Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedził Kalisz. "O standard respektowania praw człowieka trzeba się upominać"

2017-04-25 14:00:00 BK

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, swoją wizytę w mieście za sprawą Klubu Europejczyka, rozpoczął w II LO im. Tadeusza Kościuszki. Uczniowie mieli okazję poznać zadania i sprawy jakimi zajmuje się taka instytucja. Powstała ona w Polsce w 1987 roku.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Rocznie do Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce trafia od 50 do 60 tys. skarg. - Są to bardzo konkretne problemy życiowe, z którymi ludzie się zwracają- mówi dr Adam Bodnar.

Skargi trafiają do RPO na różne sposoby – najczęściej są to listy lub maile. Funkcjonuje Punkt Przyjęć Interesantów w Warszawie oraz 3 biura terenowe we Wrocławiu, Gdańsku oraz Katowicach. W Biurach Obsługi Interesantów w różnych miastach, raz w miesiącu pełnione są dyżury.

- Kiedy sprawa trafia do biura rzecznika, jest sprawdzana czy jest to sprawa faktycznie dla rzecznika czy nie mieści się w naszych kompetencjach. W sytuacji kiedy ktoś zgłasza sprawę reklamacji butów, to odpowiadamy, że takim problemem zajmuje się Miejski Rzecznik Konsumentów – mówi dr Adam Bodnar. - Rzecz komplikuje się, kiedy zgłasza się osoba niepełnosprawna, która nie mogła dostać się do kina, gdyż brakowało tam podjazdu dla wózków. Moglibyśmy powiedzieć, że sprawa należy do Rzecznika Praw Konsumenta, ale z drugiej strony można powiedzieć, że jest to kwestia poszanowania osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia.

Często wśród zgłaszanych problemów pojawia się kwestia dyskryminacji w dostępie do określonych usług. - Są osoby działające w grupach na rzecz poszanowania praw osób o odmiennych orientacjach seksualnych. Osoby te stwierdziły, że potrzebny będzie im kurs samoobrony. Zwróciły się do szkoły, która oferuje kursy z zakresu krav magi. Szkoła ta odmówiła szkolenia ze względów ideowych – tłumaczy dr Adam Bodnar.

Jak podkreśla dr Adam u początków tworzenia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich, nie przykładano wielkiej wagi, że będzie to instytucja, która szczególnie zadba o prawa obywatelskie. Kolejne osoby na tym stanowisku zmieniły jego postrzeganie, siłę oddziaływania i cele, wprowadzając w ten sposób nowe standardy w poszanowaniu praw człowieka.

Każdy ma prawo wystąpienia do Rzecznika Praw Obywatelskich i o tym mówi nasza Konstytucja. Na pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich została wybrana prof. Ewa Łętowska.

Rzecznik jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na 5-letnią kadencję. - Jest to dość istotna kwestia, ponieważ fakt, że rzecznik jest powoływany przez parlament i nie można go odwołać przed końcem kadencji, daje mu duży poziom niezależności. Sama Konstytucja mówi, że rzecznik ma być niezależny od innych organów władz i ma być niezwisły w swoich działaniach – mówi dr Adam Bodnar. Innymi słowy RPO nie może być rozliczny ze swoich działań.

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich odbyło się dziś nie tylko w II LO ale też w Centrum Kultury i Sztuki, na które zaproszone zostały organizacje pozarządowe. Odbyły się w ramach spotkań regionalnych w Wielkopolsce.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować