Sukces kaliskiego brydżysty

2016-09-22 08:50:00 Piotr Walczak

Podczas zakończonej 15. Olimpiady Brydżowej, która odbyła się we Wrocławiu, polscy zawodnicy stanęli na podium. W Team Open brązowy medal wywalczyła reprezentacja naszego kraju w składzie P.Gawryś, M.Klukowski, S.Gołębiowski (coach), wszyscy z AZS Wratislavia 1 Wrocław oraz M.Nowosadzki, J.Kalita, M.Mazurkiewicz i K.Jassem z Konkret Chełmno, jak również P.Walczak (npc), na co dzień występujący w Consus Kalisz.

Zajęli oni 1 miejsce w swojej grupie eliminacyjnej, mając prawo wyboru przeciwnika w 1/16 play off. – Wybraliśmy Szwajcarię, która przegrywając, zdecydowanie poddała mecz po 5 jego segmencie. Następnie w 1/8 play off rozegraliśmy ciężki mecz ze Szwedami, złotymi medalistami olimpiady w Lille w 2012 roku oraz wicemistrzami Świata z ubiegłego roku. Oba te finałowe pojedynki grali oni z Polską z naprzemiennym szczęściem. We Wrocławiu Szwedzi zostali pokonani w 96-rozdaniowym meczu 167-144. 123-201 IMP to wynik naszego przegranego spotkania półfinałowego z późniejszym zwycięzcą, reprezentacją Holandii. Stosunkowo wysoka porażka była podyktowana niekorzystnym rezultatem po 4 segmencie z 6, czyli 62-122. Niestety, pogoń za wynikiem nie powiodła się – wspomina Piotr Walczak.

Następnie biało-czerwoni w walce o brązowy medal pokonali reprezentację Hiszpanii w stosunku 105:92 IMP. W drużynie z Półwyspu Iberyjskiego występowało dwóch Polaków – Andrzej Knap i Artur Wasik, przed 25 laty reprezentanci naszego kraju w kategorii juniorów.

W finale drużyna Holandii wygrała z reprezentacją Monaco 155:134 IMP.

Drużynowe reprezentacje Polski w kategoriach kobiet i seniorów przeszły fazę eliminacji, ale nieznacznie przegrały w ćwierćfinałach. Nasza ekipa mixt przegrała swój mecz w 1/16 finału. Oprócz Piotra Walczaka, który jako niegrający kapitan prowadzi polską reprezentację Open od 9 lat, także inni zawodnicy kaliskiej drużyny Consus uczestniczyli w olimpiadzie, m.in. reprezentując drużynę Monaco, która zdobyła srebrny medal w kategorii Team Open. W składzie tej ekipy znaleźli się P.Zimmermann, F.Multon, G.Helgemo, T.Helness, J.C.Allawena oraz K.Martens i D.Filipowicz (coach).

Zawodnik drużyny Consus Kalisz Krzysztof Martens przez wiele lat reprezentował Polskę na międzynarodowych imprezach mistrzowskich, a od tego roku oficjalnie występuje jako brydżysta Monaco. Kaliszanin Dominik Filipowicz, na co dzień również grający w drużynie Consus, ze względu na formalne ograniczenia podczas olimpiady nie mógł jeszcze występować jako zawodnik w teamie znad Morza Śródziemnego i pełnił funkcję coacha. Zadania jego polegały na sprawowaniu opieki nad drużyną, ustalaniu taktyki, wystawianiu składów, rozpracowywaniu systemów i ustaleń przeciwników, sprawdzaniu i korygowaniu zapisów. W niektórych reprezentacjach zadania te są podzielone między kapitana i coacha.

World Bridge Games
Olimpiada brydżowa odbywa się od 60 lat w latach letnich igrzysk. Piotr Walczak jako kapitan na olimpiadach zajmował 5. miejsce w Pekinie w 2008 roku, 2. miejsce w Lille w 2012 roku (w składzie znalazło się wtedy czterech zawodników z Kalisza – P.Żak, Jurek Zaremba, Grzegorz Narkiewicz, Krzysztof Buras) i 3. miejsce we Wrocławiu. Może się jeszcze pochwalić się kilkoma medalami Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy.

Brydżowe sukcesy zawodników CONSUS KALISZ podczas wakacji:

Zawodnicy kaliskiej drużyny Consus w okresie wakacyjnym z sukcesami uczestniczyli w różnych zawodach brydżowych:
- Kongres Brydżowy w Sławie
W kongresowym turnieju teamów o “Puchar Lata” zwyciężyła drużyna w składzie M.Bielawski, S.Gołębiowski, J.Leśniczak, S.Pająk, M.Rafalski i P.Walczak (Consus Kalisz). Uczestniczyło 25 drużyn.
W III turnieju wczasowym odbywającym się podczas tego kongresu zwyciężyła para W.Klapper i G.Lewaciak (Consus Carbon Kalisz). Wzięło udział 85 par.
- Międzynarodowy Kongres Bałtycki w Sopocie
Zwycięstwo w Turnieju teamów o Wazę Bałtyku odniosła drużyna MAZURKIEWICZ w składzie A.Błachnio, S.Gołębiowski, K.Jassem, M.Mazurkiewicz, P.Walczak (Consus Kalisz) i A.Wujków. Wystąpiło 48 drużyn.
- Kongres Brydżowy Grand Prix Warszawy
Na drugim miejscu II kongresowy turniej par zakończyli L.Majdański (Consus Kalisz) i A.Pawlak. Uczestniczyło 80 par.
W V kongresowym turnieju par zwyciężyli Z.Beling i J.Olczyk (obaj Consus Carbon Kalisz). Wzięło udział 328 par.
Zwycięzcami XI kongresowego turnieju par zostali P.Ilczuk (Consus Kalisz) wraz z M.Dąbrowskim. Uczestniczyło 117 par.
W rozgrywanym w ramach kongresu II otwartym turnieju par pierwsze miejsce zajęli P.Ilczuk (Consus Kalisz) i T.Kaczanowski. Brało udział 66 par.
W Pożegnalnym Turnieju Par GP Mazowsza drugie miejsce przypadło w udziale parze P.Łyczkowski i P.Ilczuk (Consus Kalisz).
Ponadto w punktacji długofalowej turniejów otwartych rozgrywanych w ramach Grand Prix Warszawy na 317 uczestników pierwsze miejsce zajął P.Ilczuk (Consus Kalisz).
- Greek Islands Festival na Rodos
W turnieju teamów zwyciężyła drużyna SAKR w składzie M.Sakr, J.Pszczoła oraz K.Martens J.Cieślak i D.Filipowicz (trzech zawodników Consus Kalisz). Uczestniczyły 43 drużyny.
W turnieju mixtów na 82 pary 4 miejsce zajęli M.Sakr i K.Martens. W turnieju open 7 miejsce zajęli J.Cieślak i D.Filipowicz. Wzięło udział 100 par.