Nowo wybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Korczak i Walentego Stanczukowskiego będzie nosiło nazwę Rondo Janusza Korczaka.

Article article img 20170812 131111
arch. Calisia.pl fot. BK

Rada Osiedla Dobro w maju poparła propozycję nadania nazwy „Rondo Janusza Korczaka". Również Rada Osiedla Korczak podjęła uchwałę w lipcu, która pozytywnie opiniowała zaproponowaną nazwę.

Radni podczas czwartkowej Sesji Rady Miasta liczbą 17 głosów “za” oraz 4 “wstrzymujacych” przyjęli nową nazwę dla ronda.

Janusz Korczak — (1878 lub 1879 do 1942) właściwie Henryk Goldszmit, pseudonim Stary Doktor — pedagog, pisarz, działacz społeczny i pediatra. Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Berlinie, Paryżu i Londynie. Po studiach pracował w warszawskim szpitalu dziecięcym. Był współzałożycielem i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich. Współorganizował zakład wychowawczy dla polskich dzieci Nasz Dom. W obu placówkach wprowadził nowy system wychowania dziecka, uwzględniający jego potrzeby, nastawiony na zachowanie godności dziecka. Korczak był prekursorem walki o prawa dziecka, w 1929 roku napisał „Prawo dziecka do szacunku". Wykładał w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej. Napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: „Król Maciuś I", „Król Maciuś na bezludnej wyspie", ,Kiedy znów będę mały" a także literaturę obyczajową, utwory dramatyczne i pamiętniki. Prowadził audycje dla dzieci w radio. Założył pismo dla dzieci i młodzieży „Mały Przegląd". Pracował i żył z dziećmi i dla dzieci. Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942 roku, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć w komorze gazowej w obozie zagłady w Treblince, mimo że miał możliwość ucieczki z getta.

Zobacz także
Thumb dsc 6462
Absolutorium na Wydziale Medycznym kaliskiej PWS...
Thumb dsc 6526
Kaliszanie mają wielkie serca! Odbył się koncert...
Thumb dsc 4249
Poznaliśmy najpiękniejsze Wielkopolanki 2018 rok...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Nie umniejszając postaci wielkiego Polaka chciałbym poinformować wybierających nazwę, że przyczynili się do zafałszowania historii naszego miasta kojarząc jego imię z kaliskim Korczakiem. Mój Tato biegał z Górnośląskiej na Korczak-Ptasią do swojej ciotki, która tam mieszkała.. I co z tego? To, że było to przed II WŚ i o Januszu w Kaliszu jeszcze nikt nie słyszał… Proponuję wpisać hasło “Kalisz Korczak” choćby do popularnej wyszukiwarki… Gdzie się podziali wszyscy “historycy aktywiści” kiedy podejmowano te decyzje.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Historycy aktywiści promują się na innej tematyce!!!! I tym sposobem powstają takie gnioty!! Rada Osiedla też nie wie skąd nazwa ich osiedla.Wstyd!!!!!!!!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Gratulacje radnym za zdrowy rozsądek, nie mniej jednak kolega powyżej ma rację, kaliski Korczak, to młyn.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Jak nikt nie słyszał przed wojną o Januszu Korczaku w Kaliszu?
  Z naszego miasta pochodzi jego matka, tu mieszkali jego dziadkowie, a przed wojną Korczak, już znany jako Pan Doktor, przyjeżdżał do Kalisza z wykładami.

  A inna sprawa, że nikt nie fałszuje historii i nie kojarzy Janusza Korczaka z młynarzem i ulicą Korczak.
  To radny Zmuda, myślał, że ulica Korczak pochodzi od nazwiska doktora. Nie zgadzał się na ulicę Korczak i rondo, bo myślał, że dotyczą jednej osoby (no i miał własną propozycję). A przy głosowaniu zachował się jak mały chłopczyk, skoro nie chcieliście mojej propozycji, to ja nie będę głosował. To jest śmieszne, że radny nie wie jakie mamy ulice.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  No właśnie to zadziała teraz jak na pana Zmudę – większość już tego nie rozdzieli… Na tym polega błąd w lokalizacji nazwy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Gwarantuję, że większość zapytanych przez Pana przechodniów powiąże Korczak z Januszem Korczakiem

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Porazka teraz na ulice korczak beda pisac i mowic korczaka bezmyslnie podjeta decyzja. O co do decyzji rady osiedla korczak to zostawie dla siebie. Rece opadaja jeszcze to sie zemsci. Na marginesie Korczak i Korczaka ma tyle wspolnego co informatyk do informatora.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Bardzo dobra decyzja. Przynajmniej kolejnego wyklętego nie mamy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A i brawo dla rady osiedla, że nie poddali się naciskowi.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Szkoda ze nie jakiegoś SWIETEGO i ze na środku nie ma krzyża

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Szkoda. Myślałem, że będzie to rondo Antoniego Macierewicza.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A ja myślałem że wielkiego gałki co zastał Kalisz asfaltowy a zostawił rozkopany…
  Albo Misia wielkiego Sapą zwanego…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Przychylam się do głosu poniżej. najważniejsze że nie cisnęli nam kolejnej wyklętej tandety, albo polityków – nieudaczników.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Dobrze chociaż że nie jakiegoś bliskiego świętego ……..

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  http://culture.pl/pl/artykul/12-rzeczy-o-korczaku-ktore-warto-wiedziec

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Rondo bez księdza, toż to grzech !!!!!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Władysław Kościelniak pisał http://www.info.kalisz.pl/szkic/11.htm. A tak na marginesie jest w Kaliszu ulica jego imienia?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28 godz. 19.57.34 article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb zrzut ekranu 2018 03 16 o 13.58.43
Msm icon 30
Marco Pizzeria - pizza z dowozem
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
więcej»
Bico australia 20131216 146n120