Prezydent Grzegorz Sapiński ocenia półmetek kadencji! cz. II

2016-12-18 15:00:00 Bartosz Moch

Prezydent Sapiński odpowiada na kolejną porcję waszych pytań, które zadaliście w związku z półmetkiem kadencji obecnej władzy samorządowej. W drugiej części prezydent zajął się m.in. poziomem wykonania kaliskiego budżetu obywatelskiego, promocją Kalisza w kraju oraz za granicą, planami związanymi z rewitalizacją starówki, biletami i tablicami ledowymi na przystankach, nowymi liniami autobusowymi na Tyniec i Korczak oraz kaliskim rowerem miejskim.

fot. UM Kalisz
fot. UM Kalisz

Kaliski Budżet Obywatelski w ostatnich dwóch edycjach został wykonany zaledwie w ok. 27 %. Czym było to spowodowane i czy przyszły rok, w którym do KBO trafiło 57 zadań, będzie pod tym względem lepszy?

Grzegorz Sapiński (Prezydent Miasta Kalisza): W ostatnich dwóch edycjach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Kalisza wybrali, w drodze głosowania, łącznie 63 zadania. Wykonanych zostało 26, co stanowi 41%. Realizację zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego często utrudniają kwestie związane z przygotowaniem danej inwestycji, np. z uzyskaniem wszystkich niezbędnych uzgodnień projektowych, w tym uzgodnień z wnioskodawcami. Czasochłonnym procesem jest samo przygotowanie postępowania przetargowego na realizację zadania. Nierzadko trzeba uzupełnić ofertę, bądź prosić wnioskodawców o złożenie wyjaśnień. Pracownicy urzędu dokładają wszelkich starań, by realizacja zadań przebiegała w możliwie najszybszy sposób. Wiele miast w Polsce boryka się z problemami przy wykonywaniu zadań z Budżetu Obywatelskiego, Kalisz nie jest w tym zakresie wyjątkiem.

„Odpowiednia promocja miasta w kraju i za granicą” to jedno z Pana wyborczych haseł… Czy obecnie Kalisz jest dobrze promowany w Polsce i za granicą?

- Miasto Kalisz rozpoczęło prace służące opracowaniu strategii komunikacji marki miejskiej na terenie kraju. Do połowy 2017 roku opracowane zostaną szczegółowe plany promocji miasta, skierowane do konkretnych grup odbiorców. Jednym z celów takich działań będzie promocja potencjału gospodarczego Kalisza. Działania komunikacyjne chcemy skierować również do osób mogących wzmocnić lokalny rynek pracy. Dzięki tak opracowanej strategii, działania promocyjne miasta, w sferze komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, będą mogły być realizowane w sposób spójny, ciągły i efektywny, zarówno pod kątem celów, jak i możliwości finansowych. Działania związane z opracowaniem strategii, szczególnie w kontekście promocji gospodarczej, konsultowane są z przedsiębiorcami w ramach działalności Kaliskiej Rady Biznesu. Przygotowanie strategii nie oznacza jednak, że obecnie miasto nie podejmuje konkretnych działań promocyjnych. Jeżeli chodzi o promocję gospodarczą na bieżąco współpracujemy między innymi z: Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „INVEST-PARK”, w ramach promocji terenów inwestycyjnych Podstrefy Kalisz, z Państwową Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., z Centrum Obsługi Inwestora, prowadzonym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski czy z Wielkopolskim Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Jednym z działań budujących pozytywny wizerunek miasta wśród przedsiębiorców była organizacja pierwszej edycji Kaliskiego Forum Biznesu – we współpracy z Fundacją Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości. Będziemy kontynuować to wydarzenie w przyszłym roku. Działania promocyjne prowadzi także Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu. CIT bierze udział w konkursach, organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, z naprawdę imponującymi rezultatami. Jednostka organizuje także konkursy dla turystów. Współpracujemy z miastami partnerskimi: Hamm, La Louviere, czy Martin.

Wielu mieszkańców nie jest zadowolonych z postępów prac w zakresie rewitalizacji Głównego Rynku i terenów wokół niego… Czytelnicy Calisii są zainteresowani, kiedy rozpoczną się procesy związane z rewitalizacją starówki, czy w przyszłym roku będziemy mogli się cieszyć np. z fontanny przy Baszcie Dorotce lub koło ratusza? Wreszcie czy na rynku powstaną dodatkowe ławki oraz obszary zielone?

- _W piątek, 16. grudnia, minął termin składania ofert na realizację zadania „Rewitalizacja Głównego Rynku” – na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy nawierzchni płyty Głównego Rynku w Kaliszu. Do 10. lutego opracowane zostaną dwie koncepcje wraz z wizualizacjami, do 19. maja uzgodniona będzie dokumentacja projektowa.

Jeśli chodzi o “Przebudowę placu Jana Kilińskiego w Kaliszu”, to przetarg na realizację tego zadania ogłoszony został 2. grudnia 2016 r. Termin składania ofert mija 13 stycznia. Zadanie zostanie zrealizowane w ciągu 5 miesięcy od daty podpisania umowy._

W zakresie komunikacji wiele osób pyta czy miasto zamierza wprowadzić biletomaty i tablice ledowe z informacją o rozkładzie jazdy na przystankach oraz czy w planach istnieje zakup autobusów dłuższych, a przez to bardziej pojemnych, niż 12-metrowe?

