Projekt matematyczny “Matma nie gryzie” dobiegł końca. Fundacja “Inicjatywa dla Opatówka”, dzięki wsparciu Fundacji mBanku w ramach programu “mPotęga”, zaangażowała do działań matematycznych ponad 200 dzieci z powiatu kaliskiego.

Article dsc0141 External article
fot. Marika Kostera

Projekt był realizowany od września do grudnia 2016 r. w trzech szkołach podstawowych w powiecie kaliskim: Godzieszach Wielkich (gm. Godziesze Wielkie), Iwanowicach (gm. Szczytniki) oraz Chełmcach (gm. Opatówek). Koordynatorem merytorycznym i autorem koncepcji projektu była dr inż. Agnieszka Dyonizy, na co dzień pracująca w ZS nr 1 im. M Konopnickiej w Godzieszach Wielkich. Głównym celem zajęć było przełamanie u uczniów lęku do matematyki, zainteresowanie ich matematycznymi ciekawostkami i zastosowanie ciekawych form nauki.

Działania otworzyła wrześniowa gra terenowa, w której dzieci zapoznały się z projektem oraz w wesołej atmosferze spędziły czas w plenerze. Miejscem zabaw matematyczno-przyrodniczych był kompleks leśno-sportowy Szwacin. Klasy, wyposażone w kompasy i mapy, rywalizowały ze sobą. Oceniany był zarówno czas wykonania zadań, jak i poprawność ich rozwiązania. Na mecie, na dzieci czekały kiełbaski z grilla oraz pamiątkowe dyplomy. Zajęcia miały na celu przełamanie wśród uczniów lęku do matematyki. Uczniom zajęcia tak bardzo się podobały, że samodzielnie zorganizowali podobną grę z okazji dnia chłopca.

W październikowe zajęcia odbyły się pod hasłem „Ile symetrii jest w kalejdoskopie?”. Dzieci poszukiwały symetrii w przyrodzie, sprawdzały symetrię swojej twarzy i samodzielnie konstruowały kalejdoskopy. Uczniom zajęcia bardzo się podobały, z własnej inicjatywy zaczęli poszukiwać materiały, z których można by wykonać kalejdoskop w domu.

Tematem kolejnych lekcji było „Jak przekazać tajną wiadomość?”. W trakcie zajęć dzieci uczyły się szyfrować wiadomości i poszukiwały kodu, aby otworzyć kłódkę zabezpieczającą tajemniczą walizkę, ponadto własnoręcznie wykonały maszynę szyfrującą. Zorganizowany był również pokój zagadek, w którym dzieci podążając za kolejnymi wskazówkami i szyframi poszukiwały tajnego kodu. Uczniom zajęcia bardzo się podobały, z przejęciem oczekiwali na następne. Teraz liściki do siebie szyfrują wykorzystując poznane na zajęciach sposoby kodowania wiadomości.

W grudniu, dzieci samodzielnie projektowały gry matematyczne. Najlepsze gry trafią do świetlic szkolnych oraz będą wykorzystywane na lekcjach matematyki. Odbył się również konkurs na najlepszą pracę literacką o tematyce matematycznej. Wśród konkursowych prac zostali wyłonieni laureaci, którzy otrzymali nagrody rzeczowe. Zostały one wręczone na uroczystym apelu przez Mateusza Walczaka, prezesa zarządu Fundacji, wraz z nagrodami za udział w konkursie. Każda szkoła otrzymała również pomoce naukowe, które będą służyły w dalszej nauce matematyki, a także pamiątkowe statuetki.

Organizatorzy dziękują serdecznie dyrekcji, koordynatorom szkolnym, nauczycielom i uczniów ze szkół w Godzieszach Wielkich, Iwanowicach i Chełmcach za zaangażowanie się w projekt.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu mPotęga, który organizują Fundacja mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć. U podstaw „mPotęgi” leży potrzeba kształcenia umiejętności matematycznych u młodego pokolenia poprzez inspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki do poszukiwania kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci i młodzież świata liczb.

Zobacz także
Thumb 003
Podsumowanie konkursu "Ad fontes!" w Villi Calisia
Thumb 20180613 090427
Remont dachu Starostwa Powiatowego w Kaliszu
Thumb img 6454
Biegną charytatywnie przez całą Polskę. Mieli pr...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Patrze na pierwsze zdjęcie na ścianie i nie dowierzam żeby godło polskie było mniej ważne od krzyża i czegoś tam jeszcze co wisi !!! Godło polskie powinno wisieć najwyżej a nie jakiś wizerunek katolicki, przecież szkoła ma być świecka !!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Znowu ta morda Walczak. On jest wszędzie

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  szkoły są świeckie w teorii, a ten obrazek obok godła, to jest naczelnik państwa? :)))
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14 godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb dominos
Msm icon 30
Domino's - doskonali w smaku, szybcy w dostawie!
Thumb zrzut ekranu 2014 03 27 godz. 10.40.24
Msm icon 30
Richmond Music Club and Restaurant
więcej»
Bico australia 20131216 146n120