Na terenie miasta żyje kilkaset kotów wolno żyjących. Pomóżmy im przetrwać zimę. One są naszymi sojusznikami w walce z gryzoniami : myszami i szczurami. Wystarczy tak niewiele żeby zmienić ich los. Otwórzmy np. okienko piwniczne , zbudujmy minimalnym nakładem środków finansowych styropianowe domki lub karmniki. Dokarmiajmy je przynajmniej w okresie mrozów.

Article dsc06007

INSTRUKCJA DLA OSÓB DOKARMIAJĄCYCH KOTY WOLNO ŻYJĄCE

Obecność wolno bytujących – piwnicznych kotów powoduje wiele nieporozumień pomiędzy mieszkańcami domów. Aby do minimum zmniejszyć ten problem –KALISKIE STOWARZYSZENIE POMOCY DLA ZWIERZĄT HELP ANIMALS, przekazuje poniżej omówione podstawowe warunki, tak zapewnienia bezpieczeństwa zwierząt, jak i załagodzenia nieporozumień sąsiedzkich:

• Należy wytypować jedno miejsce, czy to w piwnicy, czy w innym pomieszczeniu, oczywiście w porozumieniu z sąsiadami, w którym koty będą przebywać i tam też będą dokarmiane. Miejsce to musi być utrzymywane w czystości, dezynfekowane, a pozostałości jedzenia uprzątnięte. Pomieszczenie, w którym koty mają przebywać, musi mieć wyjście na zewnątrz, aby zwierzęta nie zanieczyszczały swojego schronienia;
• Absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie resztek jedzenia przez okna, na ogólnie dostępne podwórka, lub też w różnych miejscach w piwnicy;
• Aby zmniejszyć nadmierna populacją kotów, należy kontaktować się z lekarzem weterynarii lub nami w celu przeprowadzenia zabiegu sterylizacji. Ewentualne ślepe mioty należy odnosić lekarzowi weterynarii, który usypia je humanitarnie.

• W wypadku, gdy nie ma możliwości zorganizowania pomieszczenia dla kotów w budynku, wskazane jest ustawienie w zacisznym miejscu blisko domu drewnianej skrzynki t. z. „kociego domku”, gdzie zwierzęta będą miały zapewniony spokój i nie będą stwarzać problemów, przez chowanie się w klatkach schodowych, w piwnicach, z których nie ma swobodnego wyjścia itp. miejscach.

Obecność kotów w mieście jest konieczna z uwagi na plagę szczurów, a zatem opieka nad nimi właściwie zrozumiana jest niezmiernie potrzebna. Help Animals zawsze będzie służyć pomocą i radami. Będzie również bardzo ostro potępiało wszelkie niehumanitarne i okrutne traktowanie tych zwierząt – włącznie ze skierowaniem przeciwko winnym spraw na drogę postępowania karnego.

Jak można pomóc kotom przetrwać zimę

W związku z nadejściem zimy warto pomyśleć, jak można pomóc ją przetrwać kotom wolno żyjącym. Zazwyczaj bezdomne koty potrafią sobie znaleźć schronienie na noc. Jednak kiedy noce i dnie stają się coraz zimniejsze, potrzebują one naszej pomocy aby móc dotrwać do wiosny. Zimno to wielkie cierpienie dla każdego, a jego skutki to zapalenia dróg oddechowych, moczowych, rodnych,…
Jak możemy pomóc?

1. Dokarmiaj koty, przynajmniej raz dziennie. Zimą lepsza jest sucha karma, gdyż nie zamarza.

2. Otwórz okienko w piwnicy – pomożesz przetrwać te najtrudniejsze dni kotom w okolicy. Niestety często otwarciu okienka w piwnicy sprzeciwiają się administratorzy budynków oraz niektórzy mieszkańcy. Zapominają jednak, że koty są ważnym elementem ekosystemu miejskiego i bez nich nie poradzilibyśmy sobie z gryzoniami, które przenoszą wiele groźnych dla człowieka chorób. Otwarte okienko można zabezpieczyć „kurtyną” wykonaną z pasków grubej, przezroczystej folii.

