W piątek 9 czerwca odbyła się XXXIX uroczysta sesja Rady Miejskiej Kalisza z okazji Święta Miasta. Jednym z punktów było uhonorowanie najwyższymi miejskimi godnościami osób szczególne angażujących się w pracę na rzecz miasta. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo oraz fotorelacji z tej uroczystości.

W tym roku na mocy uchwał Rada Miejska Kalisza postanowiła przyznać najcenniejsze miejskie odznaczenia i tytuły następującym osobom:

Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza otrzymali:

śp. Ignacy Adam Bujnicki – Prezydent Miasta Kalisza w latach 1937-1939, wielki patriota, społecznik, który wybitnie zasłużył się dla kaliskiej energetyki. Urodził się 23 lipca 1891 r. w zubożałej rodzinie szlacheckiej w Prozorokach na Wileńszczyźnie. Od 1922 r. mieszkał w Kaliszu. Pracował na stanowisku dyrektora elektrowni miejskiej, mieszczącej się wówczas w centrum miasta, przy al. Józefiny 2 (dzisiejszej al. Wolności). Pełniąc funkcję dyrektora elektrowni przyczynił się do rozbudowy sieci napowietrznych i kablowych miasta oraz okręgu. Był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Bardzo aktywnie działał również na polu społecznym, m.in. w Związku Młodej Wsi, Związku Strzeleckim, Polskim Czerwonym Krzyżu, kaliskim Towarzystwie Miłośników Sceny, Towarzystwie Cyklistów, a także politycznym, w sanacyjnym Bezpartyjnym Bloku Współpracy z Rządem. W październiku 1937 r. został wybrany Prezydentem Miasta Kalisza. Ignacy Adam Bujnicki został aresztowany 13 września 1939 r. i osadzony w więzieniu przy ul. Łódzkiej. Ostatni raz widziano go 11 listopada 1939 r. jak wraz z innymi więźniami był przewożony do siedziby Gestapo, która mieściła się przy ul. Jasnej. Prawdopodobnie jeszcze w listopadzie lub grudniu został zamordowany. Posiadał wysokie odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Legionowy, Odznakę Honorową „Za walkę o szkołę polską”.

śp. ppłk Henryk Grochowski – kaliszanin, partyzant, oficer zawodowy, działacz społeczny i gospodarczy. W kwietniu 1944 r. został adiutantem dowódcy pułku w 27 Dywizji Wołyńskiej. Po zajęciu Lubelszczyzny przez wojska sowieckie i rozbrojeniu polskich oddziałów partyzanckich, które deklarowały wspólną walkę z Niemcami, zdecydował się na przeniesienie wraz z rodziną do Kalisza. Od 1950 r. związany był z Powszechną Spółdzielnią Spożywców w Kaliszu, od 1957 r. był jej Prezesem, a w 1980 r. został Naczelnym Dyrektorem Oddziału WSS „SPOŁEM” w Kaliszu. Za jego kadencji nastąpił intensywny rozwój sieci handlowej „Społem” PSS, powstał wówczas największy market „Tęcza” wraz z tablicą upamiętniającą obóz przejściowy w okresie II wojny światowej. W 1980 r. przeszedł na emeryturę. Za swoją działalność wojenną, zawodową i społeczną otrzymał wiele odznaczeń wojskowych i państwowych oraz wyróżnień za pracę społeczną, m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari za walki w 1939 r., Krzyż Partyzancki za walki 1943-1944, Srebrny Krzyż Zasługi, czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1973 r. otrzymał również Honorową Odznakę Miasta Kalisza.

Tytuł “Zasłużony dla Miasta Kalisza” otrzymali:
Ks. Prałat Andrzej Gaweł, twórca Parafii NMP na kaliskim Majkowie, Katedry św. Mikołaja, budowniczy podwalin Diecezji Kaliskiej.

Prof. nadzw. dr hab. Magdalena Pisarska-Krawczyk, ginekolog-położnik, onkolog, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

Józef Rogacki, samorządowiec, Wiceprezydent Miasta Kalisza w latach 1990-1994, a także radny Rady Miejskiej Kalisza oraz członek Zarządu Miasta Kalisza w latach 1994-1998, Wojewoda Kaliski w 1998 r., Wojewoda Kujawsko-Pomorski w latach 1999-2001, działacz Solidarności.

Stanisław Wachowiak, kanclerz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adma Mickiewicza w Poznaniu działa od 20 lat. Zespół tworzą studenci i absolwenci „Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej” Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego założycielem i dyrygentem jest dr Beata Szymańska.

Nagrodę Miasta Kalisza otrzymała:

dr Beata Szymańska, kaliszanka, założycielka i dyrygentka Chóru Kameralnego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zarządzeniem Prezydenta Miasta Kalisza medale „Honorowy Przyjaciel Kalisza” otrzymali:

Bronisław Ekert urodził się 25 maja 1932 roku w Kaliszu. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w 1947 roku. Początkowo trenował boks w klubie sportowym „Bielarnia”. Pierwszą walkę pokazową w wadze papierowej stoczył mając 15 lat w dniu 1 czerwca 1947 roku podczas meczu WZKS „Bielarnia”-„Ostrovia” Ostrów Wlkp.

prof. dr hab. US Jacek Łapott jest z wykształcenia etnologiem-afrykanistą. Urodził się w Kaliszu, ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka. Większość zawodowego życia związał z Muzeum Narodowym w Szczecinie, kierując tam przez lata Działem Kultur Pozaeuropejskich. Dzięki jego pasji i zaangażowaniu zbiory Muzeum z tego zakresu należą do największych w Polsce.

Beata Sysiak ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu i Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest również absolwentką Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku na kierunku menadżer oświaty. Obecnie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w kaliskim IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego

Marta Walczykiewicz – doświadczona i utytułowana kajakarka, zawodniczka Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Od 2002 roku nieprzerwanie członkini kadry narodowej w kajakarstwie, reprezentantka Polski na wszystkich najważniejszych zawodach w tej dyscyplinie sportowej. Wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i Świata. Mistrzyni Europy z 2013 roku. Złoty medal wywalczyła w portugalskiej miejscowości Montemor-o-Velho w konkurencji K1 na dystansie 200 m. W tym samym roku zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata w Duisburgu
w Niemczech. Jest prawdziwą multimedalistką Pucharu Świata oraz Mistrzostw Polski. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, w Londynie w 2012 roku, a także w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie zdobyła srebrny medal, co nie udało się wcześniej żadnemu z kaliskich zawodników.

Zobacz także
Thumb 23755348 1699984860076769 5434967461123072398 n
Święty Mikołaj z Finlandii przyleci do Kalisza!
Thumb p1210007
Seniorzy chcą pracować
Thumb salsa podgl d
Zatańcz Salsę z wielokrotnymi Mistrzami Świata!

Komentarze


Uwaga: Komentarze moderowane. Twój wpis pojawi się po akceptacji moderatora.


Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb zrzut ekranu 2014 03 27  godz. 10.40.24
Msm icon 30
Richmond Music Club and Restaurant
Thumb 1
Msm icon 30
Sklep Firmowy Jutrzenka-Ziołopex
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
więcej»
Bico australia 20131216 146n120