Prezydent Kalisza na Spotkaniu Progresywnych Prezydentów i Burmistrzów

2015-09-28 16:16:00 materiały prasowe

Już jutro, 29 września w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się II Spotkanie Progresywnych Burmistrzów i Prezydentów. Ośmiu prezydentów i burmistrzów, wśród nich prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, zjedzie z różnych zakątków Polski, by rozmawiać funkcjonowaniu samorządów oraz o tym, jak aktywnie włączać obywateli miast w życie lokalne. Zaplanowano również dyskusję na temat samorządowej energetyki w kontekście szans, jakie stwarza nowe rozdanie unijne.

fot. ant
fot. ant

W ramach wtorkowej konferencji, która odbędzie się w OCK przewidziano trzy panele dyskusyjne:

- “25 lat samorządu terytorialnego. Co należy poprawić, aby samorządy mogły działać skuteczniej, efektywniej i lepiej służyć mieszkańcom?”

- “Partycypacja społeczna. Jak zwiększyć zainteresowanie i udział obywateli w życiu lokalnym? Miasto przyjazne mieszkańcom, czyli jakie?”

- “Samorządowa energetyka – szanse i wyzwania w budowaniu demokracji energetycznej w ramach perspektywy UE 2014 – 2020”

Goście zapoznają się także z ostrowskimi programami mieszkaniowymi oraz obejrzą ostrowskie Piaski. Zwieńczeniem wizyty w Ostrowie Wielkopolskim będzie koncert “Hava Nagila” w Forum Synagoga.

Gości będzie można spotkać już wcześniej, bo przed godz. 10.00 przejdą oni z ostrowskiego Ratusza do Ostrowskiego Centrum Kultury.

W II Spotkaniu Progresywnych Prezydentów i Burmistrzów udział wezmą:

1. Robert Biedroń – prezydent Słupska

Absolwent politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Ukończył również Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Przez wiele lat współpracował jako konsultant kilkunastu organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Kampanii Przeciw Homofobii.

Od 2009 r. był prezesem Instytutu Podkarpackiego zajmującego się rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. 9 października 2011 roku został wybrany na posła ziemi gdyńsko – słupskiej z listy Ruchu Palikota otrzymując prawie 17 tys. głosów. Był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Obecnie jest Prezydentem Miasta Słupska.

2. Jolanta Fierek – burmistrz Czerska

Absolwentka handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim. Po ukończeniu studiów podjęła swoją pierwszą pracę zawodową w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy. Od 1992 do 2013 roku dyrektor, a następnie Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Czersku. Podkreśla, że to właśnie ta praca dała jej najmocniejsze podstawy do ubiegania się o urząd burmistrza

Praca w banku dała jej rozeznanie w obszarze codziennych potrzeb i problemów z jakimi borykają się mieszkańcy kierowanej przez nią gminy. O urząd Burmistrza postanowiła ubiegać się, bo jak mówi – Czerskiem nigdy nie kierowała kobieta. A kobieta według Burmistrz Jolanty Fierek jest pracowita, kiedy trzeba walczy jak lwica, ale umie też wprowadzić spokój, wrażliwość i pochylić się nad problemami innych. Wybory wygrała już w I turze, uzyskując 55,36% głosów. W rywalizacji pokonała trzech mężczyzn, w tym ubiegającego się o reelekcję burmistrza. Na swoim koncie działalności samorządowej ma już konkretne osiągnięcia. Zgodnie ze swoją obietnicą doprowadziła do likwidacji Straży Miejskiej. Samorząd Czerska pod jej kierownictwem zajął się poprawą działania samorządowej służby zdrowia, zapewniając dodatkowe źródła finansowania z budżetu gminy oraz nowych lekarzy – specjalistów. Czersk otrzymał też ministerialną dotację na utworzenie Domu Dziennego Pobytu dla osób powyżej 60. roku życia w ramach Programu „Senior-WIGOR”. Nowa Burmistrz do tej pory m.in.: wydłużyła czas pracy Urzędu Miejskiego, dba o profesjonalizację świadczonych usług, estetykę miasta poprzez prace porządkowe oraz nasadzenia drzew i krzewów. Poleciła także opracować diagnozę realnych potrzeb sołectw, przystąpiła do tworzenia przedsiębiorstwa komunalnego, uruchomiła darmowe porady prawne dla mieszkańców, wspiera inicjatywy mieszkańców oraz wprowadza szerokie konsultacje społeczne.

3. Mateusz Klinowski – burmistrz Wadowic

Ukończył magisterskie studia prawnicze i studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Katedrze Teorii Prawa, Wydział Prawa i Administracji UJ. W 2007 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Zajmuje się logiką filozoficzną, metodologią nauki, etyką (w tym bioetyką) oraz teorią polityki. Współtworzył Polską Sieć Polityki Narkotykowej, organizację ekspercką dzięki której doszło do zmiany polskiego prawa narkotykowego w duchu hasła „leczyć zamiast karać”. Od 2010 roku był radnym Rady Miejskiej Wadowic, gdzie zorganizował ruch obywatelski “Inicjatywa Wolne Wadowice”, z którym w 2014 roku wygrał wybory na fotel burmistrza Wadowic.

Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową. Stypendysta m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Fundacja Tygodnika Polityka, Fundacji im. Zygmunta Ziembińskiego. Bloger i dziennikarz obywatelski. Otrzymał wyróżnienie BLOG ROKU 2011 w kategorii polityka.

Priorytetem działania burmistrza Mateusza Klinowskiego są: partycypacja obywatelska oraz zrównoważony rozwój infrastruktury transportowej (kolej, rower) i walka z zanieczyszczeniem powietrza.

4. Marek Materek – prezydent Starachowic

Od wielu lat kreujący i angażujący się w pozytywne zmiany w najbliższym otoczeniu. Jest urodzonym wizjonerem z pasją do społecznego działania. Potrafi skupiać ludzi z różnych środowisk wokół podejmowanych przez siebie działań. We wszystko co robi wkłada serce.

Absolwent I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach. Ukończył studia wyższe z zakresu stosunków międzynarodowych, studia o specjalności administracyjno-samorządowej i podyplomowe studia – zarządzanie nieruchomościami. Pomysłodawca i prezes Stowarzyszenia Projekt: Starachowice. Współzałożyciel Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Od 2009 roku pracował dla Posłanki do Parlamentu Europejskiego Róży Thun, jako dyrektor biur w regionie świętokrzyskim. W ramach pracy współpracował z samorządowcami, parlamentarzystami i przedstawicielami wielu instytucji i służb.

Równolegle pracował w rodzinnej firmie zajmując się wdrażaniem procesu termomodernizacji budynków. Tym samym pomógł mieszkańcom kilkuset budynków wielorodzinnych w regionie świętokrzyskim i ościennych województwach: zmniejszyć koszty ogrzewania, poprawić estetykę budynków i uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Inicjator wprowadzenia w Starachowicach: Budżetu Obywatelskiego i Karty Dużej Rodziny, powołania: Rady Seniorów i Centrum Organizacji Pozarządowych. Od 9 grudnia 2014 r. pełni funkcję Prezydenta Miasta Starachowic. Zwyciężył w II turze wyborów samorządowych na stanowisko Prezydenta Miasta uzyskując 9583 głosów.

5. Beata Moskal-Słaniewska – prezydent Świdnicy

Absolwentka magisterskich dziennych studiów dziennikarskich oraz podyplomowych studiów z zakresu integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ponad 20 lat związana była z lokalnymi, regionalnymi i ogólnopolskimi mediami, była m.in. sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym „Wiadomości Świdnickich”. Kierowała również innymi lokalnymi czasopismami. Współpracowała z tygodnikiem „Niedziela”, Polskim Radiem Wrocław czy gazetą „Słowo Polskie”. W wyborach samorządowych w 2010 roku z ramienia SLD uzyskała mandat radnej w Świdnicy. W 2014 roku ubiegała się o stanowisko prezydenta miasta, wygrywając w drugiej turze głosowania.

Od lat zaangażowana jest w lokalne sprawy społeczne. Jest inicjatorem akcji „Dobra Gwiazdka”. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in. ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”. Była współzałożycielem Stowarzyszenia Kobiet w Świdnicy.

6. Grzegorz Sapiński – prezydent Kalisza

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin “Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Z samorządem miasta Kalisza związany od 2006 roku jako Radny Miasta, Wiceprzewodniczący, a następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza. W przeszłości członek i współzałożyciel kaliskiej Platformy Obywatelskiej i jednocześnie wieloletni przewodniczący jej zarządu miejskiego.

