Przyjdź na Turniej poświęcony najlepszemu polskiemu pięściarzowi związanemu z Kaliszem

2015-12-01 07:35:00 redakcja, źródło: kalisz.pl

Sympatyków sportu, kibiców boksu zapraszamy w niedzielę 6 grudnia 2015 r. o godz. 12.00 na XIX Turniej Bokserski im. Tadeusza Grzelaka, który odbędzie się w hali sportowej OSRiR przy ul. Łódzkiej 29 w Kaliszu.

Znacząca w sportowym kalendarzu miasta impreza – XIX Turniej Bokserski im. Tadeusza Grzelaka – tradycyjnie poświęcona będzie pamięci niezapomnianego pięściarza – olimpijczyka, ośmiokrotnego mistrza Polski, wicemistrza Europy z 1953 roku oraz 26–krotnego reprezentanta Polski, a także wychowawcy i trenera wielu świetnych zawodników. Organizatorem Turnieju jest Klub Sportowy „PROSNA” w Kaliszu. Zawody dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Kalisza.

Organizatorzy serdecznie zapraszają sympatyków boksu – WSTĘP WOLNY! Wcześniej od godz. 11.30 odbędą się walki pierwszego kroku bokserskiego.

TADEUSZ GRZELAK – urodził się 24 grudnia 1929 roku w Pińsku. Zmarł w wieku 67 lat – 15 października 1996 roku w Koninie i tam znajduje się jego grób.

Jednak dzieje jego losu związane są z Kaliszem. Tutaj zetknął się z boksem, reprezentując barwy kaliskiej „Bielarni”, CWKS Warszawa, „Włókniarza” i „PROSNY” Kalisz w latach 1949-1960.

Wybrał dyscypliną sportu, do której niemal był stworzony. Dzięki talentowi, wrodzonej szybkości, refleksowi oraz pracowitości osiągnął świetny poziom bokserskiego wyszkolenia i zasłużenie zdobył sobie sławę jednego z najlepszych techników w dziejach polskiego pięściarstwa.

Stoczył 385 walk, z których 324 wygrał, 12 zremisował, a 49 razy schodził z ringu jako pokonany. W drużynie narodowej stoczył 26 pojedynków – 18 wygrał, 1 zremisował i 7 przegrał. W tej reprezentacyjnej statystyce wyprzedzają go tylko takie sławy, jak Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz, Tadeusz Walasek, Jerzy Kulej i Franciszek Szymura. Tadeusz Grzelak swój pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył w wadze półciężkiej w 1951 roku.

Na najwyższym krajowym podium stawał aż osiem razy (1951-1959) ostatni tytuł zdobył w 1959 roku w Poznaniu już w wadze ciężkiej zwyciężając w finale Tadeusza Branickiego „Legia” Warszawa. Na wielkiej arenie zadebiutował w 1952 roku, reprezentując Polskę na Olimpiadzie w Helsinkach, gdzie w pierwszym pojedynku pokonał Austriaka Pfitschera, a w ćwierćfinale trafił na późniejszego mistrza olimpijskiego (uznanego za najlepszego zawodnika tego turnieju, a przez fachowców typowanego na przyszłego zawodowego mistrza Świata wszechwag – zginął w Stanach po powrocie z Helsinek) Amerykanina Lee, któremu uległ nieznacznie po pasjonującym pojedynku, według polskich obserwatorów była to najlepsza walka na Igrzyskach.

Na najznakomitszych dla polskiego boksu Mistrzostwach Europy w 1953 roku w Warszawie (Polacy zdobyli wówczas 5 złotych i 2 srebrne medale) Tadeusz Grzelak został wicemistrzem, przegrywając niezasłużenie z reprezentantem NRD – Nitschkem. Sędzia ze Szwecji bez cienia wątpliwości wypunktował w finałowym pojedynku zwycięstwo Grzelaka, lecz posłuszni politykom arbitrzy z Bułgarii i ZSRR „zadbali” o to, aby złoty pas mistrza Europy przypadł reprezentantowi nowego niemieckiego państwa.

Po zakończeniu zawodniczej kariery Tadeusz Grzelak szkolił nowe pokolenia pięściarzy w kaliskiej „Gwardii” i „Prośnie” w „Zagłębiu” Konin oraz w GKS „Wesoła” w Tychach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować