Do kancelarii przyszła pani Marcelina, której partner kilka dni wcześniej porwał ich wspólnego małoletniego syna, Jana. Rodzice dziecka już od roku nie mieszkają razem, a dziecko pozostaje pod stałą pieczą matki, pani Marceliny.

Article zrzut ekranu 2017 06 30 o 15.59.09

Oboje rodzice mają pełnię praw rodzicielskich i wspólnie decydują o wszystkich sprawach związanych z ich pociechą. Pewnego dnia, kiedy pani Marcelina przebywała z synem na spacerze, do dziecka podbiegł ojciec, który je zabrał, wsiadł do samochodu i wraz z małoletnim synem bez słowa odjechał. Do chwili obecnej matka dziecka nie wie, gdzie przebywa jej syn i nie ma z dzieckiem żadnego kontaktu.

Co może w tej sytuacji zrobić pani Marcelina i jakie kroki prawne powinna podjąć?

Ustawodawca w art. 211 kodeksu karnego zabrania uprowadzenia lub zatrzymania małoletniego wbrew woli opiekuna a popełnienie takiego czynu traktuje jako przestępstwo, za co przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Co istotne, sprawcami takiego czynu nie mogą być rodzice, którym przysługuje pełna władza rodzicielska, tak jak w sytuacji pani Marceliny. W związku z tym, skoro partnerowi naszej bohaterki przysługuje tak jak jej, pełnia władzy rodzicielskiej, nie można zarzucić mu popełnienia przestępstwa. Natomiast gdyby ojciec dziecka miał ograniczoną władzę rodzicielską co do współdecydowania o istotnych sprawach syna albo był zupełnie pozbawiony władzy rodzicielskiej, wówczas możliwe jest zarzucenie mu popełnienia czynu z art. 211 k.k.

W powyższej sytuacji możemy mówić o tzw. porwaniu rodzicielskim, które ma miejsce wtedy, gdy samowolnego uprowadzenia lub zatrzymania dziecka dokonuje rodzic posiadający nieograniczoną władzę rodzicielską. Czyn taki nie jest jednak karalny.

W każdym z dwóch przedstawionych przypadków pani Marcelina powinna zwrócić się do sądu opiekuńczego, którym jest sąd rejonowy, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka a jeśli dziecko nie ma miejsca zamieszkania – według miejsca jego pobytu, z wnioskiem o odebranie dziecka. Jeżeli miejsce pobytu dziecka nie jest znane, sąd opiekuńczy przeprowadzi odpowiednie dochodzenie w celu ustalenia miejsca pobytu małoletniego, w tym może żądać ustalenia pobytu dziecka przez Policję.

Uwzględniając wniosek pani Marceliny, sąd w postanowieniu o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej określi termin, w którym ojciec małoletniego Jana będzie zobowiązany zwrócić dziecko matce.

Co w sytuacji, kiedy termin wyznaczony przez sąd upłynie bezskutecznie a ojciec dziecka nie odda syna pani Marcelinie? Wtedy matka dziecka może zwrócić się ponownie do sądu z wnioskiem o przymusowe odebranie syna przez kuratora sądowego.

Należy też pamiętać, że samowolne uprowadzenie dziecka lub jego zatrzymanie jest poważnym nadużyciem władzy rodzicielskiej i stanowi podstawę do ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej temu rodzicowi, który dopuścił się takiego czynu. Pani Marcelina może zatem zwrócić się do sądu z wnioskiem o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb zrzut ekranu 2018 06 13 o 10.33.16
Zaćma daje się leczyć
Thumb czo%c5%82o
Siekiery i saperki dla „Orłów” z Budżetu Obywate...
Thumb img 6437a
Potrącenie rowerzysty na ul. Górnośląskiej
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28  godz. 19.57.34  article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
więcej»
Bico australia 20131216 146n120