Od 2013 roku nie należy do żadnej partii politycznej. Współzałożyciel Stowarzyszenia Wspólny Kalisz, które poparło jego kandydaturę w ubiegłorocznych wyborach prezydenta miasta. Zwyciężył w drugiej turze głosowania, uzyskując 60,3 procent głosów. Od 5 grudnia 2014 roku jest nowym Prezydentem Miasta Kalisza. Jako Prezydent Miasta stawia na współpracę z najbliższymi sąsiadami w ramach Aglomeracji, partycypację mieszkańców w zarządzaniu miastem, m. in. poprzez budżet obywatelski, konsultacje społeczne, wspólne, samorządu i mieszkańców, inicjatywy lokalne.

Drzwi jego gabinetu są zawsze otwarte dla mieszkańców. Na oficjalnej stronie miejskiej dostępny jest także jego elektroniczny kalendarz spotkań. Tym, co najbardziej boli go, jako włodarza, są problemy mieszkaniowe kaliszan, dlatego zamierza wybudować mieszkania socjalne i komunalne. Z zawodu psycholog społeczny. Ukończył studia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Przez 17 lat pracował w polskiej sieci kin HELIOS, był m. in. dyrektorem sieci kin w Wielkopolsce. Następnie wicedyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

7. Monika Trzcińska – burmistrz Braniewa

Młoda dynamiczna kobieta, mama trójki dzieci, otwarta na wszelkie inicjatywy, zaangażowana, uśmiechnięta. Samorządowiec od października 2014 roku. Do uczestnictwa w wyborach i objęcia funkcji Burmistrza Braniewa skłoniły ją: pragnienie zmian i świadomość konieczności zdynamizowania działań społeczno-gospodarczych miasta. Mocno zaangażowana w budowanie solidnego i sprawnego zespołu.

Dużo czasu poświęca na rozwój relacji z mieszkańcami. W bieżącej pracy koncentruje się na planowaniu strategicznym oraz budowaniu relacji z partnerami, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi. W blisko rocznej pracy samorządowej zaangażowała się w pobudzenie inicjatyw społecznych tworząc: projekt budżetu obywatelskiego, powołanie Rady Pożytku Publicznego oraz rozpoczęła starania o powołanie Braniewskiej Rady Rozwoju. Zaangażowała się w działania związane z rozwojem kultury fizycznej. W trosce o wizerunek Braniewa dąży do aktywniejszej promocji, podniesienia estetyki i integracji lokalnych środowisk. Priorytetami jej kadencji są: stworzenie warunków do rozwoju średniej i małej przedsiębiorczości, usprawnienie komunikacji w mieście: wybudowaniu mostu na rzece Pasłęce, który jest koniecznością i uprawnienie transportu publicznego.

Burmistrz Monika Trzcińska jest urodzoną braniewianką posiada silną więź i tożsamość z miastem, pomimo wielu trudności jest zdeterminowana i zdecydowana na realizację zamierzonych celów. Samodzielnie powadzi stronę na portalu społecznościowym – wszystko z potrzeby bieżącego kontaktu z mieszkańcami.

8. Beata Klimek – prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

Funkcję Prezydenta Miasta pełni od 9 grudnia 2014 roku Ostrowa Wielkopolskiego. W latach 2010 – 2014 Radna Miasta Ostrowa Wielkopolskiego VI kadencji. Ukończyła studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersystetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku politologia, specjalność: administracja samorządowa. Działalność zawodową rozpoczęła w latach 80. jako pracownik Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Następnie przez około 10 lat związana z pracą w mediach (radiu oraz lokalnych i regionalnych tytułach prasowych). Od 2000 roku pracownik samorządowy Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

30 listopada 2014 roku w II turze wyborów została wybrana Prezydentem Miasta, ubiegając się o to stanowisko z własnego komitetu wyborczego wyborców „Przyjazny Ostrów“. Od 2015 roku członek Zespołu ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitarnych i Miejskich w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W swojej działalności samorządowej koncentruje się przede wszystkim na polityce prorodzinnej. Inicjatorka wprowadzonego w 2015 roku w Ostrowie Wielkopolskim: tzw. „miejskiego becikowego“ i bezpłatnego pobytu dzieci w przedszkolach dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski. Zainicjowała także wprowadzenie: Miejskiej Karty Seniora oraz Budżetu Obywatelskiego. W swojej działalności samorządowej często odwołuje się do konsultacji społecznych i dialogu z ludźmi.

Organizatorami spotkania są Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Fundacja im. Friedricha Eberta w Warszawie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować