Trwa kaliski Festiwal Pianistów Jazzowych

2015-11-27 11:35:00 redakcja

Ostatni weekend listopada w Kaliszu upłynie pod znakiem światowych gwiazd muzyki jazzowej. Oprócz trzech wielkich nazwisk – Ron Carter, Enrico Rava, Włodzimierz Nahorny – na scenie pojawi się ponad 30 innych muzyków z Polski, Włoch, USA, Niemiec Austrii i Kuby.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Festiwal Pianistów Jazzowych tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend listopada – w tym roku będzie to 27, 28 i 29. Dźwięki jazzowe wybrzmią w gmachu Centrum Kultury i Sztuki oraz Klubie Komoda.

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu kilkakrotnie otrzymał tytuł Muzycznego Wydarzenia Roku w Polsce w miesięczniku „Jazz Forum”. I to właśnie redaktor naczelny czasopisma – Paweł Brodowski nadał Festiwalowi kształt artystyczny. Do tej pory za kreację Festiwalu i kontrakt odpowiedzialna była Barbara Fibingier, poprzednia szefowa CKiSu, która w tym roku pożegnała się z placówką. W działaniach towarzyszyła jej również cała załoga działu artystycznego z Agatą Nowakowską-Dybką i Janem Cegiełką na czele.

W tym roku zostało zaplanowanych 11 koncertów i Jam Session. 9 koncertów odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki – po 3 każdego wieczoru, dodatkowo dwa koncerty podczas oficjalnego after party jazzowym w Klubie Komoda – mówi Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Trzy nazwiska wyznaczają symbolicznie trzy ważne tradycje i konteksty.

Po pierwsze Ron Carter, gigant współczesnego jazzu, jeden z filarów wielkiego kwintetu Milesa Davisa, trzy lata temu wprowadzony przez amerykański „Down Beat” do Hall of Fame.

Po drugie Enrico Rava, jedna z najwybitniejszych twarzy europejskiej sceny jazzu, po trzecie Włodzimierz Nahorny, którego kariera i dorobek odzwierciedlają to co najlepsze w polskim jazzie ostatnich kilkudziesięciu lat.

Nahorny akompaniujący Mariannie Wróblewskiej (obecność tej artystki na naszym festiwalu to nawiązanie do legendy Mieczysława Kosza, który patronował organizowanemu tu przez wiele lat Konkursu Pianistów Jazzowych) otwiera plejadę mistrzów klawiatury w szerokim przekroju od Adzika Sendeckiego po Ramona Valle, od Pawła Tomaszewskiego po Stefano Battaglię, od Iiro Rantali po Giovanniego Gudiego. Obok latynoskich rytmów Ramona Valle zabrzmi liryzm Łukasza Ojdany z RGG oraz swingujący fortepian Katarzyny Pietrzko i elektryczne piano Kuby Gwardeckiego grającego z triem Kingi Głyk w nocnym klubie Komoda.

Wątki specjalne to wokaliści Marianna Wróblewska i Wojciech Myrczek, oboje śpiewający m.in. standardy (ale w jak różny sposób!) oraz fenomenalny Atom String Quartet, nadal w uderzeniu, tuż po wydaniu nowego albumu.

Nowością będzie poprzedzające wydarzenia festiwalowe spotkanie z fotografem Henrykiem Malesą, który opowie o swojej “przygodzie życia”, związanej z jazzem, a także zaprezentuje muzykę jazzową, która towarzyszyła tym przygodom. Zrodziła się taka inicjatywa, jeszcze obywatelska, a wkrótce stowarzyszenia “Jazz nad Prosną”, dotycząca spotkań z różnymi osobistościami jazzu, niekoniecznie zawsze muzykami, ale osobami, które tej muzyce towarzyszą pod względem organizacyjnym, dokumentacyjnym, fotograficznym, plastycznym bądź każdym innym – tłumaczy Grodziński. Zapraszamy w czwartek, tuż przed Festiwalem do sali studio w CKiS!

42. Międzynarodowemu Festiwalowi Pianistów Jazzowych towarzyszyć będzie wystawa światowej sławy malarza i ilustratora Rafała Olbińskiego*, zatytułowana „50 okładek na 50-lecie Jazz Forum”. Wystawa będzie prezentowana przed i w trakcie Festiwalu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować