Poznaj laureatów konkursu "Ad fontes"

2015-06-19 21:00:00 red. za: organizatorzy

W Sali Recepcyjnej ratusza rozdano nagrody w cieszącym się dużym zainteresowaniem konkursie historycznym „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego" zorganizowanym dla szkół przez Archiwum Państwowe w Kaliszu. Ze względu na wysoki poziom pomysłowych prac rozdano wiele Nagród Głównych.

Zadaniem uczestników rekrutujących się ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych było opracowanie trzech z podanych pięciu tematów w dowolnej formie: plastycznej, pisemnej, multimedialnej lub audiowizualnej. W tym roku dzieci i młodzież szkolna pracowali nad wybranymi trzema z pięciu tematów, z których jeden miał charakter otwarty i dotyczył współczesności:
– Kalisz w czasie okupacji hitlerowskiej;
– kaliskie więzienie;
- Michaił Daragan – życzliwy gubernator i jego dokonania;
- sylwetka współczesnego, lokalnego patrioty;
- Plac św. Józefa;

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 53 prace z: 7 szkół podstawowych, 4 gimnazjów, 6 szkół ponadgimnazjalnych (łącznie 17 szkół). W zmaganiach wzięło udział łącznie 110 uczestników, w tym 44 ze szkół podstawowych, 26 z gimnazjów, 40 ze szkół ponadgimnazjalnych.
Ze względu na wysoki poziom prac przyznano wiele nagród głównych i wyróżnień dla uczniów i nauczycieli z Kalisza i regionu.

Dyrektor kaliskiego Archiwum dr Grażyna Schlender podsumowała charakter prac złożonych w tegorocznej edycji. Wyjaśniła, że spośród pięciu podanych tematów największym powodzeniem cieszył się temat kaliskiego więzienia – opracowano go 41 razy. 36 razy wybierano zagadnienie Placu św. Józefa, 34 razy Kalisz w czasie okupacji hitlerowskiej, Michaił Daragan – życzliwy gubernator i jego dokonania – 27 razy, sylwetka współczesnego, lokalnego patrioty 15 razy.

Najczęściej oddawano tradycyjne opracowania, popularne były także prace przestrzenne w postaci makiet. Zdarzały się prace niekonwencjonalne zrealizowane np. jako spacer z Daraganem po kaliskim parku. Wielu uczniów zaczerpnęło inspirację z Kaliskiego Archiwum Filmowego, korzystali też z archiwaliów w pracowni naukowej Archiwum Państwowego w Kaliszu. Szczególnie cieszy fakt, że w najwyższej kategorii wiekowej wzięło udział aż 6 różnych szkół.

Rozdanie nagród uatrakcyjniła prelekcja Piotra Sobolewskiego, przewodnika PTTK i pomysłodawcy cieszącego się ogromną popularnością cyklu Kaliszobranie, zatytułowana „Wpływ Fryderyka hrabiego Skarbka na reformę więziennictwa i utworzenie w Kaliszu więzienia w 1844 r”.

Protokół z rozdania nagród wraz z uzasadnieniami znajduje się TUTAJ.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować