pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter (ASP Warszawa)

18 października 2017, godz. 10.00-14.00
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

deKOD-eR otwartych przestrzeni
Konkurs dla młodzieży na animację inspirowaną twórczością JANA TARASINA.
Konkurs przeznaczony jest dla młodych twórców od 15-25 roku życia.
Partner: ALIOR BANK, Oddział w Kaliszu

SŁODKIE STRUKTURY
Otwarte warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży
prowadzone przez pracowników galerii
w czasie trwania wystawy: 08.09.- 20.10. 2017.

POSTÓJ (ZE) SZTUKĄ
JAN TARASINDWIE STREFY
Pokaz prac artysty ze zbiorów Galerii Sztuki im. Jana Tarasina
w przes

Zobacz także
Thumb czo%c5%82o
Uczniowie "Gastronomika" pożegnali Barbarę Wacho...
Thumb bogus%c5%82awski theatre in kalisz 01
Zmiana organizacji ruchu na Dni Miasta
Thumb img 6526
Kaliszanie gorąco dopingowali! Polacy! Nic się n...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb zrzut ekranu 2018 01 08 o 12.17.28
Msm icon 30
Prestige - Salon Kosmetyczny
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
więcej»
Bico australia 20131216 146n120