Zimowa aura w pełni. Mróz i śnieg wiążą się z wieloma szkodami wynikającymi z niewłaściwego utrzymania stanu dróg i chodników oraz nieruchomości.

Article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38
W poprzednim artykule opisałam sytuacje, kiedy pan Sebastian przewrócił się na osiedlowym chodniku, czyli na tzw. drodze wewnętrznej. Co jednak, kiedy do wypadku doszłoby gdzie indziej, tj. na drodze publicznej, przystanku autobusowym czy przy wejściu do sklepu? Na kim ciąży odpowiedzialność za brak porządku i czystości na takiej drodze?

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 1440), drogami publicznymi są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Tak jak wspomniałam we wcześniejszym artykule, aby poszukać podmiotu zobowiązanego do utrzymania drogi publicznej, pan Sebastian musi przede wszystkim ustalić odpowiedniego zarządcę drogi, na której doszło do zdarzenia. Od wyżej wspomnianego podziału dróg publicznych zależeć będzie podmiot odpowiedzialny za jej utrzymanie. I tak zarządcą dla dróg krajowych i autostrad jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcą dla dróg wojewódzkich jest zarząd województwa, zarządcą dla dróg powiatowych jest zarząd powiatu, natomiast zarządcą dla dróg gminnych jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

W myśl art. 5 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz.U. z 2016 r., poz. 250) właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeśli pan Sebastian przewróciłby się w takim miejscu, odpowiedzialność za zdarzenie ponosił będzie nie wyżej wskazany odpowiedni zarządca drogi publicznej lecz właściciel nieruchomości, położonej wzdłuż chodnika. Ustawa wprowadza jednak wyjątek od powyższej zasady, gdyż właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych – wtedy za utrzymanie czystości na takim chodniku odpowiada zarządca drogi i on będzie odpowiedzialny za ewentualny wypadek pana Sebastiana. Zgodnie z powołaną ustawą, na zarządzie drogi w okresie zimowym będą ciążyć także takie obowiązki jak pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzednio uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej.

W okresie zimowym często wypadki zdarzają się też w takich miejscach jak wejścia do sklepów, kiosków, kawiarni czy restauracji. Za te miejsca, podobnie jak za wnętrza takich obiektów, odpowiadają właściciele lub najemcy lokali i to na nich ciąży obowiązek utrzymania czystości. Jeśli chodzi zaś o obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak galerie handlowe czy biurowce, w zakresie utrzymania czystości i porządku właściciel z reguły korzysta z usług profesjonalisty, który ponosi odpowiedzialność za czystość w tzw. przestrzeni wspólnej. Jeśli chodzi jednak o poszczególne sklepy czy kawiarnie, to zazwyczaj odpowiedzialność taką ponoszą najemcy poszczególnych lokali.

Należy jeszcze wspomnieć, że uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z przystanków autobusowych lub wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych, znajdujących się na terenie gminy, należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących te torowiska np. PKP lub przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, np. MZK czy KLA.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb czo o
X Kaliskie Forum Organowe
Thumb article article adam balski 2
Balski znokautował Janika podczas gali PBN7!
Thumb agnieszka chyli ska
Chylińska wystąpiła dla kaliszan! [Dużo Zdjęć]

KomentarzeDrogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.


Mydlarnia

Kosmetyki Naturalne

Znajdziesz u nas wszystko - "co natura daje dla ciała i dla ducha". Syryjskie skarby Aleppo, francuskie wyroby marsylskich mydlarzy, marokański eliksir młodości, czy bogactwo Morza Martwego - to one kuszą najlepszą jakością i dostępnymi cenami. Zapraszamy do naszego Salonu przy ul. Kanonickiej oraz w Galerii Amber I p.
Autogrupa brus

Bezpłatny przegląd - umów się!

Sprawdź swoje auto za darmo! Przyjedź do nas, a my sprawdzimy: stan techniczny Twojego pojazdu! Nie tylko ciśnienie w oponach, stopień ich zużycia, ale również stan płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, klocki hamulcowe, geometrię kół i wiele innych newralgicznych punktów w pojeździe. Przegląd Standard i Premium - bezpłatnie! Przyjedź i zadbaj, aby Twoja jazda była zawsze bezpieczna. Umów się tutaj na bezpłatny przegląd. Znajdziesz nas w Opatówku koło Helleny - Trojanów 1D, tel. 62 791 791 108
Naturhouse 20160418 128n90 v1

NaturHouse

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie? Umów się na bezpłatną konsultację do dietetyka w Centrum Dietetycznym Naturhouse przy Polnej 14 w Kaliszu (wejście z parkingu przy markecie Piotr i Paweł). Oferujemy kuracje odchudzające, antycellulitowe, oczyszczające, urodowe itp. Zapraszamy!!! Tel. 507 154 428
Logo helios

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Guzik c3d

Zarezerwuj bilet do kina

Chcesz zarezerwować bilet do kina z wyprzedzeniem? Skorzystaj z nowoczesnego i prostego systemu rezerwacji. Jednocześnie możesz po prostu sprawdzić tu repertuar. Przyjemnych wrażeń!
Plus dodaj usluge128

Dodaj usługę

Twoja usługa również może znaleźć się na Calisia.pl!


Thumb calisia   osiedle 90x 300 panorama park

Zamieszkaj na nowym Osiedlu Panorama Park

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia, Internet, Galeria, Wypożyczalnia DVD
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb yamaha logo
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna YAMAHA
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
więcej»
Bico australia 20131216 146n120