W związku z trwającym nadal sezonem grzewczym, mieszkańcy Kalisza są nieustannie edukowani o negatywnych skutkach wypalania odpadów. Jednakże, jak pokazują ostatnie kontrole Straży Miejskiej w Kaliszu, argumenty ekspertów w tym zakresie przez niektórych wciąż są odrzucane. Strażnicy miejscy zaczęli w ostatnim czasie pobierać do analizy próbki popiołu z pieców centralnego ogrzewania. Wyniki potwierdzają, że wielu z nas wciąż próbuje się ogrzać, paląc różnorodne odpady.

Article 002 External article
fot. strazmiejska.kalisz.pl

Kaliska jednostka Straży Miejskiej otrzymała pierwsze wyniki analiz próbek odpadów paleniskowych po kontrolach pieców przeprowadzonych w kwietniu tego roku. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku okazało się, że w popiołach znajdowały się resztki niedopalonych odpadów biologicznych w postaci: kości, pozostałości folii aluminiowej z opakowań wielomateriałowych oraz fragmenty nadtopionych tworzyw sztucznych. – Obecność wymienionych elementów w badanych próbkach popiołu świadczy o spalaniu substancji niedozwolonych, w tym odpadów – tłumaczą funkcjonariusze Straży Miejskiej w Kaliszu.

W badanych próbkach stwierdzono również przekroczenie dla stężenia cynku w ilościach charakterystycznych dla produktów spalania niedozwolonych substancji. – To ewidentnie wskazuje, że mieszkańcy pomimo wielu próśb i apeli nadal spalają w przydomowych paleniskach wszelkiego rodzaju odpady, które prawnie są zabronione – dodaje kaliska Straż Miejska.

Próbki zostały pobrane na początku kwietnia tego roku z dwóch posesji: jednej usytuowanej w centrum miasta, drugiej znajdującej się na osiedlu domków jednorodzinnych. W obydwu przypadkach sprawcy zaprzeczali o spalaniu odpadów. Kolejne spotkanie ze strażnikami zakończyło się w pierwszym przypadku mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Zachowanie drugiego sprawcy zakończone zostało skierowaniem wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego.

W pierwszym kwartale 2017 r. kaliscy Eko-strażnicy przeprowadzili 172 kontrole palenisk, z czego 124 z własnej inicjatywy. W tym okresie wystawili 19 mandatów karnych na łączna kwotę 2250 złotych, pouczyli 83 osoby i skierowali wniosek do Sądu Rejonowego w Kaliszu. W najbliższych dniach strażnicy miejscy przewidują kolejne kontrole.

Zobacz także
Thumb helios hdd filmoweporanki 1080x1920px v1 20180422
Niedziela z Tęczową Rubinką! Szybki konkurs!
Thumb bp standard fuel promo box content
Uszkodzone silniki po tankowaniu na BP w Kaliszu...
Thumb 315 210496
Szkolenie "Bezpieczna Kobieta" zakończone

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb elena logo big
Msm icon 30
ELENA - Kolagenum i naturalne dodatki do żywności
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
więcej»
Bico australia 20131216 146n120