Uczniowie II LO odwiedzili Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie i spotkali się z wiceministrem Michałem Wosiem.

Article kopia img 2856 External article
"Kościuszkowcy" z Ministrem Michałem Wosiem fot. Witek Kearney

11 października 2017 r grupa uczniów z Klubu Europejczyka “Polonus” z II LO im.Tadeusza Kościuszki w Kaliszu brała udział w warsztatach “Dzień z prawem” w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Uczniowie wysłuchali wykładu dr Izabeli Boguckiej na temat administracji rządowej oraz prelekcji o ścieżce zawodowej sędziego przedstawionej przez Sędziego Krzysztofa Piasecznego. Prowadzący warsztaty Pan Marcin Sławecki zapoznał uczniów z zasadami prowadzenia debat oksfordzkich, po czym wybrani uczniowie mieli okazję odbyć jedną mini-debatę. Najważniejszym punktem warsztatów było spotkanie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Ministrem Michałem Wosiem. Minister Michał Woś, który jest odpowiedzialny za informatyzację wymiaru sprawiedliwości, opowiedział uczniom o swojej pracy. Największe zainteresowanie wzbudziła wśród “Kościuszkowców” informacja o Krajowym Rejestrze Karnym oraz rejestrze przestępców seksualnych. Po intensywnej wizycie w Ministerstwie, uczniowie przeszli do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37. Ten niesławny adres to były Areszt Śledczy w Warszawie-Mokotowie gdzie więziono gen. Augusta Fieldorfa ps. Nil, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rtm. Witolda Pileckiego ps. Witold. Uczniowie wysłuchali historii tego miejsca i zobaczyli celę rtm.Witolda Pileckiego oraz inne miejsca kaźni na terenie więzienia. Muzeum nie jest jeszcze otwarte dla zwiedzających i wygląda tak jak w 1989 roku, kiedy areszt opuścił ostatni więzień. Ten surowy stan tym bardziej przemawia do wyobraźni…
Wizyta w Warszawie możliwa była dzięki Panu Kamilowi Rybikowskiemu, który jest Członkiem Zarządu Fundacji Polska Jutra i działaczem Stowarzyszenia KoLiber, a wyjazd zorganizowała opiekunka “Polonusa” Pani Aleksandra Kalinowska.

Zobacz także
Thumb 3r4a4235
Radni nie wywiązali się z obowiązków
Thumb dsc 4249
Poznaliśmy najpiękniejsze Wielkopolanki 2018 rok...
Thumb czo%c5%82o
Od lipca można składać wnioski na „Dobry Start”
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
więcej»
Bico australia 20131216 146n120