Plany i inicjatywy kaliskiego muzeum

2016-02-18 09:04:00 sk

Odnowiona strona internetowa, nowe działania na Zawodziu i w Russowie, warsztatowe lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej oraz generalny remont głównego budynku – to niektóre pomysły dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej – Sylwii Kucharskiej na ożywienie i bieżącą działalność kaliskiej placówki i jej filii.

fot. red.
fot. red.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej należy do grona najstarszych polskich placówek muzealnych. Posiada 4 oddziały terenowe: Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu – Zawodziu, Oddział Literacki – Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie wraz z utworzoną na terenie parku ekspozycją tradycyjnego budownictwa ludowego ziemi kaliskiej (“mini-skansen” etnograficzny) oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie.

Kaliskie muzeum jest Samorządową Instytucją Kultury Województwa Wielkopolskiego, wpisaną do Państwowego Rejestru Muzeów. Gromadzi zbiory z zakresu archeologii, etnografii, historii i sztuki, które prezentuje na wystawach stałych i czasowych oraz organizuje imprezy plenerowe tj.:Festyny Etnograficzne, Jarmark Archeologiczny i Biesiadę Piastowską.

O planach najbliższych wydarzeń organizowanych w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz o nowych inicjatywach poinformowała dyrektor Sylwia Kucharska, podczas środowego spotkania z przedstawicielami mediów. Nowej szefowej muzeum zależy na ożywieniu placówki i podległych jej oddziałów poprzez szeroko pojętą współpracę z różnymi środowiskami i organizacjami społecznymi.

Najpierw muzeum zaistniało na profilu społecznościowym facebook, który informuje o nadchodzących wystawach, przytacza artykuły prasowe oraz pokazuje jak prezentuje się placówka na różnych targach i imprezach promocyjnych. Dotychczasowa strona internetowa przechodzi gruntowny lifting i będzie uruchomiona w połowie marca.

Dyrektor Kucharskiej zależy na szerokim otwarciu muzeum dla różnych środowisk i wychodzeniu na przeciw ich potrzebom kulturalno-oświatowym. W tym celu chciałaby zrekonstruować i uatrakcyjnić wystawę stałą, która przyciągnie nie tylko szkoły, ale także odwiedzających nasze miasto turystów. Służyć temu miały m. in. rozmowy z przewodnikami kaliskiego PTTK, którzy mogliby uczynić z muzeum stały punkt oprowadzania przewodnickiego po Kaliszu. Tu także można będzie zasięgnąć merytorycznych konsultacji w temacie archeologii, etnologii i antropologii kulturowej, a młodzież szkolna będzie mogła odbyć lekcje muzealne w sposób praktyczny i warsztatowy, nie tylko z zakresu historii.

Inna niebagatelną sprawą jest spowodowanie, aby Kalisz wyraźniej zaistniał na mapie historycznej Polski oraz w świadomości naszych rodaków jako ważne miejsce z początku powstania naszej państwowości. Dlatego planuje się podjęcie szeregu działań promocyjnych pokazujących nasze odkrycia archeologiczne i wysuwane na ich podstawie hipotezy przez autorytety z różnych dyscyplin naukowych. Okazją do tego będą obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, które w wymiarze lokalnym być może uda się zorganizować w grodzisku na Zawodziu. W tym celu muzeum wystąpiło o dotację do Narodowego Centrum Kultury w wysokości 75 tys. zł. Pozyskane pieniądze pozwoliłyby na przygotowanie tematycznej wystawy, wydanie profesjonalnego przewodnika, a przede wszystkim na zorganizowanie imprezy, która podkreśli znaczenie kaliskiego grodu w kontekście chrystianizacji Polski.

Po cieszących się ogromnym powodzeniem feriach zimowych dla dzieci na Zawodziu, muzeum postanowiło zorganizować podobne półkolonie w letnie wakacje. Do tego czasu planuje się zwiększenie ilości zwierząt zagrodowych. Oprócz kóz i owiec pojawić się mają 2 świniodziki i konik polski. Ponadto na wiosnę zakładana tam będzie barć pszczela.

W Russowie, w dworku Marii Dąbrowskiej dyrektor Kucharska chciałaby odświeżyć “Niedziele u Niechciców” i nadać im bardziej filmowy charakter. Popularna impreza ma się wzbogacić m. in. o wielki bal, podczas którego 100 par w strojach epokowych odtańczy słynnego walca z ekranizacji “Nocy i dni”. Poza tym zostanie opracowana mapa – przewodnik po okolicznych miejscowościach wokół Kalisza związanych z powieścią Dąbrowskiej.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć jakie kaliskie muzeum chciałoby zrealizować jest generalny remont swojej głównej placówki, który planowany jest na rok przyszły. Odnowienia wymagają nie tylko sale wystawiennicze, ale przede wszystkim pomieszczenia, gdzie przechowuje się cenne zbiory i archiwalia. Będzie przygotowany projekt architektoniczny, aby muzeum dostosować do potrzeb na miarę XXI wieku. W tym celu placówka wystąpi o dotacje z Unii Europejskiej. Szacowane koszty remontu to kwota ok. 8 mln. zł.

Ponadto nadal w muzeum eksponowane będą wystawy czasowe. Najbliższy wernisaż wystawy zatytułowanej “Historia przemysłu muzycznego w Kaliszu” odbędzie się w środę, 24 lutego. Tematem wiodącym będą bogate tradycje fortepianmistrzowskie naszego miasta. Ekspozycja zainauguruje projekt „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś, jutro".

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować