Sobieski we Francji

2018-04-23 11:15:00 V LO

Reprezentacja społeczności uczniowskiej V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w dniach od 6 do 13 kwietnia przebywała na konferencji projektowej w ramach programu Erasmus + we francuskim mieście Mazamet.

fot. V LO
fot. V LO

Projekt programu Erasmus + to realizacja współpracy V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu ze szkołami z Włoch, Francji, Hiszpanii i Niemiec. Pod opieką dyrektor szkoły Beaty Szulc oraz koordynatorki przedsięwzięcia Sylwii Kwarcińskiej młodzież miała sposobność zapoznania się z kulturą, kuchnią i tradycjami Francji. Motywem przewodnim projektu jest ruch i wszelkie jego przejawy. W tematykę można włączyć pielgrzymowanie, zwiedzanie, poszukiwanie i poznawanie nowych kultur, a kończąc na emigracji. Każdy z nas poszukuje swojego miejsca na ziemi. Przemieszczamy się, poznajemy nowe tradycje, z czasem kultury przenikają się, a to wszystko buduje wspólnotę. Ale jak wyglądała cała wyprawa Sobieskiego dzień po dniu?

Pierwszego dnia w szkole Lycee Jeanne D’Arc międzynarodową grupę Erasmus+ ciepło przywitał dyrektor szkoły Pascal Raunet. - Kolejnego dnia zostaliśmy zaproszeni do ratusza, gdzie spotkaliśmy się z burmistrzem miasta Mazamet. Pobyt we francuskiej Oksytanii był pełen wrażeń. Międzynarodowa grupa zwiedziła Hautpoul- zabytkowe miasteczko na wzgórzu. Jednym z punktów pobytu była również wizyta w Airbus Industrie fabryce produkującej samoloty. Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie jednego z największych miast Francji – Tuluzy, nazywanej przez Francuzów “la ville rose”, czyli „różowe miasto” ze względu na niespotykany kolor tutejszych cegieł o lekko różowym zabarwieniu – opowiada Piotr Kempiński. - Równie przyjemna była praca nad zagadnieniami projektu: przygotowywanie plakatów na temat programów wymiany młodzieży, które dają młodym ludziom możliwość poruszania się w każdym z krajów, prezentacje na temat imigracji w przyszłości, czy uczestnictwo w spotkaniu z przedstawicielami oraz podopiecznymi stowarzyszenia The Cimade, mające na celu wykazanie się aktywną solidarnością z cierpiącymi, uciskanymi i wyzyskiwanymi, niezależnie od ich narodowości, pozycji politycznej lub religijnej. Z pewnością nikt z uczestników wyjazdu nie zapomni lekcji francuskiego. Okazało się że niektórzy z nas mają duże zdolności lingwistyczne. Ale to nie koniec odkrywania naszych talentów. Ostatniego dnia przed uroczystą kolacją gospodarze przygotowali przedstawienie, podczas którego wszystkie delegacje miały okazję zaprezentować piosenki ze swoich krajów. Tego typu wyjazdy integrują młodzież z wielu krajów. Wspólna praca nad projektem, ale także przebywanie z rodzinami, spędzanie wolnego czasu, nowe znajomości, przyjaźnie. Ideą tego typu wyjazdów jest szeroko rozumiana integracja, ale także próba eksponowania głosu młodych Europejczyków w kwestiach, które będą ich wkrótce dotyczyć w życiu dorosłym.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować