Rozmowy o wolności w IV LO

2018-04-12 09:20:00 Joanna Kucińska

17 listopada 2017 r., w IV LO rozpoczął się cykl spotkań z absolwentami szkoły pt. „Rozmowy o wolności”. Potrwają one do listopada 2018 r. Jest to jedno z działań, którym placówka chce uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 25- lecie istnienia naszego liceum.

fot. IV LO
fot. IV LO

Głównym tematem spotkań jest szeroko rozumiane pojęcie wolności. Pragniemy pokazać ją z różnych perspektyw, by uzmysłowić słuchaczom, jak istotną jest wartością, w jakich obszarach życia osobistego, zawodowego czy społecznego z nią się spotykamy.

Tym razem nasze liceum odwiedził Łukasz John, absolwent z 1999 roku,doktor Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, wielokrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i rządu francuskiego, finalista konkursu SCOPUS-Perspektywy Young ResearcherAward, wyróżniony za pracę badawczą przez Polską Akademię Nauk oraz Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Łukasz pojawił się w szkole na zaproszenie p.Aldony Pasek i p. Joanny Kucińskiej, która poprowadziła spotkanie z absolwentem. Rozmowa stała się okazją do podróży w przeszłość, do wspomnień z licealnych czasów. Łukasz zdradził, że wybrał IV Liceum, ponieważ dostrzegał potencjał szkoły, jej energię. Oceniał ją jako inną, ciekawą, otwartą na nowości. Tu znalazł dobre warunki, by rozwijać swoje przyrodnicze pasje. Patronowały im nauczycielka biologii p. V. Olejnik i prowadząca lekcje chemii- p. A. Pasek. Dla chemii zdradził nawet taniec, który uprawiał od dziecka.

Licealne fascynacje zaprowadziły Łukasza na Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest doktorem nauk chemicznych w dziedzinie chemii nieorganicznej i koordynacyjnej, Kierownikiem Pracowni Technologii Chemicznej. Łukasz jako naukowiec zajmuje się badaniami na pograniczu chemii, biologii i medycyny. Efektem jego kilkuletniej zawodowej aktywności jest złożona w 2018 r. praca habilitacyjna zatytułowana Biomateriały hybrydowe na bazie krzemu. Jej najważniejsze idee starał się w przystępny sposób zaprezentować licealistom z klas z rozszerzonym programem chemii.

Obecność Łukasza Johna była także okazją do rozmowy na temat niezależności naukowca oraz jego odpowiedzialności za wykonywaną pracę i jej wyniki. Gość opowiedział o źle pojętej wolności chemika, której efekty mogą być bardzo groźne dla społeczeństwa.

Bohaterami wcześniejszych spotkań organizowanych w cyklu „Rozmów o wolności” byli Krystian Durman, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie i Mateusz Sulwiński, działacz na rzecz równości.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować