Rewanże rozpoczęte. Energa wygrywa w Tarnowie.

2017-12-12 15:15:00 Karina Zachara

Pomyślnie rozpoczęły rundę rewanżową siatkarki Energa MKS Kalisz. W minioną sobotę po zaciętym meczu pokonały na wyjeździe Grupę Azoty PWSZ Tarnów 3:2. To już dwunasta z rzędu wygrana kaliskiej ekipy.

W pierwszej rundzie fazy zasadniczej kaliszanki nie miały sobie równych. W minioną środę, pokonując ekipę Uni Opole, z kompletem zwycięstw zakończyły rozgrywki na zasłużonym, pierwszym miejscu. Na odpoczynek przed kolejną odsłoną sezonu czasu miały jednak niewiele, bo już w sobotę udały się do Opola na rewanżowe spotkanie z Grupą Azoty PWSZ. Mecz okazał się trudnym wyzwaniem, a zarazem potwierdzeniem przewidywań, iż utrzymać się w fotelu lidera będzie coraz trudniej. Każdy z kolejnych rywali zrobi wszystko, by pozbawić kaliszanki tego zaszczytnego miana. Pierwsze starania poczyniły tarnowianki, którym udało się w efekcie urwać jeden punkt. W pierwszym secie kaliszanki mimo, iż prowadziły już 16:11, nie zdołały utrzymać przewagi do końca i ostatecznie przegrały tę partię do 23. Znacznie więcej koncentracji zachowały w kluczowych momentach bardzo wyrównanego, drugiego seta. W grze na przewagi zaprocentował dobry blok i skończyło się wygraną Energi 26:24.

- Spodziewaliśmy się, że zespół z Tarnowa będzie starał się dobrze zacząć drugą rundę. Że nie mając nic do stracenia, zagra odważnie. Każdy zespół tak gra z liderem. W takich meczach potrzebna jest duża koncentracja i ważność z naszej strony. Mecz zaczęliśmy dobrze prowadząc do połowy pierwszego seta pięcioma punktami. Przy takiej przewadze straciliśmy trochę ważność, a gospodynie to wykorzystały. Po raz kolejny w sezonie potrzebowaliśmy wrócić do gry od drugiego seta, zaczynając działać zespołowo i z charakterem, co dało nam zwycięstwo i wyrównanie w setach – podsumowuje występ w Tarnowie trener Mariusz Wiktorowicz.

W trzeciej partii znów pojawiły się problemy. Przy remisie 16:16 zaczął szwankować kaliski atak, a rywalki nie zamierzały przepuścić takiej okazji. Efekt? Set przegrany do 20.

Na szczęście w kolejnych dwóch podopieczne Mariusza Wiktorowicza i Daniela Przybylskiego dały prawdziwy pokaz siły, dojrzałej gry i pewności siebie. W secie czwartym szybko objęły prowadzenie 7:2 i sukcesywnie je powiększały, wygrywając tę partię do 15. Świetną dyspozycję zachowały także w decydującym o wyniku całego spotkania tie-breaku. Solą w oku miejscowych, a tym samy sposobem na kolejny triumf w sezonie zespołu znad Prosny, okazała się zagrywka. Niezawodna w tym elemencie gry była Natalia Sroka, na której mocny serwis przyjmujące Tarnowa nie potrafiły znaleźć recepty. Koleżanki
z zespołu też spisywały się na medal, więc na efekty nie trzeba było długo czekać. Przy stanie 13:2 było już pewnym, że kolejne w sezonie zwycięstwo kaliszanki mają w kieszeni. Przypieczętowała je, pewnym zbiciem z lewego skrzydła, Kinga Dybek (15:8), a na konto kaliskiego zespołu powędrowały dwa cenne punkty. MVP meczu została Natalia Sroka.

- W całym meczu lepiej zagrywaliśmy i blokowaliśmy. Blokiem zdobyliśmy aż 18 punktów. W tym elemencie gry widać znaczną poprawę – dodaje trener Wiktorowicz.

Dzięki dwunastej z rzędu wygranej siatkarki Energa MKS nadal prowadzą w pierwszoligowej tabeli, ale ich przewaga nad drugą Wisłą Warszawa stopniała do dwóch oczek. W niedzielę czeka je ostatni mecz w tym roku. W hali Arena podejmą AZS AWF Warszawa.

- Będziemy chcieli zakończyć rok zwycięstwem, a że będzie to mecz przed własną publicznością, liczymy jak zawsze na doping i wsparcie – zaprasza pierwszy szkoleniowiec kaliskiego teamu.

Początek niedzielnego pojedynku o godzinie 17.00.

I liga piłki siatkowej kobiet
runda zasadnicza/12. kolejka
9 grudnia

Grupa Azoty PWZS Tarnów – Energa MKS Kalisz 2:3 (25:23, 24:26, 25:20, 15:25, 8:15)
Tarnów: Szabo, Lewandowska, Pytel, Podlasek, Matyszczak, Bodzęta oraz Filipowicz (l), Kaczyńska (l), Głaz, Sobczak, Stachowicz, Pieczka.
Energa MKS: Wawrzyniak, Dybek, Janicka, Łukasiewicz, Sroka, Isailović oraz Bulbak (l), Głowiak (l), Kucharska, Raczyńska, Andrzejczak.