VI Festiwal Kultur Regionów Europy - Kalisz 2014

2014-10-25 07:05:00 ckis

Zapraszamy na VI Festiwal Kultur Regionów Europy ,,Rumuńska Wołoszczyzna" w dniach 23-25 października 2014 do CKiS w Kaliszu Upadły Wampir oraz ALAHIA.

PROGRAM
23 października / czwartek

11:00- Pokaz filmu „Bela Lugoşi. Upadły wampir” reż. Florin Iepan / sala widowiskowa
Pokaz filmu „Bela Lugoşi. Upadły wampir”(„Vamirul căzut”) reż. Florin Iepan, 2007 | 52 min. | film dokumentalny. Dokument zrealizowany przez Florina Iepana prezentuje życie amerykańskiego aktora Beli Lugosi, legendy Hollywoodu w latach 30-40., który pozostał do naszych czasów jedną z najbardziej kontrowersyjnych osobowości XX wieku. Urodzony w Lugoj w 1882 roku, stał się znany międzynarodowej publiczności jako Dracula. Poprzez ten dokument, zrealizowany w ciągu trzech lat, ze zdjęciami w Ameryce, Austrii, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii (w Lugoj, okręg Banatu) Florin Iepan spróbował uchwycić najbardziej interesujące aspekty biografii Beli Ferenca Dezso Blasko znanego jako Bela Lugosi.
12:00 – Warsztaty językowo-kulturoweprowadzenie dr Emilia Ivancu i dr Tomasz Klimkowski / sala studio
Najszybszy kurs języka i kultury rumuńskiej! Na naszych warsztatach przekonasz się, że ten bliski włoskiemu język może chwilami brzmieć bardzo słowiańsko, a niekiedy – dla odmiany – bardzo francusko. Dowiesz się, jakie głoski kryją się za zagadkowymi literami ă, ș czy ț. Będziesz wiedział, jak kupić bilet na pociąg z Bukaresztu do Sinai (i po co!) oraz umiał zapytać o drogę. Nauczysz się, jak zamówić mamałygę z bryndzą i śmietaną, a jak pochwalić dobre wino. I oczywiście będziesz mógł powiedzieć kilka zdań o sobie po rumuńsku, a jeśli lubisz śpiewać – zanucić nawet kilka wersów rumuńskiej piosenki.

Dr Emilia Ivancu, Rumunka na stałe mieszkająca w Poznaniu, wykładowczyni Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, krytyk literacki, poetka i tłumaczka; współautorka Słownika polsko-rumuńskiego i rumuńsko-polskiego i rozmówek planszowych polsko-rumuńskich.

Tomasz Klimkowski, absolwent filologii rumuńskiej i doktor językoznawstwa rumuńskiego UAM w Poznaniu, pracownik Zakładu Rumunistyki UAM i tłumacz (zbiór esejów O aniołach A. Pleșu, powieści: Stracony poranek G. Adameșteanu i Zabliźnione serca M. Blechera, zbiór wierszy E. Ivancu Gra w to, aby nie być niczym więcej, niż jestem). Współautor Słownika polsko-rumuńskiego i rumuńsko-polskiego (Wyd. Nowela, Poznań).

24 października / piątek

12:00 – Pokaz filmu „Wesele w Besarabii” reż. Napoleon Helis / sala widowiskowa
Pokaz filmu „Wesele w Besarabii”(„Nuntă în Besarabia”) reż. Napoleon Helis, 2010 | 90 min. | film fabularny

Młody dyrygent z Bukaresztu ożenił się niedawno z dziewczyną z Kiszyniowa. Młoda para musi zorganizować jednak wesele również w Besarabii, żeby zgromadzić pieniądze na zaliczkę na mieszkanie. Okazuje się jednak, że wesele jest świetną okazją do rywalizacji pomiędzy krewnymi młodych, a napięcie rośnie również z powodu różnic w zwyczajach weselnych. W 2011 roku film był mołdawskim kandydatem w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny do konkursu oskarowego. Nagrody: specjalna Nagroda Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Black Nights”, Tallin, 2009.
16:00 Warsztaty tańców rumuńskich prowadzenie Anna Trąbała / sala studio

Anna Trąbała – z wykształcenia germanista, z zamiłowania tancerka i podróżniczka. Przygodę z tańcami etnicznymi rozpoczęła w Bretanii, podczas międzynarodowej, szkolnej wymiany młodzieżowej w 2004 roku. Zauroczona żywą kulturą bretońską rozpoczyna naukę tańców etnicznych w różnych zakątkach świata. Tańce w kręgu, których kolebką jest Grecja i Bałkany są jej największą fascynacją. Do chwili obecnej udało się jej zgromadzić około 2500 tańców. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w międzynarodowych warsztatach tańca w Grecji, Serbii, Macedonii, Bułgarii, Rumunii i Turcji. Od czterech lat zaprasza do Wielkopolski (głównie do Poznania) wykwalifikowanych tancerzy z całego świata i organizuje warsztaty dla zainteresowanych z całej Polski. Uczy się ciągle nowych tańców. Zdobytą wiedzę wykorzystuje na imprezach folkowych, podczas spotkań integracyjnych osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Prowadzi warsztaty taneczne w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu w ramach projektu Taniec Obrzęd Rytuał, podczas Slavic Fest 2011 i 2012 i 2013 uczyła tańców bałkańskich. Jest współzałożycielką poznańskiego Studio Tańca ETNO BALANS, w którym prowadzi cotygodniowe zajęcia taneczne i swoje warsztaty. W programie warsztatów nauka tańców: Alunelul, Hora, Promoroaca czy Ciobanasul.

Więcej informacji: www.tancewkregu.eu

25 października / sobota

12:00 – Multimedialna prelekcja o kulturze Wołoszczyzny prowadzenie Michał Jurecki / sala studio
Michał Jurecki, historyk kultury, zajmuje się zjawiskiem kresowości i pogranicza w Europie Środkowej i Wschodniej. Z Rumunią związany od lat poprzez działalność naukową i turystyczną. Wielokrotnie odwiedzał wszystkie kraje Europy Środkowej i Bałkanów. Jest autorem m.in. przewodnika Rumunia. Mozaika w żywych kolorach (Bezdroża 2007) oraz współautorem Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura. Autor wielu wystaw fotograficznych prezentowanych w Polsce, Rumunii oraz na Węgrzech.
23-25 październikaCKiS w Kaliszu

VALAHIA. CAŁOŚĆ Z FRAGMENTÓW – Wystawa fotografii prezentujących środowisko naturalne i architektoniczne Wołoszczyzny
Na wystawie zobaczymy zdjęcia wykonane przez utalentowanych, rumuńskich fotografów młodego pokolenia, prezentujących środowisko naturalne i architekturę Wołoszczyzny. Na wystawę zaprasza Françoise Pamfil, redaktor naczelny czasopisma ARHITECTURA: „Obrazom przedstawianym na tej wystawie fotografii udało się stworzenie swoistej synekdochy. Świadczą bowiem o całości i, raz w sposób łagodny, drugim zaś razem widowiskowo opowiadają o kompleksowości pejzażu wołoskiego. Istnieją trzy filary tego pejzażu: stworzony przez naturę, skonstruowany przez człowieka oraz częściowo antropologiczny, widoczne w strefie południowej, rozciągającej się aż do rumuńskiej przestrzeni podkarpackiej, które niezwykle i zarazem zadziwiająco pokazują na prezentowanych fotografiach swoje różne oblicza. W ten sposób fragmenty przyrody, tradycje, domy, budynki użyteczności publicznej, obrazy pokazujące skutki upadku stref przemysłowych, portrety i inne sekwencje tworzą czarującą całość – niejednolitą próbkę, która, w co wierzymy, wzbudzi Państwa ciekawość i zaprosi Państwa do odwiedzenia, oczyma wyobraźni lub w sposób rzeczywisty, tej części Europy”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować