Kolegium Elektorów zdecydowało, że prof. Piotr Łuszczykiewicz zostanie nowym dziekanem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Profesor nie miał kontrkandydatów. Został wybrany jednogłośnie.

Article tuwim 004
Prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan-elekt WPA UAM w Kaliszu fot. arch. prywatne P. Łuszczykiewicza

- Jednogłośny wybór był dla mnie ogromnym wzruszeniem, ale jednocześnie jest wielkim zobowiązaniem – stwierdził podczas rozmowy z nami prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan-elekt WPA UAM w Kaliszu. – W przedstawionym programie wyborczym mówiłem o swoich priorytetach, jeśli chodzi o rozwój wydziału. Są to: wparcie dla kadry akademickiej, by szybko uzyskiwała kolejne stopnie naukowe, wsparcie dla studentów w postaci opieki nad dydaktyką, ale także modernizowanie kierunków. Zależy mi również na współpracy z otoczeniem – rządowym, samorządowym, biznesowym, kulturalnym i artystycznym.

Jak wspomniał, władze uczelni mają zamiar wkrótce powołać Radę Pracodawców, by nowy kierunek rozwoju wydziału był powiązany z rynkiem pracy. – Zależy mi również na rozwoju wydziału, tak pod względem merytorycznym, jak i finansowo-gospodarczym – dodaje Łuszczykiewicz.

Profesor funkcję dziekana (na lata 2016-2020) obejmie we wrześniu. Do tego czasu tę funkcję sprawował będzie prof. Mirosław Śmiałek.


BIOGRAM PROF. UAM DRA HAB. PIOTRA ŁUSZCZYKIEWICZA

Piotr Łuszczykiewicz urodził się w 1964 roku w Kaliszu, gdzie do dzisiaj mieszka. Ukończył I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka, zostając laureatem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W latach 1983-1988 odbył studia magisterskie filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Obronił celująco pracę magisterską Bal jako symbol tańca na grobie ojczyzny. Zaliczono go w poczet najlepszych absolwentów łódzkich szkół wyższych. Senat UŁ przyznał mu „Medal za Chlubne Studia”.

Studia doktoranckie odbył w prestiżowym Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Napisał i obronił rozprawę doktorską O poezji miłosnej Stanisława Grochowiaka. (Studium z poetyki współczesnego erotyku). Rada Naukowa IBL PAN przyznała mu tytuł naukowy doktora, zaś jego praca została wyróżniona w konkursie im. Konrada i Marty Górskich w Toruniu.

Po studiach doktoranckich systematycznie uzupełniał wykształcenie: w Akademii Wiedzy i Literatury w Moguncji, w Niemieckim Instytucie Polskim w Darmstadt, na stypendium Fundacji Roberta Boscha, w Domu Pisarzy w Stuttgarcie. Stypendia te były połączone z wykładami i konwersatoriami, które prowadził w języku niemieckim.

Od 1992 Łuszczykiewicz pracuje w kaliskiej cząstce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, najpierw jako asystent, adiunkt, a obecnie – po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego w 2010 na podstawie dysertacji Piosenka w poezji pokolenia ery transformacji 1984-2009 – profesor nadzwyczajny. Przez 20 lat kierował Studium Filologii Polskiej w Kaliszu. Pełnił też funkcję kierownika Pracowni Komunikacji Medialnej. Jest kierownikiem Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej. W 2015 roku pełnił obowiązki dziekana WPA.

Piotr Łuszczykiewicz działa w stowarzyszeniach naukowych. W 1992 roku przyjęto go do Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w którym jest członkiem Zarządu i wchodzi w skład Komitetu Redakcyjnego Zeszytów Naukowych KTPN. W 1998 roku został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, gdzie przez dwie kadencje pracował w Zarządzie Oddziału Wielkopolskiego.

Za pracę naukową i popularyzatorską spotkały go liczne nagrody i wyróżnienia. Otrzymał „Medal Młodej Sztuki” w Poznaniu, stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w Warszawie, stypendium miasta Poznania, nagrodę Wojewody Kaliskiego, Nagrodę Prezydenta miasta Kalisza. Uzyskał kilkakrotnie stypendia z Funduszu Promocji Twórczości. Otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Miasta Kalisza” za publikacje i przedsięwzięcia, ugruntowujące dobre imię Kalisza w Polsce i za granicą.

Piotr Łuszczykiewicz jest autorem sześciu książek oraz dwóch obcojęzycznych arkuszy. Na dorobek naukowca składa się ponadto kilkadziesiąt artykułów naukowych w książkach zbiorowych i czasopismach naukowych oraz kilkaset recenzji, omówień i not w czasopismach społeczno-kulturalnych. Współpracował z wieloma czołowymi periodykami naukowymi, literackimi i kulturalnymi w Polsce i na świecie.

Piotr Łuszczykiewicz bierze udział w licznych konferencjach naukowych. Ogromną wagę przykłada do ich organizowania w rodzinnym mieście. Moderował m.in. sympozja w ramach obchodów Roku Herberta i Roku Wyspiańskiego. Wykształcił rzeszę młodych polonistów, pracujących nie tylko w szkolnictwie, lecz także w mediach oraz instytucjach samorządowych. Dochował się dwojga doktorów-kaliszan, obecnie opiekuje się dwojgiem doktorantów.

Zobacz także
Thumb prezydent grzegorz sapi ski
Prezydent z absolutorium
Thumb dsc 1585
Najnowsze autobusy zajechały pod ratusz. Mają Wi...
Thumb 19396872 1700174896954452 3756584016530745869 n
Aktywnie, ale bez medali

KomentarzeDrogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.


Naturhouse 20160418 128n90 v1

NaturHouse

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie? Umów się na bezpłatną konsultację do dietetyka w Centrum Dietetycznym Naturhouse przy Polnej 14 w Kaliszu (wejście z parkingu przy markecie Piotr i Paweł). Oferujemy kuracje odchudzające, antycellulitowe, oczyszczające, urodowe itp. Zapraszamy!!! Tel. 507 154 428
Mydlarnia

Kosmetyki Naturalne

Znajdziesz u nas wszystko - "co natura daje dla ciała i dla ducha". Syryjskie skarby Aleppo, francuskie wyroby marsylskich mydlarzy, marokański eliksir młodości, czy bogactwo Morza Martwego - to one kuszą najlepszą jakością i dostępnymi cenami. Zapraszamy do naszego Salonu przy ul. Kanonickiej oraz w Galerii Amber I p.
Guzik c3d

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Logo helios

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Autogrupa brus

Bezpłatny przegląd - umów się!

Sprawdź swoje auto za darmo! Przyjedź do nas, a my sprawdzimy: stan techniczny Twojego pojazdu! Nie tylko ciśnienie w oponach, stopień ich zużycia, ale również stan płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, klocki hamulcowe, geometrię kół i wiele innych newralgicznych punktów w pojeździe. Przegląd Standard i Premium - bezpłatnie! Przyjedź i zadbaj, aby Twoja jazda była zawsze bezpieczna. Umów się tutaj na bezpłatny przegląd. Znajdziesz nas w Opatówku koło Helleny - Trojanów 1D, tel. 62 791 791 108
Plus dodaj usluge128

Dodaj usługę

Twoja usługa również może znaleźć się na Calisia.pl!


Thumb calisia   osiedle 90x 300 panorama park

Zamieszkaj na nowym Osiedlu Panorama Park

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia, Internet, Galeria, Wypożyczalnia DVD
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb pory roku 002
Msm icon 30
Dwór Chotów
więcej»
Bico australia 20131216 146n120