Rewitalizacja od podstaw

2013-10-04 15:51:00 HB

Przez rewitalizację rozumiemy przywrócenie podstawowych funkcji, jakie powinno sprawować Śródmieście – stwierdził Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza podczas pierwszego spotkania Rady Konsultacyjnej ds. Rewitalizacji Śródmieścia, które odbyło się w piątek w Villi Calisia. Zespół, który jest złożony z przedstawicieli różnych środowisk społecznych i zawodowych, ma podjąć decyzje odnośnie modernizacji kaliskiej starówki.

fot. Bartłomiej Hypki
fot. Bartłomiej Hypki

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia przez prezydenta Kalisza problemów związanych z rewitalizacją i obecnym stanem prac.

- Powołałem Radę Konsultacyjną, abyśmy mówili jednym językiem. Mam wrażenie, że mówiąc o rewitalizacji starówki mamy często na myśli tylko wymianę płytek przed ratuszem i ewentualnie podjęcie decyzji czy postawimy fontannę, czy pozostawimy klomb. Tymczasem przez rewitalizację rozumiemy przywrócenie podstawowych funkcji, jakie powinno sprawować Śródmieście – stwierdził prezydent Janusz Pęcherz. – Założenia nowego rozdania unijnych pieniędzy na lata 2014-2020 są wyraźne – znajdą się środki na rewitalizację miast, głównie obszarów zdegradowanych. Pani minister Elżbieta Bieńkowska mówi o wydzieleniu z tej puli około 25 mld złotych.

Janusz Pęcherz powiedział także, że nie można rozmawiać o rewitalizacji bez oczyszczenia centrum z dymiących kominów, które sprawią, że odnowiona elewacja budynków za jakiś czas znów będzie czarna od sadzy.

- Dzisiaj Tadeusz Wikiera przypomni to, co zostało zrobione. Zobaczymy, czy możemy iść w tym kierunku, czy zostawiamy tę koncepcję i rozpisujemy konkurs. Musimy w tej kwestii znaleźć wspólne stanowisko – dodał prezydent Kalisza.

- Ta koncepcja, bardziej rewaloryzacji niż rewitalizacji Starego Miasta, była już wielokrotnie publikowana i jest znana. Była to pierwsza próba dotknięcia tego poważnego problemu. Miasto chce przejść teraz na wyższy etap rewitalizacji całego obszaru starówki. Wchodzą tutaj w grę takie zmiany, jak: likwidacji kotłowni węglowych, uporządkowanie infrastruktury technicznej czy przyjęcie koncepcji układu komunikacyjnego – powiedział Tadeusza Wiekiera autor koncepcji zagospodarowania starówki. – Trzeba na początku sformułować cały program rewitalizacji, czy choćby wykonać dokumentację, aby móc rozmawiać o kosztach takiej inwestycji.

W programie pierwszego spotkania poruszono także Założenia Krajowej Polityki Miejskiej oraz cele i zakres rewitalizacji. Członkowie Rady Konsultacyjnej ds. Rewitalizacji Śródmieścia podczas spotkania mieli również wskazać, które problemy są według nich kluczowe.

- Problemów jest bardzo dużo, poczynając od bruku. Każda kobieta, która nosi szpilki wie, jak strasznie się po nim chodzi. Starówka poza tym całkowicie wyklucza osoby niepełnosprawne i starsze – a to tylko jeden z wielu problemów – powiedział Maciej Błachowicz, historyk i badacz dziejów Kalisza, który niejednokrotnie podejmował temat rewitalizacji. – Jeśli ta starówka była degradowana przez 50 lat, to nie odnowi się jej w rok czy dwa – to będzie praca rozłożona na 20 lat i kilka kolejnych kadencji. Uważam osobiście starówkę za najważniejszy zabytek Kalisza.

Błachowicz dodał również, że nie wyobraża sobie powrotu do starej koncepcji i ma nadzieję, że na projekt zagospodarowania przestrzeni miejskiej zostanie rozpisany konkursu.

Pierwsze spotkanie rady nie przyniosło żadnych konkretnych wniosków. Miejmy nadzieję, że kolejne okażą się bardziej konstruktywne.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować