Prawda o powstańcach w czasie okupacji? Zobacz "Miasto 44"! WYNIKI KONKURSU

2015-07-29 15:00:00 konkurs@calisia

Temat powstania od lat wzbudza emocje. W 2014 roku na ekrany kin wszedł film o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. “Miasto 44” będzie kolejnym filmem, jaki zobaczą widzowie w najbliższy czwartek, 30 lipca o godzinie 18:00 w Kinie Helios, w ramach projektu “Kultura dostępna”. Bilety za jedyne 10 złotych! Mamy 4 pojedyncze zaproszenia dla naszych Czytelników!

KULTURA DOSTĘPNA W KINACH jest kolejnym elementem realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu KULTURA DOSTĘPNA, którego operatorem jest NARODOWE CENTRUM KULTURY. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie.

Dzięki temu w 35 kinach na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 18:00 do końca 2015 roku odbywać się będą specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety będą kosztować tylko 10 zł. Partnerami projektu są: sieć Kin Helios i Kino Iluzjon oraz dystrybutorzy: NEXT Film, Kino Świat, Solopan, Vue Movie, Forum Film Poland, Against Gravity i Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Film “Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec – oficer Wojska Polskiego – zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak – kiedy tylko nadarza się okazja – wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.

„Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70-ciu laty. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.

– Twórcy filmu „Miasto 44”

UWAGA KONKURS!

Reżyserem filmu “Miasto 44” jest Jan Komasa.

Zaproszenia otrzymują:
Mateusz Józefowski
Adam Kolański
Natalia Janczak
Monika Hofman


Kalisz Helios Galeria Amber
ul. Górnośląska 82, 62-821 Kalisz
Rezerwacja telefoniczna:
indywidualna: +48 62 761 18 71
grupowa: +48 62 761 18 72
Aktualny Repertuar: www.helios.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować