W Tarasinie: „Bóg-Honor-Ojczyzna”

2015-11-27 07:30:00 red. za: Galeria J. Tarasina

W czwartek, 3 grudnia zapraszamy do Galerii Sztuki im. J. Tarasina na otwarcie nowej wystawy zatytułowanej „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Autor, artysta performer – Dariusz Fodczuk podjął temat losów kaliszan żydowskiego pochodzenia, którzy w latach powojennych emigrowali do Izraela. Początek wernisażu o godz. 18.00 Wstęp wolny.

fot. Galeria im. J.Tarasina
fot. Galeria im. J.Tarasina

Ester Kave (z domu Glube) – urodzona w Kaliszu w 1922. Uciekła z rodziną przed prześladowaniami do ZSRR. Po powrocie do Polski w 1946 roku zamieszkała w rodzinnym Kaliszu. Wyszła za mąż za Szaje Kave i urodziła syna Henryka. O wyjeździe do Izraela zdecydowali w 1950 roku.

Yoseph Komem (Józef Flakowicz) – w czasie okupacji, w latach 1942-45 ukrywał się pod nazwiskiem Marek Wojciech Łągiewski. Urodzony w Kaliszu w 1936 roku. Do Izraela wyemigrował w roku 1946.

Miriam Kamińska (z domu Szereszewska) – urodzona 1918 w Łodzi. Po wojnie pracowała jako kierowniczka działu organizacji i toku studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Do Izraela wyjechała wraz z dziećmi i mężem w 1957 roku.

Zvi (Henryk) Kelner – urodzony 1943 roku w Uzbekistanie, w ZSRR, gdzie znaleźli się uciekający przed zagładą jego rodzice. W 1948 jako repatrianci znaleźli mieszkanie i zatrudnienie w Bydgoszczy, gdzie młody Henryk Kelner uczęszczał do szkoły podstawowej aż do 1957 roku, kiedy rodzina wyemigrowała do Izraela.

Kto podejmuje decyzję o opuszczeniu rodziny i kraju?
Co zabrać ze sobą w podróż do obcego państwa?
Jak opowiedzieć o doświadczeniu wygnania z ojczyzny?

Punktem wyjścia do wystawy „Bóg-Honor-Ojczyzna” była wcześniejsza praca Dariusza Fodczuka pod tym samym tytułem. Przygotowując wystawę do kaliskiej galerii Fodczuk po raz kolejny zajął się tematem wygnania Polaków żydowskiego pochodzenia i ponownie wybrał się do Izraela, tym razem w poszukiwaniu kaliszan i innych osób, które opowiedziały mu o swoim doświadczeniu emigracji.

O dwóch Bogach, jednym Honorze i Ojczyznach, które czasem trudno policzyć i jeszcze trudniej opisać.

DARIUSZ FODCZUK- urodzony w 1966 w Piszu, absolwent Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom – 1992). Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów performance w Polsce. Swoje działania prezentował na wielu prestiżowych przeglądach i festiwalach sztuki w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Poza sztuką performance zajmuje się także rzeźbą, malarstwem i sztuką wideo. W 2007 przebywał na rezydencji w Tel-Awiwie w ramach projektu „Hertzel Mirage”, który był częścią obchodów Roku Kultury Polskiej w Izraelu zorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych w wielu galeriach w Polsce (m.in. BWA w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Zielonej Górze, Olkuszu, Słupsku, Galerii KONT w Lublinie), w Czechach (Galeria Languv Dum, Cerveny Kostel, Galeria Puda), Izraelu (m.in. w CCA w Tel-Avivie) i Kanadzie (X-Pace Gallery). Jego rzeźby znajdują się w przestrzeniach publicznych w Wolsburgu, Piotrkowie Trybunalskim i Bielsku-Białej a prace w kolekcjach Fabrikken for Kunst og Design w Kopenhadze, Muzeum Okręgowego i Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz MODEM Centre of Modern and Contemporary Art w Debreczynie. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 3 grudnia o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować