Radni jednogłośnie za wariantem nr 3 DK 25

2017-09-28 12:57:00 red

11 września w ratuszu odbyły się ostatnie konsultacje dotyczące przebiegu Drogi Krajowej 25. Władze wtedy optowały za „wypchnięciem” DK 25 poza miasto, a więc wariantem nr 3 (żółty). Podczas czwartkowej Sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie przyjęli to stanowisko jako oficjalne.

Stanowisko Rady Miejskiej Kalisza dotyczące przebiegu drogi krajowej nr 25

Rada Miejska Kalisza, w nawiązaniu do przeprowadzonych w dniu 11 września 2017 r. konsultacji społecznych związanych z opracowaniem wariantów przebiegu drogi krajowej nr 25 przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wnosi o uznanie za jedynie możliwy wariant zakładający przebieg nowej drogi poza granicami administracyjnymi Kalisza.

Przeprowadzona analiza uwarunkowań jednoznacznie pokazuje, że realizacja drogi w Mieście jest rozwiązaniem, które przyczyni się do spotęgowania już istniejących negatywnych czynników, a w konsekwencji znacząco obniży jakość życia mieszkańców Kalisza.

W chwili obecnej największym problemem Miasta jest stan powietrza. Realizacja inwestycji polegającej na budowie jego obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie znaczącej części ruchu tranzytowego i odciążenie głównych kaliskich arterii komunikacyjnych. Zmniejszenie ruchu w konsekwencji skróci czas przejazdu, w tym kosztów, poprawi warunki ruchu (wpłynie na ułatwienie włączania się do ruchu pojazdów z ulic podporządkowanych), podniesie bezpieczeństwo i usprawni działalność komunikacji miejskiej. Ponadto wpłynie korzystnie na stan techniczny kaliskich dróg i podniesie zasadność ich bieżących remontów.

Realizacja obwodnicy w Mieście znacząco podniesie koszty inwestycji. Wpływ na to będą miały przede wszystkim:
- konieczność realizacji ekranów akustycznych w celu zachowania dopuszczalnych poziomów hałasu dla terenów mieszkaniowych,
- wykup budynków stojących na planowanej trasie przebiegu (wariant poza Miastem nie przecina po drodze struktur osadniczych, w związku z czym nie będzie konieczności licznych wyburzeń budynków),
- konieczność poprowadzenia drogi na estakadach przez dolinę rzeki Krępicy w Dobrzecu i przez szeroką w tym miejscu dolinę rzeki Prosny.

Realizacja drogi o charakterze obwodnicowym w Mieście niesie za sobą również konsekwencje przestrzenne. W przypadku Kalisza projektowane warianty przechodzą przez tereny, które mają zostać włączone w tereny cmentarza (obecnie trwają wykupy gruntów). Proponowane warianty przechodzą również przez tereny, które w projektowanym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewidziane zostały pod zabudowę mieszkaniową jednoi wielorodzinną i w przyszłości stanowić mają najważniejsze zaplecze mieszkaniowe. Niekorzystnym rozwiązaniem jest cięcie gęstej zabudowy Dobrzeca. Takie rozwiązanie dzieli na dwie części strukturę osadniczą o dużej przeszłości historycznej. Wariant czerwony dzieli ponadto zwartą zabudowę ul. Kruczkowskiego – w większości nową, a wariant niebieski przecina zabudowę wsi Warszówka. Efektem takich zamierzeń będą ogromne konflikty społeczne. Ponadto jest to niespójne z założeniem rozwoju dwóch największych ośrodków Aglomeracji KaliskoOstrowskiej, gdyż spowoduje całkowitą blokadę rozwoju Kalisza w kierunku zachodnim – w stronę Ostrowa Wielkopolskiego.

Argumentem przemawiającym za wyprowadzeniem drogi poza Miasto jest nieuregulowany ciek Krępicy i ogromne problemy Miasta z wodami opadowymi. Zaprojektowanie i wybudowanie odpowiedniej ilości zbiorników, które miałyby przejąć wody opadowe dodatkowo podniesie koszty realizacji inwestycji na tym terenie. Należy wziąć także pod uwagę możliwość zwiększenia się strefy ograniczonego użytkowania.

Bezsprzecznie trudno zgodzić się na brak obwodnicy dla stutysięcznego miasta borykającego się z problemami smogu, odprowadzaniem wód opadowych i ograniczoną możliwością rozwoju. Wszystkie brane pod uwagę aspekty środowiskowe, społeczne, przestrzenne i ekonomiczne wskazują jednoznacznie na najlepsze rozwiązanie jakim, byłoby poprowadzenie obwodnicy poza granicami administracyjnymi Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować