Praca pasją czy obowiązkiem? Maturzyści decydowali się na rozprawkę

2017-05-04 14:00:00 Bartosz Moch

Rozprawka na temat „praca – pasja czy obowiązek?” oparta na fragmentach „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego lub interpretacja wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas” – to dwa tematy do wyboru na tegorocznej pisemnej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Większość uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika zdecydowała się na rozprawkę. Maturzyści byli w dobrych nastrojach, choć podkreślali, że ich zdaniem egzamin był nieco trudniejszy od tego z zeszłego roku.

fot. bm
fot. bm

Na podstawowym polskim maturzyści analizowali również tekst o wymieraniu języków oraz fragment “Wesela”, a także tekst o Henryku Sienkiewiczu i o sławie, jaką przyniosło mu „Quo Vadis”. – Wydaje mi się, że matura była przystępna. Temat rozprawki dotyczący tego, czy praca jest pasją czy obowiązkiem i był łatwy do napisania. Skorzystałem z przykładów Ignacego Rzeckiego z „Lalki” Bolesława Prusa oraz Szymona Gajowca z „Przedwiośnia”. To dobry początek matur, mam nadzieję, że dalej będzie tak samo – podkreślił Maciej Antczak z klasy 3 A III LO im. Mikołaja Kopernika.

Zdecydowana większość „kopernikowców” zdecydowała się na rozprawkę dotyczącą pracy, zamiast interpretacji wiersza Kazimierza Wierzyńskiego: – Jak na razie spotkaliśmy zaledwie jedną osobą, która zdecydowała się na analizę oraz interpretację wiersza – mówiła grupa tegorocznych maturzystów.

Uczniowie byli zdziwieni tym, iż tematy pisemne nie dotyczyły patriotyzmu. – Spodziewaliśmy się patriotyzmu, a nacisk był głównie położony na idee pozytywistyczne, jak choćby etos pracy. Uważam, że egzamin był trudniejszy od tego z zeszłego roku. Mimo wszystko jestem dobrej myśli i liczę na wysoki wynik zarówno z egzaminu na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym – mówiła Patrycja Szczepaniak z klasy 3 F III LO.

- Cały test był bardzo przyjemny, zaproponowane teksty były łatwe do czytania, napisane przyjaznym językiem. W rozprawce powołałem się na przykład Ignacego Rzeckiego oraz na film „Paterson”, w którym główny bohater był kierowcą autobusu, a dodatkowo pisał jeszcze wiersze – dodawał Gustaw Kaźmierczak z klasy 3 F, który marzy o studiach prawniczych na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim.

O godzinie 14 rozpoczął się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W przeciwieństwie do egzaminu na poziomie podstawowym nie jest on obowiązkowy. W Wielkopolsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 33 tys. uczniów. W samym Kaliszu ponad 1,5 tys. Uczniowie na maturze obowiązkowo podchodzą do dwóch egzaminów z części ustnej oraz czterech z części pisemnej. Zaliczenie ustne obejmuje język polski oraz język obcy nowożytny. Egzamin pisemny natomiast obejmuje język polski, matematykę i język obcy nowożytny na poziomie podstawowym oraz egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować