Wiele mówi się o raku piersi i profilaktyce dla kobiet, a zapomina się o mężczyznach. Listopad jest właśnie Międzynarodowym Miesiącem Walki z Męskim Rakiem. Na kaliskim rynku odbyła się pierwsza, specjalna akcja, która ma uświadomić zarówno mężczyzn jak również ich partnerki, jak ważne są regularne badania.

Article p1180606
fot. Błażej Krawczyk

Wielu kaliszan przechodzących przez Główny Rynek po godzinie 14:00 mocno zdziwiło się, kiedy zostali obdarowani…jajkiem kurzym. Zdziwienie tym większe, że bliżej jest świąt Bożego Narodzenia niż Wielkanocy.

Fundacja Bread Of Life wraz z Akademią Walki z Rakiem przygotowali 13 listopada happening, który rozpoczął Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem w Kaliszu. Kaliszanie otrzymywali symboliczne kurze jajka oraz broszury z instrukcją prawidłowego badania jąder. Jest to pierwsza tego typu akcja w naszym mieście. Kalisz jako ósme miasto przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej, zapoczątkowanej 11 lat temu w Gdyni przez Fundację “Gdyński Most Nadziei”.

- Rozdajemy kaliszanom jaja, gdyż listopad jest symbolem wali z męskim rakiem. Rozdajemy również ulotki dotyczące samobadania jąder i tego jak takie badania przeprowadzać. Dziś zaczynamy happeningiem a w środę będzie konferencja w PWSZ, o godzinie 11:00, gdzie młodzi ludzie wysłuchają prelekcji dotyczącej raka. Będą mogli również przebadać się za darmo i skorzystać z porady psychoonkologa – mówi Tomasz Jeżyk, Fundacja Bread of Life.

- Rak jąder dotyczy młodych ludzi, od 17 do góra 40 lat. Nikt nie zwraca uwagi na młodych mężczyzn, a jedyna metoda, żeby zbadać jądra to jest samobadanie. Chodzi o samoświadomość, że można zapobiec i uratować życie. Trzeba jądra przynajmniej raz w miesiącu badać – mówi Elżbieta Dudziak, psychoonkolog z Akademii Walki z Rakiem.

Wielu kaliszan spotkanych na ulicy nie wiedziało o takiej akcji, jednak są świadomi, jak ważne są regularne badania. Dlaczego mężczyźni często unikają wizyt u urologa?

- Jest to wstydliwy temat, a panowie często nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą mieć problemy tej natury. Im wcześnie problem jest zdiagnozowany tym łatwiejsze będzie jego leczenie – mówi kaliszanin. - Nie jest to tyle duma, co krępacja, wstyd i zakłopotanie. Powiedzmy sobie szczerze, rzadko chodzimy do urologa. W mojej rodzinie zdarzyła się taka sytuacja, że blisko zmarł na raka prostaty – dodaje.

Zobacz także
Thumb czo%c5%82o
„Procentują” dla Kalisza
Thumb zrzut ekranu 2018 06 21 o 20.10.16
Odważne prace dyplomowe studentów na żywo.
Thumb 3r4a4235
Radni nie wywiązali się z obowiązków

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Szkoda,że nikt nie napisze prawdy,która jest ukrywana,ze dramatyczny wrost zachorować na raka jąder jest związana z noszeniem włączanych komórek do kieszeni spodni.Akurat ten rodzaj nowotworu jest bardzo podatny na promieniowanie elektromagnetyczne.Ludzie noszą śmierć w kieszeniach i jeszcze za to płacą.

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Rejestratorka ze szpitala psychoonkolog ? od kiedy ?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28  godz. 19.57.34  article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb zrzut ekranu 2018 03 16 o 13.58.43
Msm icon 30
Marco Pizzeria - pizza z dowozem
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
więcej»
Bico australia 20131216 146n120