Pogrom kielecki według ostatnich badań

2018-06-11 11:27:00 Maria Skoczyk

Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka kultury, pracowniczka Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, autor książek „Legendy o krwi. Antropologia przesądu” i „Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939 – 1946”, będzie gościem ostatniego przed wakacjami Salonu Literackiego.

W Kaliszu Joanna Tokarska-Bakir zaprezentuje swoją najnowszą książkę, obszerne studium zatytułowane „Społeczny portret pogromu kieleckiego”, w którym za pomocą nowej metody badawczej przyjrzała się aktowi zbiorowego okrutnego mordu na kieleckich Żydach, do jakiego doszło w lipcu 1946 roku. Badaczka przyjrzała się uważnie biografiom nie tylko uczestników pogromu, ale i milicjantów, pracowników Urzędu Bezpieczeństwa, oficerów i żołnierzy 2 Dywizji Wojska Polskiego, lokalnych organów władzy. W świetle jej ustaleń upadają wyznawane przez niektórych historyków teorie spiskowe, zgodnie z którymi pogrom miał swoich inspiratorów. Z olbrzymiego zabranego przez Tokarską-Bakir materiału wynika, że pogrom był aktem całkowicie spontanicznym.

Spotkanie z Joanną Tokarską-Bakir odbędzie się w czwartek 14 czerwca o godzinie 18 w Bibliotece Głównej na ul. Legionów 66. W książkę trzeba się zaopatrzyć samemu przed spotkaniem. Impreza odbywa się dzięki dotacji Miasta Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować