Polityka urbanistyczna miasta Kalisz na osiedlu Tyniec – czyli bloki, droga krajowa nr 12 i sprawa zanieczyszczeń.

2017-01-30 18:00:00 Stowarzyszenie "Przyjazny Tyniec"

Na osiedlu Tyniec pomiędzy ulicami Warszawską, Pszenną, Moniuszki i Owsianą są położone piękne i często odwiedzane przez mieszkańców osiedla, tereny otwarte, przez które wiejący wiatr przewietrza osiedle z zanieczyszczeń. Niestety zgodnie z podjętą, w dniu 27 października 2016 r., przez radnych Miasta Kalisza, uchwałą w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sytuacja ta ulegnie dramatycznej zmianie. Dramatycznej zmianie dla osiedla i miasta.

Na tymże osiedlu zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla zespołu zabudowy mieszkaniowej zostaną pobudowane bloki o wysokości od 16 do 22 metrów. Tuż obok zostanie także zbudowana droga krajowa nr 12.

Planowana droga krajowa nr 12, tranzytowa, będzie generowała bardzo duży ruch drogowy. Zgodnie z „Prognozą oddziaływania na środowisko” będzie to 19200 pojazdów, w tym pojazdów ciężarowych. Większość samochodów w Polsce to samochody stare, tzw. diesle, które produkują spaliny z niebezpiecznymi dla zdrowia i życia ludzkiego związkami chemicznymi tj. tlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, pyły zawieszone. Na pewno będzie to droga przelotowa, a największe stężenia zanieczyszczeń rejestruje się tuż przy drogach przelotowych, a zwłaszcza tam gdzie warunki lokalne tj. wysoka zabudowa plus droga przelotowa nie pozwalają na pozbycie się zanieczyszczeń. W krajach OECD pojazdy samochodowe są największym źródłem zanieczyszczeń. Produkują 80% tlenku węgla, 63% tlenków azotu, 10-25% pyłów zawieszonych i 6,5% dwutlenku siarki.

Władze miasta pozwalając na budowę bloków o wysokości od 16 do 22 metrów na osiedlu Tyniec stwarzają zagrożenie dla tego osiedla jak i miasta. Obecnie klin napowietrzający w postaci terenów otwartych, na osiedlu Tyniec, tworzy naturalne warunki na przemieszczanie się mas powietrza a przez to uniemożliwia stagnację zanieczyszczeń oraz periodycznego skupiania się zanieczyszczeń na tym terenie. Prądy powietrzne w Kaliszu, czyli naturalne wietrzenie miasta z zanieczyszczeń powietrza to wiatry z zachodu na wschód. Pozwolenie na postawienie takiej wysokiej zapory na osiedlu „Tyniec” tuż przy ruchliwej drodze krajowej zablokuje naturalne przewietrzanie miasta tym razem na wschodniej jego części. Zamknięty obszar spowoduje, iż wystąpi zagrożenie stagnacji zanieczyszczeń z ruchu samochodowego na terenie osiedla a zanieczyszczenia z ruchu samochodowego oraz inne zanieczyszczenia z centrum miasta, leżącego w niecce – Śródmieście gęsto zabudowane, nie będą usuwane poprzez przewietrzanie centrum, co już teraz jest utrudnione. Ucierpi na tym nie tylko powietrze, ale wszyscy mieszkańcy Kalisza.

Stowarzyszenie „Przyjazny Tyniec” zwracało wielokrotnie uwagę jak powyższy plan będzie negatywnie oddziaływał na miasto, osiedle, mieszkańców, a przede wszystkim na jakość powietrza w mieście.
Prezydent miasta w oświadczeniu napisał, iż ”Kalisz potrzebuje obwodnicy, zwłaszcza teraz, gdy walczymy o czyste powietrze. Wszystkim powinno zależeć na tym, by jak najmniej samochodów przejeżdżało przez centrum. Pojazdy powinny przemieszczać się trasą od strony południowej, gdzie dzięki wiatrom wiejącym z zachodu następuje najlepsze wietrzenie miasta” oraz „Obwodnica od strony północnej nie byłaby dobrym rozwiązaniem dla Kalisza, dlatego cały czas będę zabiegał o obwodnicę Kalisza od strony południowej”. To oświadczenie Prezydenta stoi w sprzeczności z planami miasta na osiedlu Tyniec i w innych częściach miasta.

Czy te zdania to czysta kalkulacja polityczna mająca uspokoić mieszkańców?, czy też mająca zamieść problem pod dywan?, czy może też władze miasta zaczęły nagle martwić się przyszłością miasta, jego mieszkańców i powietrza?, co jest mało prawdopodobne, gdyż dotychczasowa polityka urbanistyczna na to nie wskazuje. Zamknięcie miasta budową bloków – ul. Poznańska (nowe studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego), tuż obok nowe bloki, na osiedlu Tyniec kolejne wraz z drogą krajową uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza z zachodu na wschód i oczyszczania miasta z zanieczyszczeń i w ten sposób doprowadzą do stagnacji zanieczyszczeń a nie oczyszczania z nich miasta. Oprócz tego władze miasta pozwalają, aby miasto było pozbawiane roślinności, w tym drzew, które stanowią bardzo skuteczny środek na wytwarzanie tlenu w mieście i oczyszczania powietrza.

W Kaliszu zarejestrowanych jest ponad 150 tys. starych samochodów. Przez Kalisz przejeżdża każdego dnia ponad 70 tys. starych samochodów produkujących zanieczyszczenia, w mieście pozbawionym obwodnicy zewnętrznej przyszłość miasta jest poważnie zagrożona. Problemem dla mieszkańców nie będą jedynie zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi, ale również zanieczyszczenia ze spalin powodującymi np. nowotwory, czy też choroby układu krążenia.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować