Ta niepozorna, położona blisko Parku Miejskiego uliczka ma wielką historię. Tu mieściła się fabryka zabawek, słynny zakład fotograficzny a także urodził się tu podróżnik i odkrywca Stefan Szolc-Rogoziński. Już 2 września ulica Niecała będzie świętować, a z tej okazji wszystkie jej zakątki wypełnią się atrakcjami.

Article article article img 4817
fot. BK

Modelarze, miłośnicy antyków i motoryzacji a także oddani fani fantastyki, książek, nowych technologii i zdrowego stylu życia – wszystkie pasje i dziedziny spotkamy na ulicy Niecałej już 2 września! Z roku na rok każda impreza na tej legendarnej kaliskiej ulicy zaskakuje i pokazuje swoje nowe oblicza, a także pokazuje piękno i historię tej niepozornej uliczki.

Nie ważne co, ale ważne, że z pasją! Tak można określić uwielbiane przez kaliszan i turystów Święto Ulicy Niecałej.

Już 2 września na wszystkich odwiedzających będą czekały taniec i muzyka ze szkołą Sieraszewski oraz Music Store, nauka gry w szachy pod okiem arcymistrza w Zaułku Szachistów oraz Zaułek Młodych, w którym spotkają się kolekcjonerzy, zbieracze i miłośnicy klocków Lego. W tym roku dołączą do nas również miłośnicy gier i fantastyki! Podczas tegorocznej edycji nie tylko cofniemy się do przeszłości, ale czeka nas podróż w przyszłość. Informatycy, gracze i fani nowych mediów spotkają się i podzielą swoją pasją oraz doświadczeniem w Zaułku Przyszłości.

- Tegoroczna formuła uległa pewnej zmianie. Chcemy wprowadzić elementy nowoczesności, po to by, przez historyczne spojrzenie na świat znaleźć się w teraźniejszości. Dzięki współpracy z PWSZ i szkołami powstaną zakątki ultranowoczesności, będzie możliwość zobaczenia najnowszych osiągnięć techniki i informatyki – mówi Cezary Suszyński, Komoda Club.

W tym roku po raz pierwszy będzie można zostać dawcą szpiku oraz oddać krew. Będzie można zostać “Herosem ulicy Niecałej” i pierwszy raz swoim życiu oddać honorowo krew. - Novum na ulicy Niecałej będzie punkt oddawania krwi. Jest to temat bardzo istotny, gdyż krwi ciągle brakuje i prośmy wszystkich czynnych dawców oraz tych, którzy chcieliby pierwszy raz oddać krew do zgłoszenia się – mówi Cezary Suszyński.

Święto ulicy Niecałej będzie bardzo zdrowe! Diety i fitness to nie tylko moda, ale styl życia mieszkańców większych miast. Będzie więc okazja do skorzystania z porad dietetyka, poznanie ciekawych potraw i właściwości soków, łuski gryczanej czy eco herbaty. Nie zabraknie również pokazów fitness.

5 lat temu na kaliskim wydarzeniu pojawił się kocioł, w którym smażono na ogniu powidła. Pojawi się ponownie na tegorocznej imprezie! Będzie możliwość spróbowania tego wspaniałego i aromatycznego smakołyku.

Jeśli mowa o ludziach z pasją to znajdzie się również coś dla muzyków amatorów i profesjonalistów! - O 16:00 rozpocznie się trzecie wydanie Integracji Muzycznych. Jest to pomysł Piotra Wałkowskiego, który przybył do Kalisza i zakochał się w tym mieście. 3 lata temu wymyślił nieformalne spotkania muzyków, których formułę poszerzał, aż zawędrowały na ulicę Niecałą – mówi Przemysław Kaczmarek.

Podczas tegorocznego Święta Ulicy Niecałej znajdzie się również coś dla prawdziwych mężczyzn! Pojawi się Zaułek historii i militariów. Zobaczymy wystawę starej broni, którą pokaże Klub Iskra, prezentacje strojów wojskowych dawnych wojen jak również rekonstrukcję lazaretu – lata 20-te.

Wielką atrakcją imprezy będzie w podczas tej edycji szkielet pianina, czyli instrument jeszcze nie dokończony, z odsłoniętym wnętrzem i całym mechanizmem. - Pianino zaprezentuje fabryka Schimmel z Kalisza. Jest to pianino bez obudowy, bez pudła rezonansowego. Kierując się zasadą uczenia, będzie taki instrument postawiony i każdy, kto potrafi grać zasiądzie do pianina, które brzmi nieco inaczej, pokazując tym samym jak działa cały mechanizm. Na co dzień nie mamy możliwości zajrzeć do wnętrza takiego instrumentu – mówi Cezary Suszyński.

Stałym punktem świętowania oraz miejscem spotkań jest artystyczna kawiarenka „Komody Club” z dźwiękami fortepianu oraz występami profesjonalistów, absolwentów szkoły muzycznej oraz amatorów.
Zachęcamy mieszkańców do ubrania się na wzór mieszkańców naszego miasta sprzed 100 lat, by stworzyć klimat dla dźwięków katarynki odwiedzającej nas aż z Jeleniej Góry.

Bogatą i ciekawą historię ul. Niecałej będzie odkurzała Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Kaliszanie będą mogli przypomnieć lub poznać na nowo historię Alberta Nestrypke – architekta z ulicy Niecałej, urodzonego w 1887 roku. - Wybitny architekt związany jest z wieloma obiektami na terenie naszego miasta i jego nazwisko związane jest z odbudową miasta Kalisza po zniszczeniach 1914 roku. Ostatni obiekt, który zaprojektował to villa przy ul. Niecałej 5 – mówi Adam Borowiak, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Z tej okazji przygotowana zostanie specjalna wystawa w auli Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Tradycyjne swe prezentacje w klimacie lat minionych oferują:

- twórcy, artyści, malarze, rzeźbiarze, plastycy, fotografowie, poeci, pisarze,
- kolekcjonerzy, zbieracze, modelarze, hobbyści

Ważnym motywem każdej edycji Święta Ulicy Niecałej są LALKI – bo to tutaj właśnie – w 1884 roku – powstała Fabryka Lalek i Zabawek Adama Szrajera. Czeka nas I Festiwal Lalek, podczas którego zobaczymy historyczne oraz współczesne eksponaty, prezentacje a także będzie okazja do wzięcia udziału w spotkaniach i dyskusjach kolekcjonerów.

I w tym roku nie zabraknie zabytkowych pojazdów Rolls Royce i Bentley oraz Mercedesów, które można dotknąć a nawet zasiąść za kierownicą.

Po raz pierwszy będzie również stoisko ze strojami lat 20 i 30 XIX wieku!

Niezwykłym miejscem na ul. Niecałej jest Cerkiew Prawosławna, w której 2 września, o godzinie 10:00 odbędzie msza. O godzinie 14:00 natomiast wysłuchamy koncertu Chóru Prawosławnego.

Scena Rondo
sobota 2 września
11.00 – 19.00 blok podstawowy
scena FONTANNA – występy w trakcie trwania imprezy
scena ENERGETYK – występy dzieci
19.00 – 23.00 zabawa uliczna – nauka tańca – Sieraszewski Dance Studio
niedziela 3 września
12.00 – 17.00 – blok podstawowy wystawienniczy na Ulicy Niecałej
14.00 – 22.00 – SCENA RONDO
14.00 – 16.00 występy dzieci i młodzieży
16.00 – 22.00 mix muzyczny zespołów blues, rock, jazz, pop

2.09.2017 /sobota/
Scena CAFE KOMODA

11.00 Piano – klezmer
11.30 recital vocal. – Patryk Raniś
12.00 Koncert – Kwartet sax. Henryk Siuda
12.30 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia ,koncerty „Młodzież
Klasycznie”
14.00 recital vocal. – Maciej Klociński „ Przedwojenne przeboje „
14.30 Kaliska Orkiestra Rozrywkowa – „ Swing……swing „
16.00 recital vocal. – Małgorzata Puchalska ,” Ogrody piosenki „
16.30 Accorinet Klezmer Band – „ Klezmerzy z rozmarku”
17.30 recital vocal. – Maciej Klociński „ Przedwojenne przeboje „
18.30 Piano – klezmer
19.00 Dance street – Zabawa uliczna
SCENA RONDO

12.00-14.00 program w wykonaniu kaliskich przedszkolaków
14.00-17.00 koncerty wokalne i pokazy taneczne młodzieży
3.09.2017 /niedziela/

SCENA CAFE KOMODA

11.00 Piano – klezmer
12.30 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia – koncerty
„Młodzież klasycznie „
14.00 Piano – klezmer
SCENA RONDO
16.00 – 21.00 Mix muzyczny zespołów blues , rock ,jazz pop

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie
Co trzeba zrobić, aby zarezerwować sobie nieodpłatne miejsce wystawiennicze podczas Święta Ulicy Niecałej lub wystąpić na scenie podczas tego Wydarzenia?

Wystarczy wypełnić zgłoszenie co jest możliwe po skontaktowaniu się z Biurem Organizatorów, które mieści się w Restauracji Komoda Club, zadzwonić pod nr 62 752 14 00 lub wysłać maila na adres; kalpab@kalpab.com.pl w temacie wiadomości wpisując “uczestnik Niecała 2017”.

A jak było podczas dwóch poprzednich edycji – możecie przeczytać i zobaczyć w materiałach na Calisia.pl:
Bardzo Udane Święto Niecałej (2015)
http://www.calisia.pl/articles/bardzo-udane-swieto-niecalej
Święto Ulicy Niecałej[wideo i foto] (2016)
http://www.calisia.pl/articles/swieto-ulicy-niecalej-wideo-i-foto)

Zobacz także
Thumb dsc08922
Kto chciałby mieć dom w Hiszpanii?
Thumb przechwytywanie w trybie pe noekranowym 2017 11 22 215012.bmp
Przebudowa ul. Widok - zmiany w organizacji ruchu
Thumb p1210064
Radiowa Trójka nadaje z Kalisza!

KomentarzeDrogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb att00250
Msm icon 30
Hotel Kristoff
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
więcej»
Bico australia 20131216 146n120