16 gmin skorzysta ze środków na inwestycje w targowiska w ramach PROW 2014-2020. Pomoc unijna na ten cel wynosi około 11,5 miliona złotych.

Article czo o
fot. UMWW

Umowy zostały podpisane 3 listopada 2017 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. – Wysokość wsparcia ze środków Unii Europejskiej jest wyższa o ponad półtora miliona złotych w porównaniu z poprzednią perspektywą budżetową. Zakontraktowane pieniądze pozwolą wybudować 7 nowych targowisk oraz przebudować lub zmodernizować 9 już istniejących – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski podczas podpisania umów z beneficjentami.

Nabór wniosków odbył się od 14 do 28 kwietnia 2017 r. Do weryfikacji przedstawiono 19 projektów, spośród których 16 pozytywnie przeszło etap oceny, co oznaczało możliwość zawarcia umowy na realizację zadań. Limit środków dla jednego beneficjenta wynosił 1 milion złotych, natomiast koszty kwalifikowalne nie mogły przekraczać 1 miliona euro. Do kosztów tych zaliczają się przede wszystkim koszty budowy lub przebudowy targowiska, zakupu nowych urządzeń, materiałów i usług służących realizacji operacji oraz koszty ogólne, m.in. związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Pomoc unijna stanowi 63,63% kosztów kwalifikowalnych projektów. – Bezpośrednia sprzedaż artykułów rolno-spożywczych to coraz bardziej liczące się dodatkowe źródło dochodu dla wielu gospodarstw. Jednak, aby efektywnie handlować rolnicy muszą mieć do tego odpowiednie miejsca, które dzięki środkom jakie na to przeznaczamy będzie można stworzyć lub przebudować – powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 można przeprowadzać nie tylko w miejscowościach wiejskich, ale również w miastach liczących do 200 tysięcy mieszkańców. Dzięki temu przebudowane zostaną m.in. targowisko stałe przy ul. Narutowicza w Kole oraz targowiska miejskie w Obornikach i Szamotułach. Uzyskanie dofinansowania uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przede wszystkim targowisko, będące przedmiotem inwestycji, musi być ogólnodostępne. Co najmniej 30% jego powierzchni powinno zostać przeznaczone dla rolników pod sprzedaż produktów rolno-spożywczych.

Poza tym beneficjenci muszą zadbać o to, aby przed złożeniem wniosku o płatność, targowisko zostało utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej, wyposażone w odpływy wody deszczowej, zadaszenie na co najmniej połowie powierzchni handlowej, a także w miejsca parkingowe i urządzenia sanitarnohigieniczne. Zakończenie realizacji inwestycji dla operacji jednoetapowych nastąpi w przeciągu najbliższych dwóch lat, z kolei operacje wieloetapowe muszą zostać zakończone w terminie trzech lat od podpisania umowy.

W ramach naboru złożonych zostało 19 wniosków. Pozytywną weryfikację skutkującą przyznaniem pomocy uzyskało 16 wniosków. Wszystkie oceniane wnioski uzyskały wymaganą minimalną ilość punktów. Odmowa przyznania pomocy dotyczyła trzech wnioskodawców, którzy zrezygnowali z ubiegania się o tę pomoc po złożeniu wniosku lub w wyznaczonym terminie nie uzupełnili wszystkich braków we wniosku. Gminy, które nie uzyskały dofinansowania to : Grabów nad Prosną, Trzemeszno i Jastrowie.

Dofinansowanie w kwocie 990 158 zł otrzymała Gmina i Miasto Stawiszyn, na przebudowę – modernizację targowiska w miejscowości Stawiszyn, wraz z niezbędną infrastrukturą, budową budynku na cele promocji lokalnych produktów, budową budynku na cele obsługi weterynaryjnej z wiatą do sprzedaży zwierząt.

Zobacz także
Thumb 315 194061
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Stawiszynie
Thumb aaaizba  96   a800x533
Izba Pamięci w Liskowie
Thumb img0646800x581
Eliminacje do konkursu recytatorskiego „Zabawa z...Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb  mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb att00250
Msm icon 30
Hotel Kristoff
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
więcej»
Bico australia 20131216 146n120