Rolls Roycem przez Niecałą

2015-09-04 07:15:00 sk

Wyjątkowe atrakcje, rekordową liczbę wystawców i gości z całej Polski zapowiada społeczny komitet organizacyjny obchodów Święta Ulicy Niecałej. Program artystyczno – kulturalny rozłożono od południa do północy – w sobotę 12 września.

fot. sk
fot. sk

Motywem przewodnim organizowanego po raz trzeci Święta Ulicy Niecałej są “lalki i zabawy uliczne”. Nawiązuje ono do Fabryki Lalek i Zabawek Adama Szrajera, mieszczącej się dawniej tutaj pod nr 6 (współcześnie budynek Metalplastu). W latach największej świetności przypadającej na okres międzywojenny, fabryka należała do największych w Kaliszu. Dla uczczenia tego faktu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca miejsce produkcji rozsławionych na świecie lalek Szrajera.

Tegoroczne obchody odbędą się w dwóch blokach czasowych: od godziny 12.00 do 18.00 i od 18.00 do 24.00. Oprócz występów kaliszan, zobaczymy także artystów z Warszawy, Poznania, Gdańska i Krakowa oraz innych zakątków kraju.

Przygotowana szeroka oferta artystyczno-kulturalna jest efektem bezinteresownego zaangażowania i pomocy wielu osób i instytucji: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka, Państwowej Szkoły Muzycznej, Młodzieżowego Domu Kultury, Centrum Kultury i Sztuki, Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, Liceum Plastycznego, Sieraszewski Dance Studio, Technikum Gastronomicznego, Studia Piosenki Piano Song, grupy zabawowej Uciechowo. Wsparcia udzielą również słuchacze UTW Calisia, mieszkańcy DPS i Fundacja Z Godnością, a swój udział zapowiedzieli m. in. uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, kaliskie przedszkolaki i uczniowie szkół oraz zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie.

Nowością w tym roku będą 3 sceny: obok fontanny, w środkowej części ulicy Niecałej oraz przy budynku Energi. Pośrodku ulicy stanie kawiarnia w stylu retro o nazwie Cafe Bodo, w której przy dźwiękach fortepianu Schimmela zaprezentują się artyści i snute będą opowieści o historii fabryki lalek. Tam również będzie można uraczyć się kawą, herbatą, czy deserem. Kolacja w Cafe Bodo będzie nagrodą konkursu Radia Centrum, który rozgrywany będzie od 7 do 10 września.

Pojawią się stoiska z rękodziełem artystycznym, antykami i pamiątkami. Niektóre z nich wyjątkowo przeniosą się na Niecałą wprost z Rozmarku, gdzie zaczyna się rodzić tradycja targu staroci i rękodzielnictwa. Wydana też będzie jednodniowa, okolicznościowa gazeta, w której znajdą się artykuły historyczne, wiersze i program imprezy.

Jedną z ciekawszych atrakcji będzie wizyta kilku królewskich, ekskluzywnych pojazdów Rolls Royce oraz Bentley, które eksponować się będą przed fontanną. Zaś przy scenie na parkingu zaprezentują się symbole peerelowskiej motoryzacji. Odwiedzających, którzy będą odziani w najciekawsze epokowe stroje organizatorzy zaproszą na przejażdżkę zabytkowym pojazdem.

Dla wszystkich, którzy chcą sobie przypomnieć dawne zabawy uliczne, zaaranżowany będzie “zaułek starych gier i zabaw”, gdzie będzie można zagrać “w klasy”, czy poskakać “w gumę”. O inne atrakcje i konkursy dla dzieci zadba grupa Uciechowo. Dla najmłodszych przygotowane będzie także specjalne przedstawienie teatralne.

Od godziny 10.00 w cerkwi trwać będzie nabożeństwo prawosławne zakończone koncertem w wykonaniu chóru z Poznania, po czym cerkiew udostępniona będzie do zwiedzania.

Równolegle z działaniami na ulicy, w pomieszczeniach Komody prezentowane będą stare lalki, pokazywane sposoby ich produkcji oraz filmy i slajdy z poprzednich edycji święta ulicy i historii Kalisza.

W drugiej odsłonie imprezy rozpocznie się “Wieczór w Cafe Bodo”. Na scenie wystąpi Trio Jazzowe Witolda Janiaka, Maciej Klociński przy akompaniamencie Tomasza Ratajczaka, Karolina Stankiewicz, Anastazja Simińska, wokaliści ze Studia Piano Song, Romuald Szałek z akompaniatorem Fryderykiem Stankiewiczem i wielu innych wykonawców.

Około godziny 21.00, na fasadzie budynku z nr 4 wyświetlony zostanie mapping o historii rodziny Szrajerów.

Organizatorzy liczą na fantazję i pomysłowość kaliszan, których zapraszają na Niecałą w strojach z dawnej epoki. Mile widziane będą stare wózki z lalkami i inne pamiątki z czasów świetności tej ulicy. Impreza jest bowiem adresowana do wszystkich mieszkańców, którzy chcą przywołać dawnego ducha tej kameralnej uliczki, łączącej park z centrum miasta.

- Mamy nadzieję, że to wydarzenie, skupiające każdego roku ludzi kultury i sztuki, twórców, kolekcjonerów, pasjonatów, rzemieślników oraz miłośników historii Kalisza, będzie po raz kolejny pretekstem do spotkań kaliszan w miłej “ulicznej atmosferze”. Dziękując wszystkim za pomoc i zaangażowanie musimy dodać, że wzorem lat ubiegłych impreza nie była dotowana. Wszelkie koszty całego przedsięwzięcia ponoszą organizatorzy, a udział dla wystawców jest całkowicie bezpłatny – podkreślają członkowie społecznego komitetu organizacyjnego.

Zapraszamy na Niecałą 12 września, w sobotę. Szczegółowy program obchodów Święta zamieścimy na naszym portalu w następnym tygodniu.
Informujemy również, że właśnie zakończył się remont tej historycznej ulicy.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować