Twój wizerunek – Twoje prawo

2016-05-30 08:50:00 Jacek Magnuszewski

Twój wizerunek – Twoje prawo. Wielu z nas bywało na prywatnych imprezach towarzyskich, na tzw. domówkach czy urodzinach a potem zdjęcia z tych uroczystości, na których oczywiście jesteśmy, zostały zamieszczone np. na Facebooku.

Nie jest tak źle, kiedy zostaliśmy na nich przedstawieni w poprawnym świetle, znacznie gorzej jest natomiast, gdy zdjęcie nas ośmiesza czy wręcz kompromituje. I tak naprawdę nikt nas nie zapytał, czy w ogóle może upublicznić nasz wizerunek a kiedy przeglądamy profile naszych znajomych na portalach społecznościowych, znajdujemy się na jednym zdjęciu, na drugim…na kolejnym. A do tego te komentarze pod zdjęciem…Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Czy w ogóle mamy możliwość żądania usunięcia takiej fotografii ze strony?
Masz prawo do ochrony swojego wizerunku! Choć prawo nie definiuje jego pojęcia to zgodnie z orzecznictwem sądowym oznacza on fizyczne utrwalenie wyglądu człowieka w taki sposób, który pozwala na jego identyfikację. Będzie to przedstawienie Twojej osoby np. na zdjęciu, na obrazie, na filmie czy nawet jako karykatury, w taki sposób że nie ma żadnych wątpliwości czyj to wizerunek.
W świetle prawa cywilnego wizerunek jest dobrem osobistym każdego człowieka i podlega ochronie prawnej na zasadach ogólnych (art. 23 k.c. i 24 k.c.). Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku ( tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 666) uszczegóławia kwestię związaną z wizerunkiem człowieka wskazując, kiedy wymagana jest zgoda na rozpowszechnianie wizerunku a kiedy nie. Zgodnie z art. 81 ust. 1, zdanie pierwsze ustawy o prawie autorskim, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
Zgodnie więc z zasadą ogólną, osoba publikująca Twój wizerunek musi mieć na to Twoją zgodę. W przeciwnym razie dochodzi do złamania prawa i naruszenia Twojego dobra osobistego. Zgoda na wykorzystanie wizerunku może być udzielona w dowolnej formie, a zatem również w formie ustnej, ale musi być niewątpliwa. Oznacza to, że osoba jej udzielająca musi mieć pełną świadomość nie tylko formy przedstawienia jej wizerunku, ale także miejsca i czasu publikacji, zestawienia z innymi wizerunkami i towarzyszącego komentarza ( wyrok SA w Warszawie z dnia 7.5.2014 r., I ACA 1686/13, Legalis).
Od powyższej zasady są jednak wyjątki.
W braku wyraźnego zastrzeżenia, zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie, np. jako modelka na sesji zdjęciowej markowych ubrań, wizażu czy fryzur. Przepis wprowadza tu tzw. domniemanie zgody. Jednak w tym przypadku muszą być spełnione dwa warunki: pozowanie oraz przyjęcie zapłaty przez osobę której wizerunek jest rozpowszechniony.
Zgodnie zaś z art. 81 ust. 2 cytowanej wyżej Ustawy, zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych oraz osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza.
Jeśli chodzi o osobę powszechnie znaną to po pierwsze, wizerunek powinien być wykonany w związku z pełnieniem wymienionych w przepisie funkcji a po drugie, rozpowszechnienie wykonanego w takich warunkach wizerunku, musi pozostawać w związku z pełnieniem przez sportretowanego wymienionych funkcji, np. rozpowszechnienie wizerunku aktorki w celach reklamowych produktów spożywczych wymaga jej zgody, gdyż nie jest on związany z jej działalnością zawodową. Rozpowszechnienie wizerunku osoby powszechnie znanej musi być podyktowany również społecznie uzasadnionym interesem. Nie jest możliwe rozpowszechnienie wizerunku takiej osoby wyłącznie dla celów komercyjnych.
Jeśli jesteś na zdjęciu, w którym stanowisz jedynie szczegół całości, takiej jak impreza publiczna, zgromadzenie czy krajobraz, osoba rozpowszechniająca Twój wizerunek nie potrzebuje Twojej zgody, np. gdy znajdziesz się na filmie w TV, na zdjęciu w portalu internetowym czy w gazecie w związku z jakimś wydarzeniem, media które przedstawiają to wydarzenie, nie potrzebują zgody na wykorzystanie Twojego wizerunku.
Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana, żeby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie pytania. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować