Uczniowie z Wielkopolski zmierzyli się z historią. Gala w CKiS [zdjęcia]

2018-01-20 11:15:00 BK

Ponad uczniwów szkół podstawowych oraz ponad gimnazjalnych wzięło udział w konkursie poświęconym Powstaniu Wielkopolskiemu. 19 stycznia w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród za najlepsze prace multimedialne związane z tą tematyką.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Urząd Marszałkowski we współpracy z Książnicą Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu zorganizował konkurs „Wielkopolsko, czy spadnie na nas wolność…?” dotyczący tego ważnego wydarzenia w historii naszego województwa. Udział w nim mogli wziąć uczniowie klas VII szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych, którzy mieli za zadanie przygotować projekty multimedialne.

W konkursie udział wzięły 52 szkoły z 11 powiatów województwa wielkopolskiego, w zgłoszonych 107 zespołach pracowało 266 uczniów. Najwyżej ocenione zostały prace z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie i Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie.

- Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Były to prezentacje multimedialne oraz bardzo ciekawe filmy i montaże słowno-muzyczne – mówi Róża Pomiecińska, pracownik Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. - Udział w konkursie wzięły szkoły z naszego regionu, z Kalisza, Pleszewa, Krotoszyna czy Ostrzeszowa.

Podczas piątkowej gali prezentowane były najlepsze prace konkursowe. Podziękowania i gratulacje na ręce uczniów złożyła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

- Bardzo ważne jest to by znać własną historię regionalną. Ten konkurs to nie tylko historia ale też kształtowanie kompetencji osobistych, autoprezentacja i sztuka wystąpień – mówiła Marzena Wodzińska.

Galę poprowadził dziekan kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, a uświetnił ją koncert pieśni patriotycznych wykonany przez chór Dysonans
z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki pod kierownictwem Izabeli Pietrzak.

O walkach powstańczych w południowej Wielkopolsce w swojej prelekcji mówił Paweł Pawlaczyk – nauczyciel historii w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Młodzież wykazała się niezwykłą kreatywnością, zarówno w doborze treści, jak i formy prezentacji. Zdjęcia, dokumenty łączone z wywiadami i wizytami w miejscach pamięci sprawiały, że prace konkursowe zostały wysoko ocenione zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować