Kolegium Elektorów zdecydowało, że prof. Piotr Łuszczykiewicz zostanie nowym dziekanem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Profesor nie miał kontrkandydatów. Został wybrany jednogłośnie.

Article tuwim 004 External article
Prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan-elekt WPA UAM w Kaliszu fot. arch. prywatne P. Łuszczykiewicza

- Jednogłośny wybór był dla mnie ogromnym wzruszeniem, ale jednocześnie jest wielkim zobowiązaniem – stwierdził podczas rozmowy z nami prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan-elekt WPA UAM w Kaliszu. – W przedstawionym programie wyborczym mówiłem o swoich priorytetach, jeśli chodzi o rozwój wydziału. Są to: wparcie dla kadry akademickiej, by szybko uzyskiwała kolejne stopnie naukowe, wsparcie dla studentów w postaci opieki nad dydaktyką, ale także modernizowanie kierunków. Zależy mi również na współpracy z otoczeniem – rządowym, samorządowym, biznesowym, kulturalnym i artystycznym.

Jak wspomniał, władze uczelni mają zamiar wkrótce powołać Radę Pracodawców, by nowy kierunek rozwoju wydziału był powiązany z rynkiem pracy. – Zależy mi również na rozwoju wydziału, tak pod względem merytorycznym, jak i finansowo-gospodarczym – dodaje Łuszczykiewicz.

Profesor funkcję dziekana (na lata 2016-2020) obejmie we wrześniu. Do tego czasu tę funkcję sprawował będzie prof. Mirosław Śmiałek.


BIOGRAM PROF. UAM DRA HAB. PIOTRA ŁUSZCZYKIEWICZA

Piotr Łuszczykiewicz urodził się w 1964 roku w Kaliszu, gdzie do dzisiaj mieszka. Ukończył I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka, zostając laureatem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W latach 1983-1988 odbył studia magisterskie filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Obronił celująco pracę magisterską Bal jako symbol tańca na grobie ojczyzny. Zaliczono go w poczet najlepszych absolwentów łódzkich szkół wyższych. Senat UŁ przyznał mu „Medal za Chlubne Studia”.

Studia doktoranckie odbył w prestiżowym Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Napisał i obronił rozprawę doktorską O poezji miłosnej Stanisława Grochowiaka. (Studium z poetyki współczesnego erotyku). Rada Naukowa IBL PAN przyznała mu tytuł naukowy doktora, zaś jego praca została wyróżniona w konkursie im. Konrada i Marty Górskich w Toruniu.

Po studiach doktoranckich systematycznie uzupełniał wykształcenie: w Akademii Wiedzy i Literatury w Moguncji, w Niemieckim Instytucie Polskim w Darmstadt, na stypendium Fundacji Roberta Boscha, w Domu Pisarzy w Stuttgarcie. Stypendia te były połączone z wykładami i konwersatoriami, które prowadził w języku niemieckim.

Od 1992 Łuszczykiewicz pracuje w kaliskiej cząstce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, najpierw jako asystent, adiunkt, a obecnie – po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego w 2010 na podstawie dysertacji Piosenka w poezji pokolenia ery transformacji 1984-2009 – profesor nadzwyczajny. Przez 20 lat kierował Studium Filologii Polskiej w Kaliszu. Pełnił też funkcję kierownika Pracowni Komunikacji Medialnej. Jest kierownikiem Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej. W 2015 roku pełnił obowiązki dziekana WPA.

Piotr Łuszczykiewicz działa w stowarzyszeniach naukowych. W 1992 roku przyjęto go do Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w którym jest członkiem Zarządu i wchodzi w skład Komitetu Redakcyjnego Zeszytów Naukowych KTPN. W 1998 roku został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, gdzie przez dwie kadencje pracował w Zarządzie Oddziału Wielkopolskiego.

Za pracę naukową i popularyzatorską spotkały go liczne nagrody i wyróżnienia. Otrzymał „Medal Młodej Sztuki” w Poznaniu, stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w Warszawie, stypendium miasta Poznania, nagrodę Wojewody Kaliskiego, Nagrodę Prezydenta miasta Kalisza. Uzyskał kilkakrotnie stypendia z Funduszu Promocji Twórczości. Otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Miasta Kalisza” za publikacje i przedsięwzięcia, ugruntowujące dobre imię Kalisza w Polsce i za granicą.

Piotr Łuszczykiewicz jest autorem sześciu książek oraz dwóch obcojęzycznych arkuszy. Na dorobek naukowca składa się ponadto kilkadziesiąt artykułów naukowych w książkach zbiorowych i czasopismach naukowych oraz kilkaset recenzji, omówień i not w czasopismach społeczno-kulturalnych. Współpracował z wieloma czołowymi periodykami naukowymi, literackimi i kulturalnymi w Polsce i na świecie.

Piotr Łuszczykiewicz bierze udział w licznych konferencjach naukowych. Ogromną wagę przykłada do ich organizowania w rodzinnym mieście. Moderował m.in. sympozja w ramach obchodów Roku Herberta i Roku Wyspiańskiego. Wykształcił rzeszę młodych polonistów, pracujących nie tylko w szkolnictwie, lecz także w mediach oraz instytucjach samorządowych. Dochował się dwojga doktorów-kaliszan, obecnie opiekuje się dwojgiem doktorantów.

Zobacz także
Thumb img 9659
Wspaniały koncert dla uczczenia legendy - Zbigni...
Thumb czo o
MKS wygrywa w ostatniej chwili! [Dużo zdjęć]
Thumb 22490141 1386915251405646 2234842484938105734 n
Kaliskie siatkarki powalczą w hali Arena już w ś...

KomentarzeDrogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb calisia   osiedle 90x 300 panorama park

Zamieszkaj na nowym Osiedlu Panorama Park

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb att00250
Msm icon 30
Hotel Kristoff
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
więcej»
Bico australia 20131216 146n120