Skarby kaliskich złotników. Jutro otwarcie wystawy

2016-09-26 14:35:00 bk

Srebrna buliera – rodzaj czajnika na gorącą wodę, wykonana przez kaliskiego złotnika Jana Fryderyka Sucka w XIX wieku, została zakupiona przez muzeum za 17 tys. zł. Pojawi się na wyjątkowej wystawie dotyczącej historii kaliskiego złotnictwa, która odbędzie się już 5 października. – Buliera została zakupiona specjalnie na wystawę złotniczą, ale pozostanie później w naszych zbiorach i będzie ogromną ozdobą – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Powstanie buliery datuje się na lata 1834-1854. Została wykonana ze srebra o próbie 11 łutów, waży 1,753 kg i cechowana jest imiennym znakiem Jana Fryderyka Sucka – złotnika czynnego w Kaliszu w latach 1820-1854.

Buliery – dziś już niemal zapomniane – należą do naczyń stołowych służących do podgrzewania i dystrybucji wody. Zakupione naczynie jest jedynym, znanym zabytkiem tego rodzaju powstałym w ośrodku kaliskim, świadczącym o tym, iż tutejsi złotnicy wykonywali również tak luksusowe przedmioty, adresowane do nabywców zamożnych.

- Udało się dokonać zakupu buliery, która jest niezwykłym nabytkiem. Tej wielkości naczynia stołowe, które wyszły z kaliskich warsztatów złotniczych należą do rzadkości. Jest to jedyny okazały tego typu przedmiot nam znany, który wyszedł właśnie z kaliskiego warsztatu – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Pani Ewa Andrzejewska, która odnalazła ją w antykwariacie w domu akcyjnym, próbowała nakłonić nas do jej zakupu. Niestety nie dysponujemy takim budżetem, gdyż buliera kosztowała 17 tys. zł, ale udało się przekonać Urząd Marszałkowski, by przeznaczył taką kwotę w postaci dotacji celowej. Została zakupiona specjalnie na wystawę złotniczą, ale pozostanie później w naszych zbiorach i będzie ogromną ozdobą. Nasze zbiory złotnictwa kaliskiego liczą ponad 50 muzealiów. Są to w dużej mierze drobne przedmioty takie jak cukiernice, zastawa stołowa, łyżeczki czy solniczki – dodaje.

5 października w Kaliszu odbędzie się otwarcie wystawy dotyczącej historii kaliskiego złotnictwa, która jest owocem wieloletniej pracy naukowej dr Ewy Andrzejewskiej, historyka sztuki. Na tę wystawę przyjadą eksponaty z całej Polski dzięki współpracy z takimi instytucjami jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Biblioteka Kórnicka, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz Archiwum Państwowe w Poznaniu. Nie zabraknie również eksponatów ze skarbca sanktuarium św. Józefa.

- Przywozimy na tę wystawę zabytki proweniencji kaliskiej. Jest to pierwsza taka okazja, aby po wielu latach od momentu zakupu i rozproszenia tych zabytków, spotkały się na wystawie w Kaliszu – mówi Sylwia Kucharska.

Otwarcie wystawy odbędzie się 5 października, o godzinie 16:00, w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, przy ul. Kościuszki 12. Eksponaty będzie można podziwiać do 16 grudnia.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować