Tydzień Herbat - zapraszamy do Cafe.Calisia.pl !

2016-11-21 10:15:00 Daria Cafe.Calisia.pl

Każdego roku Polacy spożywają ponad pół kilograma herbaty na osobę. Oczywiście, zdecydowanie mniej niż na przykład Brytyjczycy czy Irlandczycy (2-3 kg), jednak więcej niż Francuzi (jedyne 200 g). Niestety, nasz wybór najczęściej pada na mniej zdrową czarną herbatę i to w dodatku ekspresową – taką pije ponad 85% Polaków. Po herbaty liściaste sięgamy zdecydowanie rzadziej i do tego niesystematycznie (40% Polaków).

Obecność herbaty na naszych stołach zawdzięczamy nowojorskiemu importerowi Thomas’owi Sullivan’owi, który to w 1908 roku po raz pierwszy wysłał próbki herbaty do Europy. W efekcie, pod koniec XX wieku świat oszalał na jej punkcie!

Ważne fakty o herbacie:

1. Z żywieniowego punktu widzenia najzdrowsza jest herbata zielona (niefermentowana) i czerwona (półfermentowana), ponieważ posiadają więcej korzystnych dla zdrowia przeciwutleniaczy w porównaniu do herbaty czarnej (fermentowana). Polifenole zawarte w zielonej i czerwonej herbacie wykazują działanie przeciwmiażdżycowe oraz przeciwnowotworowe. Z kolei alkaloidy (głównie kofeina, która w herbacie nazywana jest teiną) stymulują krążenie, dzięki czemu wykazuje korzystny wpływ na pracę naszego serca i całego układu krwionośnego. Niefermentowana herbata ułatwia procesy trawienne, pracę nerek i układu moczowego, dodatkowo – pomaga w leczeniu nadkwasoty żołądka, obniża stężenie cholesterolu w naszej krwi oraz wywiera korzystny wpływ na pracę układu nerwowego i oddechowego.

2. Herbaty ekspresowe zazwyczaj zawierają najtańszy pył herbaciany, a nie liście, z których to uwalnia się wiele korzystnych dla naszego organizmu substancji (olejków roślinnych, katechiny czy polifenoli). Herbata liściasta jest zdecydowanie mocniejsza i ma bardziej wyrazisty smak. Herbaty ekspresowe najczęściej przez bardzo długi czas leżą na półkach sklepowych, przez co tracą smak i aromat.

3. Chyba każda Polka chociaż raz w życiu sięgnęła po herbatkę odchudzającą (typu Slim, Figura). W skład „magicznych eliksirów” wchodzą najczęściej duże dawki ziół, które pobudzają przemianę materii lub w skrajnych przypadkach – powodują efekt przeczyszczający. W przypadku tych herbat należy pamiętać, iż nie należy spożywać ich dłużej niż przez okres trzech tygodni. Po tym czasie z naszego organizmu wypłukiwane są cenne składniki mineralne, występują zaburzenia pracy jelit i dochodzi do odwodnienia organizmu.

4. Najbardziej cenionym gatunkiem na świecie jest herbata cejlońska. Charakteryzuje się ona bogatym smakiem i aromatem.

5. Herbaty kupowane w herbaciarniach bardzo często zawierają jednoliterowe oznaczenia:
- B (Broken) – herbata z łamanych liści,
- F (Fannings) – miał i odsiew,
- F (Flowery) – kwiatowa (kwiat i dwa listki),
- M (Mixed) – mieszanka,
- O (Orange) – z długich liści,
- P (Pekoe) – z liści krótszych i grubszych,
- S (Souchong) – z najgrubszych liści,
- T (Tip) – z nierozwiniętych liści.

6. Herbata earl grey to nie gatunek, to sposób aromatyzowania esencją owocu bergamoty – rodzaju pomarańczy.

7. Wiele herbat np. „malinowych” reklamowanych w mediach w swoim składzie nie zawiera ani grama owoców. Zapach, kolor i smak zawdzięczamy mieszance składników chemicznych.

8. Herbaty, które dostępne są w aptekach nie różnią się jakością, są jedynie zdecydowanie droższe.

9. „Mrożone herbaty” dostępne w pobliskim sklepie to nic innego jak mieszanka cukru, barwników, konserwantów i chemicznych słodzików dające w sumie nawet 200 kcal w 500 ml!

10. Z badań przeprowadzonych przez tajwańskich naukowców wynika, że codzienne picie herbaty przez minimum 10 lat zwiększa gęstość kości o prawie 5%.

11. Komórki ciała osób, które regularnie piją herbatę są pod względem biologicznym młodsze od tych, które zostały pobrane od osób pijących inne napoje (według danych uzyskanych podczas badań na jednym z Uniwersytetów w Hongkongu).

12. Według niemieckich i amerykańskich naukowców, wyciąg z herbaty wpływa na szybsze gojenie uszkodzeń skóry, które powstały w wyniku stosowania radioterapii u pacjentów onkologicznych.

13. Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań nad Przeciwutleniaczami w Londynie dowodzą, iż katechiny i flawonoidy obecne w herbacie posiadają większą zdolność zapobiegania tlenowemu i azotowemu uszkodzeniu wywołanemu przez cząsteczki azotu i tlenu niż przeciwutleniacze, które obecne są w wielu owocach i warzywach.

14. Najbardziej pobudzająco działa herbata czarna, ponieważ zawiera najwięcej teiny.

15. Czas parzenia herbaty wpływa na jej ostateczny smak – w pierwszych 3 minutach parzenia do naparu przechodzą alkaloidy, w kolejnych – garbniki i polifenole, które powodują, że herbata jest mocna i ma gorzkawy smak. Aby herbata miała właściwości pobudzające należy ją parzyć 2-3 minuty, jeśli z kolei ma uspokoić – dłużej.

16. Herbatę czarną i czerwoną zaparza się wrzątkiem, zieloną – wodą o temperaturze 60-80 stopni Celsjusza.

17. Herbaty białe, czerwone i zielone można parzyć nawet pięciokrotnie. Najsmaczniejszy napar uzyskamy w wyniku drugiego parzenia.

Chcesz spróbować nietypowych herbat bez konieczności kupowania całego opakowania w herbaciarni? Przyjdź koniecznie do Cafe.Calisia.pl! Oferujemy bogatą ofertę wszelkich gatunków herbat najwyższej jakości.
Chcesz przekonać się jak smakuje herbata o smaku „Truskawek w szampanie” lub „Pomarańczy w czekoladzie”? Nie może Cię zabraknąć w naszym lokalu w nadchodzących dniach – już w poniedziałek (21.11.) rusza Tydzień Herbat!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować