SztukaKuka – radość dla dzieci, wskazówki dla rodziców

2016-04-28 07:39:00 sk

II Dziecięcy Festiwal Działań Artystycznych „SztukaKuka” przyniósł trzy dni różnorodnych warsztatów artystycznych dla dzieci i rodziców, barwną paradę i ciekawe imprezy towarzyszące. Pomysłodawczynią tej niezwykłej imprezy jest Natalia Zawartka prowadząca zajęcia w Strefie Artystycznej UCIECHOWO, którą wspomagały animatorki Michalina Królikowska i Marta Ignaszak.

fot. Uciechowo
fot. Uciechowo

W miniony weekend Kalisz stał się stolicą dziecięcej zabawy. Organizatorzy festiwalu zadbali o bogatą ofertę rozrywkowo-poznawczych działań skierowanych tak dla dzieci, jak i dla rodziców i opiekunów. Profesjonalne, przemyślane inicjatywy są efektem pasji do działań twórczych i zamiłowania do pracy z dziećmi głównej pomysłodawczyni tego największego w Kaliszu i regionie wydarzenia – Natalii Zawartki, animatorki kultury i pedagożki.

- Z racji tego, że sama jestem mamą zależało mi, by stworzyć w Kaliszu festiwalową przestrzeń do szeroko pojętych działań artystycznych dla najmłodszych, by mogły czerpać i doświadczać w miejscu, w którym żyją i mieszkają – powiedziała Natalia Zawartka.

Tegoroczną edycję festiwalu wraz z Natalią współtworzyły Marta Ignaszak i Michalina Królikowska – pedagożki i arteterapeutki. Ich głównym założeniem przy przygotowywaniu całej palety warsztatów artystycznych było stymulowanie i rozwijanie inteligencji emocjonalnej, dzięki której dzieci mogą uporządkować swój świat emocji, co pozwoli im pracować twórczo w grupie, a zarazem podniesie ich kreatywność i samoocenę.

- Poza radością z tworzenia i zabawą, dzięki której dzieci mogą doświadczać czegoś nowego i rozwijać swoje talenty, są jeszcze inne korzyści, na które często nie zwraca się uwagi. Wybierając propozycje i tworząc prowadzone także przez nas warsztaty festiwalowe skupiałyśmy się na dobieraniu form i materiałów, które są dla dzieci ciekawe. Ten materiał stawał się często punktem wyjścia do ćwiczenia umiejętności takich jak motoryka mała i duża, koncentrowanie uwagi podczas aktywności, współdziałanie z innymi dziećmi oraz stymulacji polisensorycznej – powiedziała naszemu portalowi Calisia.pl Michalina Królikowska.

Przez trzy dni dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych, tanecznych, wokalno-instrumentalnych, teatralnych, czy sensorycznych, prowadzonych przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę terapeutów, psychologów, pedagogów, animatorów kultury i arteterapeutów. Wszystkie cieszyły się dużym powodzeniem i miały pełną obsadę, a nawet nadkomplety uczestników.

- Wszystkie warsztatowe grupy były pełne, mimo, że w tym samym czasie odbywało się równolegle kilka warsztatów. To pokazuje nam, jak bardzo dzieci i ich rodzice potrzebują artystycznej przestrzeni do działania. W naszej ocenie warsztaty malowania na szkle cieszyły się chyba największym zainteresowaniem młodych Kaliszan. W zajęciach wzięło udział ponad 60-cioro dzieci. Bardzo spodobał im się pomysł malowania butelek. Powstały z nich m.in. kolorowe wazony i ozdobne karafki na wodę – powiedziała Marta Ignaszak.

- Również warsztaty wielkoformatowe cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych dzieci. Z chęcią pomagali im również dorośli, bo któż choć raz nie miał ochoty umazać całych ścian farbami? Pokój dziecięcych marzeń przede wszystkim wyrażał swobodę w poruszaniu się i doświadczaniu dziecięcego, kolorowego świata.
Warto w tym miejscu także wspomnieć o warsztacie teatralnym “Felek i Przyjaciele”, na który też bardzo licznie udali się rodzice wraz ze swoimi pociechami
– dodała Michalina Królikowska.

Z różnorodności tematycznej oraz sposobu prowadzenia zajęć zadowoleni byli także rodzice. Wielu z nich zdobywało tam cenne wskazówki, jak zaproponować dzieciom nietypowe, interesujące zabawy, które są świetną alternatywą dla komputera i telewizora. Natalia Zawartka podkreślała płynące ze strony opiekunów ciepłe słowa uznania i otwartość na oferowane działania:

- W porównaniu do ubiegłorocznej edycji, rodzice wraz z dziećmi dużo odważniej reagowali i włączali się w nasze propozycje. Nie bali się doświadczać nowych rzeczy, czy też nie przywiązywali już tak dużej wagi do zabrudzenia ubrania podczas działań plastycznych. To pozwoliło nam na szerszą swobodę działań i większe zaangażowanie uczestników podczas festiwalowych warsztatów. Rodzice mogli zobaczyć jak wiele różnorodnych działań można podejmować ze swoją pociechą wykorzystując do tego celu często łatwo dostępne materiały. Jest mnóstwo alternatyw dla spędzania czasu bez komputera czy telewizji – wystarczą tylko chęci, ciut inspiracji i pozwolenie dziecku na swobodę działania. To wpływa bardzo pozytywnie na rozwój ich wyobraźni i sprawia, że w przyszłości nie będą bały się próbować doświadczać czegoś nowego.

W II odsłonie Festiwalu zdecydowano się również na ujęcie w programie warsztatów skierowanych do dzieci niepełnosprawnych. Instruktorki zadbały o przyjazną atmosferę oraz dostosowanie poziomu trudności do potrzeb każdego uczestnika zajęć. Warsztaty cieszyły się ogromnym powodzeniem, co pokazuje , że w naszym mieście istnieje duża potrzeba przeprowadzania tego typu działań.

Podsumowując całe trzydniowe przedsięwzięcie, organizatorki już myślą o przyszłorocznej odsłonie festiwalu.
- My jesteśmy zadowolone z przebiegu festiwalu. W tym miejscu, jeszcze raz dziękujemy wszystkim prowadzącym warsztaty, jak również naszym festiwalowym partnerom, bo bez nich festiwal nie mógł by być, aż tak bogaty w wydarzenia. Jeżeli chodzi o SztukaKuka 2017 to oczywiście zależy nam, by działania się nie powtarzały i by dzieci mogły doświadczać nowych rzeczy, ale nie jest to taka prosta sprawa, gdyż niejednokrotnie same pociechy i ich rodzice jak im się coś bardzo podobało, to chcą by to pojawiło się ponownie. Mamy już kilka pomysłów na kolejną edycję i mamy nadzieję, że przypadną one do gustu uczestnikom – powiedziała Natalia Zawartka.

Dzieciom podobały się również imprezy towarzyszące wśród których znalazła się Dziecięca Parada Uśmiechu – czyli przemarsz od teatru do budynku Centrum Kultury I Sztuki w barwnych, samodzielnie wykonanych strojach, happening “Doświadczenia człowieka”, czyli wspólne, bardzo emocjonalne granie na Bum Bum Rurkach, spotkanie z cyrkowcem podczas śmiesznego Eduardo Show oraz świetny spektakl “Zwierzęta Doktora Dolittle” przygotowany przez kaliskie Studium Animatorów Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe był wolny, zaś działania odbywały się w kilku miejscach: w Strefie Artystycznej Uciechowo, w CKiS, w kaliskim teatrze, w Studiu Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej, w szkole Brait, pod ratuszem, w Cafe.Calisia.pl i w Auli WPA UAM.

Gratulujemy twórczych pomysłów i zachęcamy kaliszan do korzystania ze wszystkich propozycji festiwalu SztukaKuka w roku przyszłym.

Zdjęcia udostępniła Strefa Artystyczna UCIECHOWO.

Więcej zdjęć z Festiwalu znajdziecie tutaj na Albumy na Facebooku SztukaKuka

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować