W piątek 9 czerwca odbyła się XXXIX uroczysta sesja Rady Miejskiej Kalisza z okazji Święta Miasta. Jednym z punktów było uhonorowanie najwyższymi miejskimi godnościami osób szczególne angażujących się w pracę na rzecz miasta. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo oraz fotorelacji z tej uroczystości.

W tym roku na mocy uchwał Rada Miejska Kalisza postanowiła przyznać najcenniejsze miejskie odznaczenia i tytuły następującym osobom:

Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza otrzymali:

śp. Ignacy Adam Bujnicki – Prezydent Miasta Kalisza w latach 1937-1939, wielki patriota, społecznik, który wybitnie zasłużył się dla kaliskiej energetyki. Urodził się 23 lipca 1891 r. w zubożałej rodzinie szlacheckiej w Prozorokach na Wileńszczyźnie. Od 1922 r. mieszkał w Kaliszu. Pracował na stanowisku dyrektora elektrowni miejskiej, mieszczącej się wówczas w centrum miasta, przy al. Józefiny 2 (dzisiejszej al. Wolności). Pełniąc funkcję dyrektora elektrowni przyczynił się do rozbudowy sieci napowietrznych i kablowych miasta oraz okręgu. Był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Bardzo aktywnie działał również na polu społecznym, m.in. w Związku Młodej Wsi, Związku Strzeleckim, Polskim Czerwonym Krzyżu, kaliskim Towarzystwie Miłośników Sceny, Towarzystwie Cyklistów, a także politycznym, w sanacyjnym Bezpartyjnym Bloku Współpracy z Rządem. W październiku 1937 r. został wybrany Prezydentem Miasta Kalisza. Ignacy Adam Bujnicki został aresztowany 13 września 1939 r. i osadzony w więzieniu przy ul. Łódzkiej. Ostatni raz widziano go 11 listopada 1939 r. jak wraz z innymi więźniami był przewożony do siedziby Gestapo, która mieściła się przy ul. Jasnej. Prawdopodobnie jeszcze w listopadzie lub grudniu został zamordowany. Posiadał wysokie odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Legionowy, Odznakę Honorową „Za walkę o szkołę polską”.

śp. ppłk Henryk Grochowski – kaliszanin, partyzant, oficer zawodowy, działacz społeczny i gospodarczy. W kwietniu 1944 r. został adiutantem dowódcy pułku w 27 Dywizji Wołyńskiej. Po zajęciu Lubelszczyzny przez wojska sowieckie i rozbrojeniu polskich oddziałów partyzanckich, które deklarowały wspólną walkę z Niemcami, zdecydował się na przeniesienie wraz z rodziną do Kalisza. Od 1950 r. związany był z Powszechną Spółdzielnią Spożywców w Kaliszu, od 1957 r. był jej Prezesem, a w 1980 r. został Naczelnym Dyrektorem Oddziału WSS „SPOŁEM” w Kaliszu. Za jego kadencji nastąpił intensywny rozwój sieci handlowej „Społem” PSS, powstał wówczas największy market „Tęcza” wraz z tablicą upamiętniającą obóz przejściowy w okresie II wojny światowej. W 1980 r. przeszedł na emeryturę. Za swoją działalność wojenną, zawodową i społeczną otrzymał wiele odznaczeń wojskowych i państwowych oraz wyróżnień za pracę społeczną, m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari za walki w 1939 r., Krzyż Partyzancki za walki 1943-1944, Srebrny Krzyż Zasługi, czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1973 r. otrzymał również Honorową Odznakę Miasta Kalisza.

Tytuł “Zasłużony dla Miasta Kalisza” otrzymali:
Ks. Prałat Andrzej Gaweł, twórca Parafii NMP na kaliskim Majkowie, Katedry św. Mikołaja, budowniczy podwalin Diecezji Kaliskiej.

Prof. nadzw. dr hab. Magdalena Pisarska-Krawczyk, ginekolog-położnik, onkolog, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

Józef Rogacki, samorządowiec, Wiceprezydent Miasta Kalisza w latach 1990-1994, a także radny Rady Miejskiej Kalisza oraz członek Zarządu Miasta Kalisza w latach 1994-1998, Wojewoda Kaliski w 1998 r., Wojewoda Kujawsko-Pomorski w latach 1999-2001, działacz Solidarności.

Stanisław Wachowiak, kanclerz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adma Mickiewicza w Poznaniu działa od 20 lat. Zespół tworzą studenci i absolwenci „Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej” Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego założycielem i dyrygentem jest dr Beata Szymańska.

Nagrodę Miasta Kalisza otrzymała:

dr Beata Szymańska, kaliszanka, założycielka i dyrygentka Chóru Kameralnego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zarządzeniem Prezydenta Miasta Kalisza medale „Honorowy Przyjaciel Kalisza” otrzymali:

Bronisław Ekert urodził się 25 maja 1932 roku w Kaliszu. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w 1947 roku. Początkowo trenował boks w klubie sportowym „Bielarnia”. Pierwszą walkę pokazową w wadze papierowej stoczył mając 15 lat w dniu 1 czerwca 1947 roku podczas meczu WZKS „Bielarnia”-„Ostrovia” Ostrów Wlkp.

prof. dr hab. US Jacek Łapott jest z wykształcenia etnologiem-afrykanistą. Urodził się w Kaliszu, ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka. Większość zawodowego życia związał z Muzeum Narodowym w Szczecinie, kierując tam przez lata Działem Kultur Pozaeuropejskich. Dzięki jego pasji i zaangażowaniu zbiory Muzeum z tego zakresu należą do największych w Polsce.

Beata Sysiak ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu i Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest również absolwentką Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku na kierunku menadżer oświaty. Obecnie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w kaliskim IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego

Marta Walczykiewicz – doświadczona i utytułowana kajakarka, zawodniczka Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Od 2002 roku nieprzerwanie członkini kadry narodowej w kajakarstwie, reprezentantka Polski na wszystkich najważniejszych zawodach w tej dyscyplinie sportowej. Wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i Świata. Mistrzyni Europy z 2013 roku. Złoty medal wywalczyła w portugalskiej miejscowości Montemor-o-Velho w konkurencji K1 na dystansie 200 m. W tym samym roku zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata w Duisburgu
w Niemczech. Jest prawdziwą multimedalistką Pucharu Świata oraz Mistrzostw Polski. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, w Londynie w 2012 roku, a także w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie zdobyła srebrny medal, co nie udało się wcześniej żadnemu z kaliskich zawodników.

Zobacz także
Thumb img 6412
Święto piłki ręcznej w Kaliszu. Ruszył Finał Ogó...
Thumb ef0239b1e9d9ce11b6e36a6516fba599
Strzel gola i zgarnij nagrody w Galerii Amber
Thumb czo%c5%82o
Plenerowa lekcja profilaktyczna w Parku Przyjaźni

Komentarze


Uwaga: Komentarze moderowane. Twój wpis pojawi się po akceptacji moderatora.Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
więcej»
Bico australia 20131216 146n120