3. Zbuduj domek. Niestety w wielu przypadkach nie ma możliwości udostępnienia kotom ciepłej piwnicy, a domek pozwala im chociaż trochę osłonić się przed zimnem. Zachęcamy wszystkich do budowania domków dla kotów. Mimo, iż staramy się pomagać kotom jak tylko możemy, to niestety nie jesteśmy w stanie bez Państwa pomocy pomóc im wszystkim. Budowa domku dla kota nie jest ani skomplikowana, ani nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczy zwykły karton aby wykonać szkielet, odrobina taśmy i styropianu z marketu budowlanego do ocieplenia domku oraz folia lub cerata, aby zabezpieczyć go przed wilgocią. Jako szkielet dobrze się też sprawdza stara szafka, warto więc pomyśleć przy wymianie mebli aby dać im drugie życie i dzięki temu uszczęśliwić jakąś kocią rodzinkę.

Przedstawiamy instrukcje, jak można zbudować taki domek.

Przy doborze kartonu należy pamiętać aby nie był zbyt duży, ponieważ kot nie będzie w stanie wypełnić go własnym ciepłem. Jednocześnie karton nie może być zbyt mały i zwierzę musi mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji w domku. Czasami w domku zamieszkuje kilka kotów, wówczas wielkość nalezy dopasować do ich liczby. Podczas dużych mrozów zdarza się, że kilka kotów ogrzewa się w jednym domku, mimo iż obok stoją puste budki.
Przy wycinaniu otworu wejściowego też nie można przesadzić z wielkością, aby do środka nie wpadał śnieg oraz aby domek zbyt szybko się nie wyziębiał. Zaleca się, aby otwór wejściowy miał ok. 14cmx14cm.

Kiedy już dobierzemy karton (za duży zawsze można łatwo zmniejszyć), zaklejamy jego dół oraz górę szeroką taśmą (dobrze jest zakleić dół naszej przyszłej budki także od środka kartonu). Następnie wycinamy otwór wejściowy oraz zabezpieczamy go taśmą. Warto również zabezpieczyć taśmą klejącą wszystkie kanty kartonu.

Kiedy mamy już przygotowany szkielet przechodzimy do ocieplania go przy pomocy płyt styropianowych. Płyty można kupić w marketach budowlanych. Cena jednej płyty to ok. 3 zł, do budowy domku wystarczą 4 szt.
Każdy bok osobno oklejamy odpowiednio dociętym kawałkiem płyty styropianowej. Do przymocowania styropianu używamy szerokiej taśmy klejącej. Ważne jest aby styropian był dobrze przymocowany i się nie przemieszczał. Jego mocne przyklejenie usztywni całą konstrukcję. Należy zwrócić szczególną uwagę na wejście do budki; należy styropian przytwierdzić tak aby tektura nie była widoczna oraz aby woda nie dostawała się pod styropian w przeciwnym razie ścianki domku mogą szybko nasiąknąć wodą i domek nie posłuży zbyt długo.

Kiedy uda nam się już okleić wszystkie ściany kartonu styropianem całą konstrukcję należy owinąć materiałem nieprzemakalnym (np. ceratą lub trochę grubszą folią). Im grubszy materiał, którym będziemy zabezpieczać domek tym mniejsze szanse na jego przerwanie. Domek należy owinąć jak najszczelniej folią, zwracając szczególną uwagę na wejście – kot może niechcący przerwać folię pazurami, więc warto pomyśleć o przynajmniej dwukrotnej warstwie folii w tym miejscu i dodatkowo zabezpieczyć ją jeszcze taśmą.

Domek nad wejściem powinien mieć mały daszek, zrobiony z kawałka pleksi lub gumy, który będzie zabezpieczał przed dostawaniem się wody do środka.
Jeśli kot zaakceptuje domek, wejście dodatkowo można zabezpieczyć grubym materiałem, kawałkiem gumy lub kawałkiem grubej, przezroczystej folii (poprzycinanej jak kurtyny w sklepach), przyklejonym szeroką taśmą.