- Aktualnie trwają starania w zakresie pozyskania dofinansowania ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup biletomatów i elektronicznych tablic dynamicznej informacji pasażerskiej. Inwestycja jest powiązana z budową węzłów przesiadkowych. Oczekujemy na odpowiedź w sprawie odwołania, dotyczącego ponownego rozpatrzenia wniosku, w ramach którego planowana jest budowa węzła przesiadkowego przy ulicy Majkowskiej. Inwestycja ta przewiduje wyposażenie trzech przystanków w biletomaty i tablice ledowe. Na początku przyszłego roku, w ramach kolejnego projektu z wykorzystaniem funduszy europejskich (ZCP na ul. Dworcowej 1), będziemy starać się o środki pozwalające zwiększyć liczbę przystanków wyposażonych w biletomaty i tablice ledowe.

Planowany jest również zakup nowych autobusów. Na podstawie analiz przeprowadzonych przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, który jest odpowiedzialny za organizowanie publicznego transportu zbiorowego na terenie Miasta wynika, że nie ma potrzeby kupowania pojazdów typu MEGA (18 m – przegubowe) do obsługi linii komunikacyjnych. Ponadto, pojazdy klasy MAXI (12 m – nieprzegubowe) są tańsze w zakupie i ekonomiczniejsze w eksploatacji.

Czy i kiedy powstaną nowe linie autobusowe na dzielnice Tyniec i Korczak?

- Po ukończeniu budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Stanczukowskiego i Korczak, planowane jest uruchomienie linii komunikacyjnej przez osiedle Korczak. Obecny kształt infrastruktury drogowej nie pozwala natomiast uruchomić nowej linii komunikacyjnej, kursującej przez dzielnicę Tyniec. Sytuacja może ulec zmianie, po ewentualnym wybudowaniu pętli przy ulicy Braci Niemojowskich. Wraz z rozbudową infrastruktury drogowej, MZDiK otrzyma zlecenie oceny możliwości i kosztów zmiany sieci komunikacyjnej na osiedlu.

Jak ocenia Pan projekt kaliskiego roweru miejskiego?

- Projekt został wybrany przez kaliszan i to trzeba uszanować. Prywatnie kibicowałem tej inwestycji, bo widzę, że rower to środek komunikacji dla coraz większej liczby mieszkańców. To zresztą ogólnoświatowy, bardzo pozytywny trend. Przy liczbie samochodów, którą mamy w Kaliszu, każda inicjatywa, przyczyniająca się do rozładowania ruchu w mieście, jest na wagę złota. Wiem, że opozycja próbuje kwestionować zasadność kaliskiego roweru miejskiego, argumentując to chociażby stałym kosztem utrzymania jednośladów. To prowincjonalne myślenie, zgodnie z którym rowerzysta to uczestnik ruchu drogowego drugiej kategorii. Nikomu do głowy nie przyjdzie narzekać na remonty dróg czy budowę parkingów, bo przecież kierowcy chcą mieć maksymalny komfort jazdy. Z kolei rowerzysta to dla wielu tylko i wyłącznie miłośnik rekreacji na dwóch kółkach.

Co obecnie dzieje się ze stowarzyszeniem „Wspólny Kalisz”? Jak Pan się z tym czuje, że Pańskie własne ugrupowanie się rozpada?

- Jestem prezydentem całego miasta, wszystkich mieszkańców. Nie mam własnego ugrupowania.

Czy jest pan zadowolony z tego, w jakim stopniu miastu udaje się w obecnej kadencji pozyskiwać pieniądze z zewnętrznych źródeł?

- Największe środki finansowe staramy się pozyskiwać z programów unijnych. Pamiętajmy jednak, że obecna perspektywa budżetowa Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 dopiero teraz nabiera tempa i ogłaszane są kolejne nabory wniosków. Aktywnie w nich uczestniczymy. Do tej pory do różnych instytucji miasto złożyło ponad 40 projektów o wartości przekraczającej 200 mln zł. Wymagało to ogromnego nakładu pracy i koordynacji działań wielu miejskich jednostek. Jestem zadowolony z jakości przygotowywanych przez nas wniosków, natomiast efekty tej pracy będziemy mogli dostrzec w najbliższych kilkunastu miesiącach. Kolejne projekty, o wartości ponad 80 mln zł, szczególnie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, będziemy składać w 2017 roku. Oczywiście, jeśli instytucja zarządzająca dochowa harmonogramu ogłaszania konkursów i nie będzie „majstrować” przy wcześniej ustalonych regułach ZIT. Jestem przekonany, że za kilka lat, gdy obecna perspektywa finansowa dobiegnie końca, będziemy dumni z przemian, które zajdą w naszym mieście.

Wkrótce trzecia część rozmowy z Prezydentem Grzegorzem Sapińskim.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować