Projekt matematyczny “Matma nie gryzie” dobiegł końca. Fundacja “Inicjatywa dla Opatówka”, dzięki wsparciu Fundacji mBanku w ramach programu “mPotęga”, zaangażowała do działań matematycznych ponad 200 dzieci z powiatu kaliskiego.

Article dsc0141
fot. Marika Kostera

Projekt był realizowany od września do grudnia 2016 r. w trzech szkołach podstawowych w powiecie kaliskim: Godzieszach Wielkich (gm. Godziesze Wielkie), Iwanowicach (gm. Szczytniki) oraz Chełmcach (gm. Opatówek). Koordynatorem merytorycznym i autorem koncepcji projektu była dr inż. Agnieszka Dyonizy, na co dzień pracująca w ZS nr 1 im. M Konopnickiej w Godzieszach Wielkich. Głównym celem zajęć było przełamanie u uczniów lęku do matematyki, zainteresowanie ich matematycznymi ciekawostkami i zastosowanie ciekawych form nauki.

Działania otworzyła wrześniowa gra terenowa, w której dzieci zapoznały się z projektem oraz w wesołej atmosferze spędziły czas w plenerze. Miejscem zabaw matematyczno-przyrodniczych był kompleks leśno-sportowy Szwacin. Klasy, wyposażone w kompasy i mapy, rywalizowały ze sobą. Oceniany był zarówno czas wykonania zadań, jak i poprawność ich rozwiązania. Na mecie, na dzieci czekały kiełbaski z grilla oraz pamiątkowe dyplomy. Zajęcia miały na celu przełamanie wśród uczniów lęku do matematyki. Uczniom zajęcia tak bardzo się podobały, że samodzielnie zorganizowali podobną grę z okazji dnia chłopca.

W październikowe zajęcia odbyły się pod hasłem „Ile symetrii jest w kalejdoskopie?”. Dzieci poszukiwały symetrii w przyrodzie, sprawdzały symetrię swojej twarzy i samodzielnie konstruowały kalejdoskopy. Uczniom zajęcia bardzo się podobały, z własnej inicjatywy zaczęli poszukiwać materiały, z których można by wykonać kalejdoskop w domu.

Tematem kolejnych lekcji było „Jak przekazać tajną wiadomość?”. W trakcie zajęć dzieci uczyły się szyfrować wiadomości i poszukiwały kodu, aby otworzyć kłódkę zabezpieczającą tajemniczą walizkę, ponadto własnoręcznie wykonały maszynę szyfrującą. Zorganizowany był również pokój zagadek, w którym dzieci podążając za kolejnymi wskazówkami i szyframi poszukiwały tajnego kodu. Uczniom zajęcia bardzo się podobały, z przejęciem oczekiwali na następne. Teraz liściki do siebie szyfrują wykorzystując poznane na zajęciach sposoby kodowania wiadomości.

W grudniu, dzieci samodzielnie projektowały gry matematyczne. Najlepsze gry trafią do świetlic szkolnych oraz będą wykorzystywane na lekcjach matematyki. Odbył się również konkurs na najlepszą pracę literacką o tematyce matematycznej. Wśród konkursowych prac zostali wyłonieni laureaci, którzy otrzymali nagrody rzeczowe. Zostały one wręczone na uroczystym apelu przez Mateusza Walczaka, prezesa zarządu Fundacji, wraz z nagrodami za udział w konkursie. Każda szkoła otrzymała również pomoce naukowe, które będą służyły w dalszej nauce matematyki, a także pamiątkowe statuetki.

Organizatorzy dziękują serdecznie dyrekcji, koordynatorom szkolnym, nauczycielom i uczniów ze szkół w Godzieszach Wielkich, Iwanowicach i Chełmcach za zaangażowanie się w projekt.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu mPotęga, który organizują Fundacja mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć. U podstaw „mPotęgi” leży potrzeba kształcenia umiejętności matematycznych u młodego pokolenia poprzez inspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki do poszukiwania kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci i młodzież świata liczb.

Zobacz także
Thumb img 7036
Udany początek ćwierćfinałów. Pewna wygrana siat...
Thumb 1.1
Medale na Malcie. Pływacy KKS-u w wielkopolskiej...
Thumb article policja kogut
Najpierw pobicie, później kradzież – sprawcy usł...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Patrze na pierwsze zdjęcie na ścianie i nie dowierzam żeby godło polskie było mniej ważne od krzyża i czegoś tam jeszcze co wisi !!! Godło polskie powinno wisieć najwyżej a nie jakiś wizerunek katolicki, przecież szkoła ma być świecka !!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Znowu ta morda Walczak. On jest wszędzie

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  szkoły są świeckie w teorii, a ten obrazek obok godła, to jest naczelnik państwa? :)))Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.


Naturhouse 20160418 128n90 v1

NaturHouse

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie? Umów się na bezpłatną konsultację do dietetyka w Centrum Dietetycznym Naturhouse przy Polnej 14 w Kaliszu (wejście z parkingu przy markecie Piotr i Paweł). Oferujemy kuracje odchudzające, antycellulitowe, oczyszczające, urodowe itp. Zapraszamy!!! Tel. 507 154 428
Mikado ogo firmy

Sprawdzeni Księgowi

Szukasz biura rachunkowego lub chcesz zmienić obecne zapraszamy do NAS. Oferujemy prowadzenie książki przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych, zajmiemy się obsługą kadrowo-płacową Twoich pracowników, zapewnimy szkolenie z BHP. Zadzwoń lub przyjdź: tel. 501 466 207; Kalisz ul. Graniczna 76K/6A (dojazd od ul. H.Sawickiej)
Guzik c3d

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Zdz calisia banner2016

Zawalcz o lepszą pracę!

Marzysz o lepszej pracy? Brakuje Ci pewnych kwalifikacji, kompetencji lub umiejętności? Skorzystaj z naszych kursów i szkoleń. Postaraj się by znaleźć pracę, która będzie Cię w pełni satysfakcjonować. Przekonaj się jakie to proste i łatwe. Skontaktuj się z nami …
Mydlarnia

Kosmetyki Naturalne

Znajdziesz u nas wszystko - "co natura daje dla ciała i dla ducha". Syryjskie skarby Aleppo, francuskie wyroby marsylskich mydlarzy, marokański eliksir młodości, czy bogactwo Morza Martwego - to one kuszą najlepszą jakością i dostępnymi cenami. Zapraszamy do naszego Salonu przy ul. Kanonickiej oraz w Galerii Amber I p.
Logo helios

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Plus dodaj usluge128

Dodaj usługę

Twoja usługa również może znaleźć się na Calisia.pl!


Thumb calisia  osiedle 90x 300 panorama park

Zamieszkaj na nowym Osiedlu Panorama ParkArticle img 4973

Jest przełom! Ręczni podjęli SRS Czuwaj Przemyśl. Kalisz wygrywa 31...Article z19950581v pizzeria oliwa 2

Międzynarodowy Dzień Pizzy
Thumb zakra
Msm icon 30
Zakra
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
więcej»

Bico australia 20131216 146n120