Kolejną ważną sprawą jest posłanko. Najlepiej sprawdza się wełna lub polar – tkaniny, które jeżeli nie są bezpośrednio namoczone, nie chłoną wilgoci z otoczenia. Wełna ma jednak pewną wadę, już zmoczona długo schnie. Dlatego najlepszy wydaje się być polar. Jak sama nazwa wskazuje jest to tkanina specjalnie pomyślana na zimowe warunki atmosferyczne.
Posłanie nie może służyć całą zimę. Trzeba kontrolować, w razie potrzeby wymieniać. Nawet w bardzo ciepłym i szczelnym domku może dostawać się wilgoć, bo kot wnosi wodę i śnieg na łapkach czy na futerku.

Ostatnim krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla budki (pod balkonami, w krzakach lub koło śmietnika – w zależności gdzie koty najczęściej przebywają).
Na domku warto umieścić zalaminowaną kartkę z informacją, że jest to schronienie dla kotów oraz z prośbą o nie niszczenie i nie przenoszenie domku. Jeśli w okolicy mieszkają zdecydowani przeciwnicy kotów można dodać informację, że koty to naturalny wróg szczurów, które przenoszą ogromną ilość chorób.

Przy opracowaniu materiału korzystano z forum.miau.pl

Zobacz także
Thumb img 4566
Mariusz Wiktorowicz za sterem Calisii
Thumb 1
XX Wiosenne Targi Ogrodniczo - Rolnicze w Opató...
Thumb 13415383 862490113895932 8504729215356500191 o
Mała Plaża zaczyna sezon! Zobaczcie co będzie si...

KomentarzeDrogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.


Naturhouse 20160418 128n90 v1

NaturHouse

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie? Umów się na bezpłatną konsultację do dietetyka w Centrum Dietetycznym Naturhouse przy Polnej 14 w Kaliszu (wejście z parkingu przy markecie Piotr i Paweł). Oferujemy kuracje odchudzające, antycellulitowe, oczyszczające, urodowe itp. Zapraszamy!!! Tel. 507 154 428
Mikado ogo firmy

Sprawdzeni Księgowi

Szukasz biura rachunkowego lub chcesz zmienić obecne zapraszamy do NAS. Oferujemy prowadzenie książki przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych, zajmiemy się obsługą kadrowo-płacową Twoich pracowników, zapewnimy szkolenie z BHP. Zadzwoń lub przyjdź: tel. 501 466 207; Kalisz ul. Graniczna 76K/6A (dojazd od ul. H.Sawickiej)
Guzik c3d

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Logo helios

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Autogrupa brus

Bezpłatny przegląd - umów się!

Sprawdź swoje auto za darmo! Przyjedź do nas, a my sprawdzimy: stan techniczny Twojego pojazdu! Nie tylko ciśnienie w oponach, stopień ich zużycia, ale również stan płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, klocki hamulcowe, geometrię kół i wiele innych newralgicznych punktów w pojeździe. Przegląd Standard i Premium - bezpłatnie! Przyjedź i zadbaj, aby Twoja jazda była zawsze bezpieczna. Umów się tutaj na bezpłatny przegląd. Znajdziesz nas w Opatówku koło Helleny - Trojanów 1D, tel. 62 791 791 108
Mydlarnia

Kosmetyki Naturalne

Znajdziesz u nas wszystko - "co natura daje dla ciała i dla ducha". Syryjskie skarby Aleppo, francuskie wyroby marsylskich mydlarzy, marokański eliksir młodości, czy bogactwo Morza Martwego - to one kuszą najlepszą jakością i dostępnymi cenami. Zapraszamy do naszego Salonu przy ul. Kanonickiej oraz w Galerii Amber I p.
Plus dodaj usluge128

Dodaj usługę

Twoja usługa również może znaleźć się na Calisia.pl!


Thumb calisia   osiedle 90x 300 panorama park

Zamieszkaj na nowym Osiedlu Panorama Park

Article odpowiednio skomponowany posilek 11333 l

Nakarm swój mózg!
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia, Internet, Galeria, Wypożyczalnia DVD
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
więcej»
Bico australia 20131216 146n120