Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli (art. 27 k.r.o). Zdarza się jednak, że małżonek w ogóle nie partycypuje lub uczestniczy tylko w niewielkim zakresie we wspólnych wydatkach związanych z utrzymaniem domu i rodziny, pożytkując cały swój miesięczny zarobek wyłącznie na swoje potrzeby, pozostawiając ciężar utrzymania rodziny na współmałżonku. Dzieje się tak w małżeństwie pani Jolanty, której mąż już od wielu miesięcy nie przekazuje pieniędzy na koszty związane z utrzymaniem mieszkania oraz małoletnich dzieci a otrzymywane wynagrodzenie zatrzymuje wyłącznie dla siebie.

Article article zrzut ekranu 2017 12 23 o 21.53.41

W takiej sytuacji pani Jolanta może skorzystać z rozwiązania jakie daje art. 28 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który ma na celu ochronę rodziny. Wynika z niego, że jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka ( art. 28 § 1 k.r.o.). Warunkiem zastosowania tego przepisu jest pozostawanie przez małżonków we wspólnym pożyciu oraz nie wypełnianie przez jednego z nich obowiązku zaspakajania potrzeb rodziny. Wspólne pożycie z reguły oznacza, że małżonkowie utrzymują więź gospodarczą, uczuciową i fizyczną. Warto jednak zwrócić uwagę, że w świetle zastosowania art. 28.k.r.o. wspólne pożycie będzie rozpatrywane jako utrzymywanie między małżonkami więzi gospodarczej, tj. wspólnego zamieszkiwania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Co istotne, pani Jolanta mogłaby wnieść o wydanie przez sąd nakazu wypłaty wynagrodzenia męża do jej rąk zarówno w sytuacji, gdy tworzy rodzinę wspólnie z mężem i dziećmi będącymi na ich utrzymaniu, jak i wtedy, gdy w rodzinie dzieci takich nie ma. Z rozwiązania tego mogą więc skorzystać rodziny składające się z małżonków i dzieci pozostających na ich utrzymaniu jak i rodziny, tworzone wyłącznie przez samych małżonków.

Sądowy nakaz wypłacania świadczeń do rąk drugiego małżonka może dotyczyć wynagrodzenia za pracę, emerytury czy renty jak i innych stałych, powtarzających się świadczeń.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb f7b5d6dd92967ecab05f75a767a754e2
Kolejna edycja Motoserce! Atrakcje z adrenaliną ...
Thumb dsc04637
Wypadek w miejscowości Szulec. 3 osoby trafiły d...
Thumb 763464 1.1
„Han Solo: Gwiezdne wojny – Historie” - już dziś...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb zrzut ekranu 2018 01 08 o 12.17.28
Msm icon 30
Prestige - Salon Kosmetyczny
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
więcej»
Bico australia 20131216 146n120